Szukaj

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/loksklep/domains/mazowszelok.pl/public_html/modules/mod_fje_likebox/mod_fje_likebox.php on line 18

Statistics - Statystyka

Użytkowników:
3433
Artykułów:
2057
Odsłon artykułów:
10550963

Odwiedza nas

Odwiedza nas 976 gości oraz 0 użytkowników.

Sukcesy Podkarpackiej LOK w sportach obronnych

Jednym z głównych kierunków działania Ligi Obrony Kraju jest upowszechnianie i propagowanie wśród młodzieży zainteresowań w uprawianiu sportów obronnych i politechnicznych, z naciskiem na takie dyscypliny, jak np. strzelectwo sportowe czy kros strzelecki. Są to też główne zamierzenia statutowe.

Podkarpacka LOK na tym polu od wielu lat osiąga dobre wyniki, jednak rok bieżący jest szczególny w tym zakresie, ponieważ (choć to na razie nieoficjalne dane) zostaliśmy zwycięzcą we współzawodnictwie pomiędzy zarządami wojewódzkimi w sportach obronnych. Zdecydowały o tym przede wszystkim wyniki w Ogólnopolskich Mistrzostwach w Wieloboju Obronnym, Centralnych Zawodach Klubów Żołnierzy Rezerwy oraz Otwartych Mistrzostwach LOK w Krosie Strzeleckim. Omówienie tych trzech imprez poniżej.

Ogólnopolskie Mistrzostwa w Wieloboju Obronnym organizowane przez Zarząd Główny LOK odbyły się w dniach 17–19.06.2011 r. w Wesołej k. Warszawy. W zawodach wzięło 12 zespołów męskich i 5 żeńskich. Zespoły męskie reprezentowały następujące województwa: podlaskie, pomorskie, śląskie, świętokrzyskie, małopolskie, lubelskie, lubuskie, łódzkie, warmińsko‑mazurskie, dolnośląskie, mazowiecki, podkarpackie, a zespoły żeńskie – województwa podlaskie, kujawsko‑pomorskie, śląskie, mazowieckie, podkarpackie.

Województwo podkarpackie reprezentowali uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Stalowej Woli i trzech chłopców z LOK w Tarnobrzegu. Wzięli udział w następujących konkurencjach: 1) marszobieg (bieg na dystansie 5 km, strzelanie z pistoletu pneumatycznego do klapek, wymiana koła w samochodzie terenowym Tarpan, zakładanie odzieży ochronnej, rozpoznanie celów według azymutu, rzut granatem ćwiczebnym z 25 m do celu), 2) strzelanie z kbks do klapek na dystansie 50 m (3 strzały próbne i 10 ocenianych), 3) test sprawnościowy. Zespół męski to: Krzysztof Zarzycki – LOK Tarnobrzeg, Adrian Jaśkowski – LOK Tarnobrzeg, Karol Zarzycki – LOK Tarnobrzeg, Krzysztof Żak – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Stalowej Woli, Tomasz Młynarski – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Stalowej Woli; opiekun Krzysztof Gronek – LOK Tarnobrzeg. Zespół żeński to uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Stalowej Woli: Joanna Golec, Joanna Jarzyniak, Dominika Kania, Agata Bartman, Zuzanna Dymowska; opiekun Krzysztof Szypuła.

2011 06 22
Mistrzowski zespół Podkarpacia wraz z Prezesem Ligi Obrony Kraju płk. Grzegorzem Jarząbkiem i dyrektorem Biura ZW LOK Jerzym Salamuchą

W klasyfikacji końcowej reprezentacja województwa podkarpackiego – męska i żeńska – zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskich Otwartych Mistrzostwach LOK w Wieloboju Obronnym. Oba zespoły zakwalifikowały się na Ogólnopolskie Mistrzostwa Stowarzyszeń Młodzieżowych o nagrodę Ministra Obrony Narodowej, które odbyły się w Giżycku w sierpniu. Tam męska reprezentacja powtórzyła wynik z Wesołej, a żeńska zajęła drugie miejsce.

Nie mniejsze osiągnięcia zanotowaliśmy podczas XXXVII Centralnych Zawodów Strzeleckich Klubów Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju, które odbyły się w Bydgoszczy w dniach 1–2.10.2011 r. Nasza reprezentacja w składzie Tomasz Walaszczyk, Marcin Chrobak i Janusz Śnios zajęła w klasyfikacji drużynowej i konkurencji pojedynku strzeleckiego trzecie miejsce. Indywidualnie Tomasz Walaszczyk w trójboju ogniowym był drugi, a wygrał dwie konkurencje: dwubój strzelecki i pistolet wojskowy.

Prawdziwymi mistrzami okazaliśmy się na wrześniowych Otwartych Mistrzostwach Ligi Obrony Kraju w Krosie Strzeleckim, które odbyły się na naszym pięknym obiekcie– strzelnicy sportowej Zarządu Rejonowego LOK w Tarnobrzegu. Swoją obecnością na tych mistrzostwach zaszczycił nas Prezes Ligi Obrony Kraju płk Grzegorz Jarząbek, który obserwował przebieg zawodów. Zawody rozegrano w następujących konkurencjach: bieg w terenie ze strzelaniem i rzutem granatem (marszobieg bojowy) i pojedynek strzelecki. W zawodach uczestniczyły 3‑osobowe zespoły w wieku 13–20 lat. Reprezentacja ZW LOK wystąpiła w następującym składzie: dziewczęta– A gnieszka Skitał, Dominika Kania i Zuzanna Dymowska; chłopcy– Tomasz Czyrny, Krzysztof Żak, Tomasz Młynarski. W klasyfikacji zespołowej zarówno wśród dziewcząt, jak i chłopców wygrała reprezentacja Podkarpackiego Zarządu Wojewódzkiego. Klasyfikację indywidualną chłopców wygrał także nasz reprezentant– Tomasz Czyrny, Krzysztof Żak zajął trzecie miejsce, a Tomasz Młynarski czwarte. W klasyfikacji indywidualnej dziewcząt Agnieszka Skitał zajęła drugie miejsce, Dominika Kania trzecie, a Zuzanna Dymowska czternaste.

