99 11listopada1918

Liga Obrony Kraju - Organizacja Pożytku Publicznego - KRS 0000086818

Liga Obron y Kraju na VI Pikniku Militarnym „Misja Wschód” – Białystok , Supraśl , Ogrodniczki

W dniach 27-29 maja 2016 r. na terenie dawnej żwirowni w podbiałostockich Ogrodniczkach odbył się VI Piknik Militarny „Misja Wschód” organizowany przez stowarzyszenie „Czemu By Nie”.

Na pikniku militarnym prezentowały się grupy rekonstrukcyjne z całej Polski oraz z zagranicy przedstawiające rycerstwo, wikingów, szlachtę polską, wojenną partyzantkę oraz wojska z całego świata, pokazujące jak walczyli żołnierze z różnych epok historycznych. Każdy na tegorocznym pikniku militarnym, miał możliwość przejażdżki takimi pojazdami wojskowymi jak: T‑55 Merida (polski czołg z lat 80. produkowany w Zakładach Bumar‑Łabędy) i PTS‑II (średni gąsienicowy transporter pływający konstrukcji ZSRR z lat 70.).

czata 2016 06 62a czata 2016 06 62b
czata 2016 06 62c czata 2016 06 62d
czata 2016 06 62e czata 2016 06 62f

Zwiedzający mogli również oglądać inne pojazdy wojskowe:
– T‑72 (czołg konstrukcji radzieckiej wprowadzony na uzbrojenie wojsk radzieckich w początku lat 70.),
– T‑34-85 (czołg średni konstrukcji radzieckiej z okresu II wojny światowej),
– GSP‑55 (gąsienicowy prom samobieżny),
– BTR‑60 (radziecki transporter opancerzony, pierwszy z radzieckich ośmiokołowych transporterów).

Na pikniku była obecna Liga Obrony Kraju reprezentowana przez Klub Żołnierzy Rezerwy „Podlasie”. Uruchomili oni, jak co roku, pokaźnych rozmiarów strzelnicę pneumatyczną i paintballową. Z okazji Dnia Dziecka zorganizowali konkursy z nagrodami dla najlepszych strzelców. Wśród nagród były: specjalne suchary wojskowe, maski gazowe typu słoń oraz czapki LOK‑u. Dodatkowo można było sobie też zrobić pamiątkowe zdjęcie z replikami karabinu AK‑47.

Na stanowisku promocyjnym LOK obecni byli też płetwonurkowie z białostockiego Klubu LOK „Skalar” z prezentacją swojego profesjonalnego sprzętu nurkowego. Promowali oni swoje dokonania i zapraszali do uczestnictwa w organizowanych przez nich kursach. Atrakcją była możliwość oddychania mieszanką helową, która zmieniała głos.

Klub politechniczny LOK wraz z „Misją Robotyka” przygotował prezentację zaawansowanych robotów z klocków Lego. Pierwszy raz w historii, dzieci i dorośli mogli postrzelać z karabinu maszynowego całkowicie zbudowanego z klocków LEGO. Poczta Polska po raz kolejny umożliwiła bezpłatne wysyłanie okolicznościowych kart pocztowych dla wszystkich członków Ligi Obrony Kraju w trakcie trwania pikniku.

Na piknik przybyli również zaproszeni dwaj specjalni goście: Jerzy Hoffmann – reżyser i scenarzysta filmowy oraz Krzysztof Szpakowski – odkrywca „złotego pociągu”. Ten ostatni udzielił wielu wywiadów i wygłosił interesującą pogadankę na temat swego odkrycia. Obaj goście byli otwarci na każde pytania od zwiedzających.

 
czata 2016 06 63

Dodatkowo w alei handlowej można było nabyć najróżniejsze militaria, począwszy od wojskowych racji żywnościowych i mundurów po repliki karabinów i granatów.

Podsumowując, VI Piknik Militarny był imprezą przygotowaną z dużym rozmachem, w której uczestniczyło wielu mieszkańców Podlasia i okolic.

 
  KRZYSZTOF DRZYMULSKI
KŻR LOK „Podlasie”
  powrot 

logo_lacznosc_lok

pzrs

logo_pzk

wot pzk logo

logo_kzr_all

herb_mazowsza_1

herb_wawa

logo_mon_1

logo cslii zagrze

logo_pttk_1

logo pzss

logo_wopr_1

logo_zhp_1

Copyright © 2014. SatAudio.