99 11listopada1918

Artykuły

Kolska LOK na Bałkanach

 

Przez około dwa tygodnie członkowie i sympatycy Powiatowego Klubu Młodzieżowego LOK „Kolska Starówka” z Koła promowali flagę organizacyjną Stowarzyszenia podczas wędrówki po Bałkanach. Na wyprawę, która odbyła się na przełomie maja i czerwca zabrano również i flagę Koła.

Na trasie wycieczki był najpierw Budapeszt, a następnie już stolica Serbii Belgrad i stolica Macedonii Skopie. Przy granicy z Albanią wszystkich urzekło macedońskie miasteczko Ochrid wpisane wraz z pobliskim jeziorem na listę UNESCO. Tu, w starorzymskim amfiteatrze z I V wieku p.n.e., uczestniczka wyprawy Małgorzata Stężewska popisała się śpiewem przed licznymi w tym dniu turystami niemal z całego świata, za co dostała gorące brawa oraz propozycję konsula honorowego Polski w Macedonii uczestnictwa w festiwalu amatorskim pieśni ludowej w przyszłym, 2016 roku. Konsul był opiekunem naszej grupy w Macedonii. Propozycja oczywiście została przyjęta.

Kolejnym celem na trasie turystycznej Kolan była Albania i jej stolica Tirana wraz z zabytkowymi meczetami, a następnie Czarnogóra z krótkim wypoczynkiem w Dobrej Wodzie nad morzem Adriatyckim. A że woda w morzu była w miarę ciepła, to niemal wszyscy skorzystali z kąpieli morskiej. W następnych dniach zwiedzaliśmy „bajkowy” Kotor, starą twierdzę korsarzy morskich, a w Chorwacji Dubrownik nad Adriatykiem.

 
czata 2015 02 03 73a
Zbiórka zawodników przed odprawą startową
czata 2015 02 03 74
Zawodnicy na stanowisku strzeleckim
czata 2015 02 03 73b
Podsumowanie zawodów przez prezesa ZR LOK w Wałczu w towarzystwie burmistrza Człopy oraz
łowczego PZŁ Piła

W święto Bożego Ciała grupa udała się do Medziugorie w Bośni i Hercegowinie, gdzie wspólnie z innymi pielgrzymami uczciła ten dzień na szczycie góry w miejscu objawień Matki Boskiej Królowej Pokoju. Kolejny krótki wypoczynek czekał na nas już w Puli na półwyspie Istria w Chorwacji. Tu również kąpiel w Adriatyku, a także rejs stateczkiem wycieczkowym pomiędzy licznymi na morzu wysepkami. Pula to starożytne miasto z zabytkami jeszcze z czasów rzymskich przed naszą erą. Tu zachował się niemal w idealnym stanie (jeden z trzech na świecie) amfiteatr,który w starożytności był miejscem walk gladiatorów.

Tuż przed powrotem do kraju, przejeżdżając przez Słowenię, zatrzymaliśmy się w jej stolicy Lubljanie. I tu ciekawostka, na jednej z ulic spotkaliśmy młodą dziewczynę ubraną na biało, z welonem ślubnym na głowie, w otoczeniu koleżanek ubranych na czarno. Można było jej ubliżać, polewać ją wodą i rzucać na nią czymkolwiek. Dowiedzieliśmy się, że ma wkrótce wyjść za mąż, a to jej zachowanie było jakby pokutą i oczyszczeniem za „grzechy” popełnione w jej latach panieńskich!!! Myślę, że warto by i u nas w Kole wprowadzić taki zwyczaj.

Podczas przejazdu autokarem przez Austrię kolejna niespodzianka. Na jednej ze stacji paliw w okolicy Wiednia spotkaliśmy grupę motocyklistów z Koła, której, jak przypuszczam, przewodził Mariusz Walczak. Podobnie jak my, tak i oni powracali m. in. z Czarnogóry. Ostatni nocleg był już w Brnie na terenie Czech i po prawie dwóch tygodniach powrót do Koła. Należy wspomnieć, że spore zaciekawienie podczas całej wyprawy wśród wielu turystów spoza Polski wzbudzały prezentowane przez grupę flagi LOK i miasta Koła. To była dobra i potrzebna promocja zarówno Ligi Obrony Kraju, jak i miasta Koła. Wyprawę na Bałkany zorganizowało Biuro Podróży „Rajdtur” z Konina.

  Tekst i zdjęcia: Ryszard Borysiewicz
   
  powrot 

logo_lacznosc_lok

pzrs

logo_pzk

wot pzk logo

logo_kzr_all

herb_mazowsza_1

herb_wawa

logo_mon_1

logo cslii zagrze

logo_pttk_1

logo pzss

logo_wopr_1

logo_zhp_1

Copyright © 2014. SatAudio.