Liga Obrony Kraju - Organizacja Pożytku Publicznego - KRS 0000086818

Obóz szkoleniowy w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej

Obóz szkoleniowy w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej im. Tadeusza Kościuszki w Wesołej
Autor: kpt. Zbigniew Gierczak

W dniach 21.06.2010 – 04.07.2010 w 1 Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Warszawie–Wesołej przeprowadzono zajęcia specjalistyczne dla uczniów liceum. Zajęciom patronowała 1 Warszawska Brygada Pancerna i Mazowiecka Organizacja Ligi Obrony Kraju.

Obóz szkoleniowo-programowy dla uczniów klasy mundurowej z rozszerzonym programem wychowania wojskowego z liceum ogólnokształcącego w Puszczy Mariańskiej – tak brzmiała nazwa dwóch tygodni spędzonych na szkoleniu w jednostce wojskowej.

Zajęcia rozpoczęły się na sali tradycji gdzie pełniący obowiązki dowódcy brygady płk Janusz WIATR przywitał opiekunów i uczniów. Po przedstawieniu brygady omówiono warunki bhp i ppoż, nastąpiło zapoznanie się z rejonem zakwaterowania i placami ćwiczeń oraz zmiana cywilnych ubrań na żołnierskie mundury. I przystąpiono do szkolenia, które trwało czternaście dni w okresie, kiedy większość uczniów miała już wakacje, a szkoła i nauczyciele byli już wspomnieniem.

oboz_5 oboz_6
oboz_7 oboz_8

Zajęcia, jakie mieli licealiści, niczym nie odbiegały od tych zajęć, jakie mają żołnierze. No, może normy szkoleniowe były trochę bardziej ulgowe. Szkolenie z łączności, chemiczne, strzeleckie, taktyki – nie mogło również zabraknąć okopywania się i zajęć z musztry. Nie liczyła się płeć - jak okopywali się - to wszyscy razem, pas taktyczny pokonywali czołganiem na tym samym odcinku chłopcy i dziewczyny. I to był jeden z celów, jaki postawili sobie organizatorzy obozu – uświadomić potencjalnym kandydatom ,jak wygląda służba żołnierza, ile wymaga wysiłku, potu i wyrzeczeń. Czternastego dnia szkolenia każdy licealista wiedział jak wygląda ,, praca’’ żołnierza. Wszyscy zapewniali, że taka ,,praca’’ im odpowiada ale tak naprawdę czasu na przemyślenia, czy z wojskiem chcą się związać na całe życie, mają jeszcze sporo. Dzięki takim obozom do wojska trafią w pełni świadomi czego się od nich oczekuje, bardzo zmotywowani młodzi ludzie.

oboz_3 oboz_4
oboz_1 oboz_2


>> Powrót