Warto nadmienić, że zwycięzca klasyfikacji indywidualnej chłopców Tomasz Czyrny to uczeń Zespołu Szkół Licealnych w Leżajsku, a wicemistrzyni w klasyfikacji indywidualnej dziewcząt Agnieszka Skitał to uczennica Zespołu Szkół Technicznych również z Leżajska. Pozostali zawodnicy to uczniowie i uczennice Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 ze Stalowej Woli, gdzie opiekunem jest prezes Zarządu Rejonowego LOK w Stalowej Woli Krzysztof Szykuła.

W bieżącym roku byliśmy również organizatorami lub współorganizatorami jako Biuro Podkarpackiego Zarządu Wojewódzkiego LOK wielu imprez szczebla międzynarodowego oraz ogólnopolskiego dla służb mundurowych, a ponadto dwóch edycji Pucharu Polski w strzelaniu długodystansowym.

2011 06 23
Mistrz Podkarpackiej Ligi Strzeleckiej Klubów Żołnierzy Rezerwy i wicemistrz Centralnych ZawodówKŻR LOK w Bydgoszczy Tomasz Walaszczyk (w środku)
2011 06 24
Mistrzowski zespół Podkarpacia w Mistrzostwach w Krosie Strzeleckim wraz ze swoim opiekunem Krzysztofem Szykułą

Wraz z Zakładem Karnym w Ł upkowie przeprowadziliśmy w czerwcu V Zawody Strzeleckie Służb Mundurowych Euroregionu Karpackiego w obsadzie międzynarodowej, w których wzięły udział reprezentacje Polski, Słowacji i Ukrainy. Zaś w dniach 19–21.09.2011 r. strzelnica Zakładu Karnego w Ł upkowie oraz okoliczne, malownicze bieszczadzkie pola łąki i lasy były areną rozgrywanych tam IV Mistrzostw Polski Służby Więziennej w marszobiegu terenowym, którego również byliśmy współorganizatorami. W zawodach tych wzięło udział 16 czteroosobowych drużyn, reprezentujących wszystkie okręgowe inspektoraty SW oraz przedstawiciele wykładowców COSSW w Kaliszu. Łącznie startowało 64 funkcjonariuszy. Wszyscy zostali zakwaterowani w pięknym Ośrodku Doskonalenia Kadr Służby Więziennej w Olszanicy. Komendant Ośrodka mjr Tadeusz Kucharek, jako współorganizator tegorocznych mistrzostw, oprócz noclegów zapewniał zawodnikom catering, czym znacznie wsparł bezpośredniego ich gospodarza mjr. Marka Grabka, dyrektora Zakładu Karnego w Ł upkowie.

Już po raz trzeci organizujemy w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie wspomniany Puchar Polski w strzelaniu długodystansowym pod kryptonimem „Snajper Nowa Dęba 2011” w klasie standard i magnum na odległość 300, 600, 800, 1000 i 1200 metrów. Są to zawody międzynarodowe, na które przyjeżdżają zawodnicy z A ustrii, Niemiec, Słowacji, a nawet ze Stanów Zjednoczonych. Organizatorem zawodów, oprócz Biura Podkarpackiego ZW LOK, były kluby strzeleckie LOK: „Kasztelan” z Rzeszowa, „Kubil‑Strzelec” z Mielca oraz KŻR „Legion” ze Stalowej Woli. Kierownikiem zawodów był Jerzy Salamucha, a sędzią głównym Arkadiusz Stanisławski. Celem tych zawodów jest propagowanie strzelań karabinowych na duże odległości, a także wymiana doświadczeń oraz integracja środowisk służb mundurowych i sportowych. Zawody to też okazja, poprzez wzajemną rywalizację, do podnoszenia kwalifikacji funkcjonariuszy i żołnierzy. W trakcie zawodów wyłoniony został najlepszy zespół strzelecki (SLG Winterach) oraz najlepszy strzelec z karabinka centralnego zapłonu w kalibrze 222 do 458 (Patric Stefanides), z wyłączeniem magnum jako odrębnej klasy sprzętowej.

Zorganizowaliśmy też szereg kursów instruktorskich i sędziowskich, dających możliwość prowadzenia szkoleń (nieodpłatnych i odpłatnych) i organizowania zawodów w każdej dziedzinie sportów uprawianych w Lidze Obrony Kraju.

Prowadząc działalność statutową staramy się także sami wypracować pieniądze na bieżące potrzeby, a ten rok pokazał, że i w tym działaniu jesteśmy, jeśli nie najlepsi, to na pewno jedni z najlepszych. To zasługa nowego prezesa Podkarpackiej Organizacji Ligi Obrony Kraju Krzysztofa Kawalca, dyrektora Biura Jerzego Salamuchy, jak i jego podwładnych Arkadiusza Stanisławskiego, Janusza Szczepańskiego, Krzysztofa Gronka, Ryszarda Nycza, Jacka Kozdronkiewocza, a także Danuty Witek i Teresy Czarnoty. Nie należy również zapominać o działaczach społecznych, na których w 70 % opiera się działalność statutowa, a są to: Krzysztof Szykuła, Andrzej Cynarski, Tomasz Górak, czy nowa prezes Zarządu Rejonowego w Tarnobrzegu Iwona Dybus‑Grosicka.

    Wiesław Karpiuk
bullet Powrót  

Copyright © 2014. SatAudio.