99 11listopada1918

Artykuły

Ostatnie Pożegnanie Prezesa płk. w st. spocz. Dariusz Kossakowskiego

 

dkossakowski

W dniu 8 czerwca br. zmarł w wieku 87 lat, wieloletni, zasłużony działacz LOK, płk. w st. spocz. Dariusz Kossakowski. Zmarły był założycielem w 1973 roku Klubu Oficerów Rezerwy Ligi Obrony Kraju im. Piotra Wysockiego w Warce, którym kierował nieprzerwanie do roku 2005, kiedy to zrezygnował z funkcji ze względów zdrowotnych. Uległ poważnemu wypadkowi i zmuszony był poddać się długotrwałemu leczeniu a następnie rekonwalescencji. Działacze wareckiego KŻR LOK, jednomyślnie nadali założycielowi klubu, tytuł Prezesa Honorowego. Był członkiem LOK ze stażem datującym się już w Towarzystwie Przyjaciół Żołnierza.

Dariusz Kossakowski – urodził się 1.03.1928 r. w Janowie Lubelskim, w rodzinie o bogatej tradycji niepodległościowej. Ojciec Jego był piłsudczykiem, walczył w Bitwie Warszawskiej. Prababka służyła u Powstańców Styczniowych jako sanitariuszka. To, pochodzenie i wychowanie sprawiły, że od najmłodszych lat był patriotą. W dzieciństwie oraz w trakcie studiów medycznych działał z zaangażowaniem w harcerstwie. Uprawiał wszelkiego rodzaju dyscypliny sportu a przede wszystkim sporty obronne.

Szkołę Podstawową ukończył w 1939 r. Modliborzycach, a maturę zdał w Lublinie. W 1947 r. rozpoczął studia na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warszawskiego. Od 1952 r. pracował w Szpitalu Miejskim w Warszawie, a w 1955 r. zdobył specjalizację pediatry. W latach 1955-56 kierował Ośrodkiem Zdrowia w Modliborzycach. Pod koniec roku 1956 wyjechał do Warszawy, gdzie rozpoczął pracę w Przychodni Dziecięcej przy ul. Madalińskiego oraz w Pogotowiu Ratunkowym. W 1959 r. został oddelegowany do 106 Wojskowego Szpitala Garnizonowego w Gliwicach, gdzie pracował na stanowisku ordynatora Oddziału Noworodkowo-Dziecięcego. W latach 1962-63 pracował w Stalowej Woli.

1 września 1963 r. rozpoczął pracę w Warce w przychodni dziecięcej oraz Podstacji Pogotowia Ratunkowego. Pracował tu do emerytury, do 1994 r. Będąc na emeryturze nadal pracował w Pogotowiu Ratunkowym do 2002 r. Wypadek samochodowy przerwał jego pracę zawodową, która dawała mu tak wiele satysfakcji. Lekarz pediatra- to Jego umiłowany zawód, ale i pasja. W opinii pacjentów i miejscowej społeczności, doktor Kossakowski to „ Warecki Doktor Judym”.

Od zawsze był społecznikiem. Bez Jego udziału nie odbyła się żadna uroczystość patriotyczna lub patriotyczno – religijna w regionie. Ze szczególnym sentymentem brał udział w uroczystościach poświęconych Bohaterom Powstania Styczniowego, z którym był związany poprzez swoich przodków. Aktywnie działał w harcerstwie, pomagał Caritas i PCK. W Warce prowadził wykłady na tematy medyczne. Przez siedem kadencji był Radnym Rady Miejskiej w Warce, pracował w Komisji Zdrowia, Oświaty i Kultury. Ale najwięcej czasu i sił poświęcił swojej ukochanej organizacji – Klubowi Oficerów Rezerwy a następnie Klubowi Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju im. Piotra Wysockiego. Przez kilka kadencji zasiadał we władzach krajowych Ligi Obrony Kraju. Zainicjował budowę strzelnicy i pawilonu strzeleckiego w Warce. Powołał do życia sekcję strzelecką oraz wodną, nastawioną głównie na kajakarstwo. Był motorem działania organizacji, co przyniosło wymierne efekty. Członkowie wareckiego KOR i KŻR wielokrotnie zwyciężali w sportach obronnych oraz w kajakarstwie na arenie krajowej i międzynarodowej. Prezes był dumny i najbardziej cieszył się sukcesami swoich rezerwistów.

Za swoją działalność doceniony przez najwyższe władze państwowe ,lokalne i organizacje społeczne.

Otrzymał dziesiątki odznaczeń, wyróżnień i dyplomów. Między innymi Krzyż Oficerski i Kawalerski Orderu Ogrodzenia Polski, Złoty Medal Za Zasługi dla Obronności Kraju, Złoty Krzyż Zasługi, Złoty Medal Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej. Otrzymał godność Honorowego Obywatela Warki (2003) a także rodzinnych Modliborzyc, szczyci się tytułem Zasłużony dla Powiatu Grójeckiego (2007). W 2013 roku podczas uroczystości z okazji 40-lecia KŻR LOK w Warce, otrzymał nominację Ministra Obrony Narodowej, na stopień pułkownika Wojska Polskiego. Za społeczny wkład pracy odznaczony wszystkimi najwyższymi wyróżnieniami LOK.

Zmarłego pożegnano z honorami wojskowymi przy udziale Kompanii Honorowej z Pocztem Sztandarowym oraz Orkiestry Wojskowej. W ostatniej drodze zmarłego, oprócz rodziny, uczestniczyli przedstawiciele samorządu Warki z Burmistrzem i Starostwa Grójeckiego, żołnierze I Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego, który wystawił Kompanię Honorową, wraz z Dowódcą, przedstawiciele wielu organizacji społecznych, z którymi współpracował. Liczne grono przyjaciół. A nade wszystko przedstawiciele Ligi Obrony Kraju, z Zarządu Głównego, Mazowieckiego i Rejonowego z siedzibą w Warce, z bratnich Klubów Żołnierzy Rezerwy w Nałęczowie, Jaśle oraz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Kajakarze z Klubu Kajakowego” Korek” utworzyli z wioseł szpaler nad trumną, podczas wyprowadzania z kościoła.

Wiele organizacji oraz szkół uhonorowało Zmarłego poprzez udział w pogrzebie Pocztów Sztandarowych. Bezpośrednio po salwie oddanej przez Kompanię Honorową, zmarłego uczcili strzelcy z Warki, salwą z haubicy z 1939 roku, która znajduje się na wareckiej strzelnicy, również dzięki staraniom Prezesa Kossakowskiego.

Zawsze pracował z wielkim oddaniem dla ludzi, zarówno jako lekarz jak i społecznik. Był niezwykle pozytywnym i pogodnym człowiekiem.

Społeczność Warki oraz Liga Obrony Kraju straciła człowieka, który z wielkim oddaniem pracował dla ludzi, zarówno jako lekarz jak i działacz.

  W imieniu Działaczy KŻR LOK
im. P. Wysockiego w Warce
Tadeusz Orłowsk
   
  powrot 

logo_lacznosc_lok

pzrs

logo_pzk

wot pzk logo

logo_kzr_all

herb_mazowsza_1

herb_wawa

logo_mon_1

logo cslii zagrze

logo_pttk_1

logo pzss

logo_wopr_1

logo_zhp_1

Copyright © 2014. SatAudio.