Szukaj

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/loksklep/domains/mazowszelok.pl/public_html/modules/mod_fje_likebox/mod_fje_likebox.php on line 18

Statistics - Statystyka

Użytkowników:
3433
Artykułów:
2059
Odsłon artykułów:
10552079

Odwiedza nas

Odwiedza nas 229 gości oraz 0 użytkowników.

Turniej strzelecki w 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego

W mroźną niedzielę, 27 stycznia 2013 r., na strzelnicy przy ul. Jerzego Waldorffa 8a w Warszawie odbył się turniej strzelecki z okazji 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego. Formalnymi organizatorami imprezy był Zarząd Rejonowy Warszawa Ochota‑Śródmieście Ligi Obrony Kraju, H arcerski Klub Sportów Obronnych Chorągwi Stołecznej Związku Harcerstwa Polskiego im. Bohaterów Warszawy oraz Stowarzyszenie „Pięciobój Polski” C WKS Legia.

Cele, jakie przyświecały organizatorom imprezy, to: godne upamiętnienie 150. rocznicy wybuchu powstania styczniowego (22 stycznia 1863 r.), popularyzacja sportu strzeleckiego oraz strzelectwa z czarnoprochowej broni historycznej i jej replik, integracja środowiska kolekcjonerów dawnej broni palnej, rywalizacja sportowa środowiska strzelców czarnoprochowych prowadzona na zasadach Muzzle Loaders Associations International Committee (MLAIC) i Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego (PZSS), a także podnoszenie kwalifikacji strzeleckich przez strzelców czarnoprochowych.

Strzelnica, na której odbyły się zawody, nie jest duża. Mieści się przy wale międzyfortecznym Fortu „P” Parysów pierścienia wewnętrznego Twierdzy Warszawa, wzniesionego w latach 1886‑1890. W czasie I wojny światowej był on wykorzystywany przez wojska niemieckie na magazyny. Od 1921 r. zwany jest Fortem B ema. W okresie międzywojennym, w 1925 r. były tam Warsztaty Zakładów Amunicyjnych (później: Zakład Amunicyjny nr 1, Wytwórnia Amunicji nr 1), które działały do 1939 r. wytwarzając amunicję karabinową do Mannlicherów, Lebeli, Mauserów oraz rakietnic. Poza tym znajdował się tutaj wojskowy plac ćwiczeń.

foto 01 2013 61a
Zawodnicy na stanowiskach strzeleckich

W czasie II wojny światowej były tutaj zakłady naprawcze, magazyny oraz prowadzono szkolenia dla rekonwalescentów z Wehrmachtu. J ednym z nauczycieli był kpt. Wilhelm Hosenfeld (1895‑1952), któremu ocalenie zawdzięczał kompozytor i twórca Międzynarodowego Festiwalu Piosenki w Sopocie Władysław Szpilman (1911‑2000).

Po II wojnie światowej, od 1948 do 1950 r. był tu obóz dla jeńców hitlerowskich „Boernerowo”, m.in. dla budujących lotnisko Babice (wcześniej trzymano ich w obozie w Forcie III „Blizne” vel „Groty” przy ul. Lazurowej). W latach 1950‑1978 obiekt należał do technicznego zaplecza lotniska Babice. Po 1978 roku, gospodarzem 150‑hektarowego obszaru nadal było wojsko, ale pojawił się także Centralny Wojskowy Klub Sportowy „Legia”, którego sekcje (z wyjątkiem piłkarskiej) przenosiły się tutaj sukcesywnie aż do 1992 r. Jedną z nich była Sekcja Pięcioboju Nowoczesnego, która na forcie i pobliskim lesie prowadziła prawie cały cykl szkoleniowy – szermierkę, jeździectwo, bieg terenowy i strzelectwo. Dla potrzeb strzelectwa wybudowano niewielką 25‑metrową strzelnicę. Jeszcze w 1981 r. nie było tam nawet służących bezpieczeństwu przechwytywaczy! W 1982 r. albo niewiele później zainstalowano „enerdowskie” obrotnice z 3 kompletami pięciotarczowymi.

Po zmianie przepisów, gdy pięcioboiści przestali strzelać do sylwetkowych tarcz obrotowych, a zaczęli strzelać z pistoletów pneumatycznych na 10 m do tarcz ppn, nastąpiła przebudowa obiektu. W połowie lat 90. XX w. 2/3 strzelnicy zostało zabudowane częścią pneumatyczną z 16 stanowiskami strzeleckimi. Po kilku latach opuszczenia i zaniedbania strzelnicy opiekunem obiektu (utraconego przez „Legię” w 1999 r.), dzierżawionego od Urzędu Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy, stało się stołeczne Stowarzyszenie „Pięciobój Polski” CWKS „Legia”, wywodzące się z przemian własnościowych w CWKS „Legia”.

