99 11listopada1918

XI Rajd „Powitanie zimy”

1 grudnia br. Zarząd Powiatowy Ligi Obrony Kraju w Krotoszynie zorganizował XI Rajd „Powitanie zimy” ze startem i metą na strzelnicy pneumatycznej. Kilkanaście lat temu rajd ten był szkolnym rajdem młodzieży lokowskiej z ZSP nr 1, choć nie tylko. Ostatnimi laty rajd jakoś podupadała, więc jego inicjator postanowił raz jeszcze wskrzesić tę ideę, co udało się znakomicie, tak w sensie organizacyjnym, jak i merytorycznym. Udało się zaprosić do współfinansowania Radę Osiedla nr 1 w Krotoszynie, za co organizator i uczestnicy serdecznie dziękują. Pomoc finansowa była związana z uczestnictwem w Rajdzie uczniów Szkół Podstawowych nr 1, nr 4, nr 8 oraz Gimnazjum nr 2, tj. szkół, z terenu działania Rady.

W poprzednich latach bywało różnie. I mroźnie i śnieżnie, czasem ulewnie (raz musieliśmy nawet zejść z trasy). W tym roku w sobotni poranek spotkała nas piękna słoneczna pogoda. Najpierw uczestnicy odmeldowali się u komandora Antoniego Azgiera oraz pobrali znaczki rajdowe i drożdżówki. Ogółem w Rajdzie uczestniczyło 45 osób (zgłoszonych 49). Przed strzelnicą komandor powitał oficjalnie opiekunów i uczestników rajdu, przedstawił trasę rajdu oraz jego sponsorów.

2012 06 57a
Uczestnicy Rajdu „Powitanie zimy” na starcie
2012 06 57b
Na leśnej trasie


Po zrobieniu tradycyjnego zdjęcia ruszamy na trasę. Najpierw do szkółki drzew i krzewów ozdobnych, gdzie dzieci zapoznały się technologią uprawy, rozmnażania i zabezpieczenia szkółki przed szkodnikami. Dalej trasa wiodła lasami krotoszyńskimi, aż do Dębu Rozdrażewskich. Tu dzieci zapoznały się z historią tego miejsca związaną z Jakubem Rozdrażewskim. Ten ówczesny właściciel Krotoszyna organizował tu oddział partyzancki złożony z mieszczan i chłopów do walki ze Szwedami w okresie potopu. Miasto drogo zapłaciło za ten patriotyczny zryw, bowiem w odwecie Szwedzi spalili miasto.

Trasa w lesie dość mokra, liczne kałuże i błoto. Opadnięte liście przykryły błoto i bez większego trudu dało się przejść „suchą” stopą całą, blisko 11‑kilometrową trasę. Od dębu idziemy lasem w kierunku Smoszewa i dalej do głazu narzutowego związanego legendą z tą właśnie miejscowością (tu według legendy zbój Smocz miał swoją kryjówkę, a miejscowość pierwotnie zwano Smoczewem). W rzeczywistości głaz jest granitem skandynawskim przyniesionym tu 10 tys. lat temu przez lodowiec. Niestety wokół głazu trwa wycinka tzw. chwastu leśnego, a więc zarzucony był młodymi grabami. Jeszcze 3 km leśnych, mokrych duktów i wreszcie wychodzimy na asfalt. W dobrej kondycji grupa dociera na metę, gdzie czekała na wszystkich gorąca herbata, parzone kiełbaski, soki, chleb i przyprawy. Po posiłku rozpoczęły się konkursy. Konkurs krajoznawczy przeprowadziła Magda Kalupa, konkurs rzutów lotkami Ryszard Chojnicki, a strzelecki Antoni Azgier.

2012 06 58
Uczestnicy Rajdu „Powitanie zimy” z dyplomami i nagrodami

Zakończenie rajdu miało nastąpić ok. godz. 14, ale dzieci tak dobrze bawiły się strzelnicy, że opiekunowie musieli zareagować i przedłużyć tą przyjemną, prawie domową, atmosferę (tak określiła to spotkanie jedna z uczestniczek), bo dochodziła już godz. 15. Komandor Rajdu podziękował jeszcze raz dzieciom i młodzieży oraz opiekunom za udział w „Powitaniu zimy” oraz wręczył dyplomy i nagrody ufundowane przez Radę Osiedla nr 1.

Zwycięzcami konkursu krajoznawczego zostali: 1. Jan Mikstacki, SP nr 4, 2. Mikołaj Czapczyński, Gim. nr 2, 3. Zuzanna Witkowska, SP nr 8. Konkurs rzutów lotkami: 1. Szymon Grzegorzewski, 2. Jakub Pierzchała, 3.Eryk Lesiński – wszyscy ze SP nr 4. Konkurs strzelecki: 1. Piotr Gabryelczyk, Gim. nr 2, 2. Eryk Lesiński, SP nr 4, 3. Mateusz Paluszkiewicz, SP nr 4.

Może lekko zmęczeni, ale zadowoleni i uśmiechnięci uczestnicy IX rajdu ruszyli do domów, a komandorowi przyszło pozmywać stoły, wyrzucić śmieci i doprowadzić do porządku podłogi w trzech pomieszczeniach strzelnicy, zabłocone przez uczestników. Było fajnie i już od razu umawialiśmy się na kolejny rajd lokowski, tym razem rowerami w czerwcu 2013 r.

 

  Antoni Azgier
   
bullet Powrót

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

logo_lacznosc_lok

pzrs

logo_pzk

wot pzk logo

logo_kzr_all

herb_mazowsza_1

herb_wawa

logo_mon_1

logo cslii zagrze

logo_pttk_1

logo pzss

logo_wopr_1

logo_zhp_1

Copyright © 2014. SatAudio.