Mróz i śnieg nie powstrzymały strzelców przed stawieniem się na zawodach. Przybyło łącznie 18 osób – członków Związkowego Klubu Strzeleckiego z Warszawy (ZKS), Klubu Strzeleckiego „Garda” z Ostródy, Stowarzysze‑Zawodnicy na stanowiskach strzeleckich nia „Pięciobój Polski” C WKS „Legia” z Warszawy, Ligi Obrony Kraju z Warszawy, Polskiego Stowarzyszenia Strzelectwa Historycznego z Konstancina‑Jeziorny (PSSH) oraz niezrzeszonych – które rywalizowały w strzeleniu z czarnoprochowej broni kapiszonowej i skałkowej rozdzielnego ładowania w 4 konkurencjach według przepisów MLAIC: Cominazzo (dowolny jednostrzałowy pistolet skałkowy o lufie gładkiej), Kuchenreuter (dowolny jednostrzałowy pistolet kapiszonowy o lufie gwintowanej), Mariette (replika dowolnego rewolweru kapiszonowego) oraz w 2 konkurencjach według regulaminu własnego organizatorów: Patriot (dowolny jednostrzałowy pistolet lub rewolwer) i Insurgent (dowolny karabin, muszkiet lub strzelba gładkolufowa). W konkurencjach z broni krótkiej oddawano 13 strzałów do tarczy TS‑2, z których oceniano 10 najlepszych. W trzech pierwszych konkurencjach trzymając broń tradycyjnie jednorącz, w ostatniej – w sposób dowolny. W konkurencji z broni długiej strzelano z pozycji klęczącej na czas do gongów strzeleckich umieszczonych w tarczach okolicznościowych i oceniano współczynnik – stosunek łącznego czasu strzelania do liczby oddanych celnych strzałów.

foto 01 2013 61b
Wieszanie tarcz okolicznościowych i gongów strzeleckich

Kierownikiem zawodów był Rafał Kwiatkowski z Zarządu Rejonowego LOK Warszawa Mokotów. Obsadę sędziowską stanowili licencjonowani sędziowie PZSS od kl. III do kl. państwowej, część ze specjalistycznymi certyfikatami PZSS dotyczącymi czarnoprochowego strzelectwa historycznego: sędzia główny i sędzia kontroli broni i wyposażenia – Artur K.F. Wołosz z PSSH, „Gardy” i ZKS (kierownik Sekcji Kolekcjonersko‑Historycznej), przewodniczący komisji klasyfikacyjnej – Janusz Krugły z Zarządu Rejonowego LOK Warszawa Ochota‑Śródmieście, kierownik biura obliczeń – Karol Lausz z ZKS, sędziowie biura obliczeń – Ina Wyrzykowska z ZKS i Bogusław Orzech z Klubu Strzelectwa Sportowego „Dragon” w Siedlcach, kierownik tarczowni – Artur Szuba z ZKS, sędzia główny strzelań – Hubert Sander z ZKS (kierownik Sekcji Czarnoprochowej), sędziowie stanowiskowi – wspomniany powyżej Rafał Kwiatkowski, Krzysztof Pawela i Michał Pawela – obaj z ZKS (dodatkowo opieka medyczna) oraz Michał Sommerfeld z Koła Strzeleckiego LOK przy Zespole Szkół nr 36 im. Marcina Kasprzaka w Warszawie. Pomoc techniczna: Agata G rabowska z „Gardy”, Melchior Lewandowski‑Wołosz z „Pięcioboju Polskiego”, Kamil Nowakowski z ZKS (cała trójka od niedawna jest już sędziami PZSS) i Sylwia Pniewska z LOK. Ponieważ zawody były wpisane do kalendarza centralnego imprez PZSS obecny był delegat techniczny Kolegium Sędziów PZSS w osobie Pawła T. G iebartowskiego. Wyniki: Cominazzo (MLAIC nr 2): 1. Marek Pokulniewicz–81 pkt., 2. Piotr Fita–77 pkt., 3. Artur Wołosz–68 pkt., 4. Miron Kosowski–58 pkt.; Kuchenreuter (MLAIC nr 6): 1. Krzysztof Pawela–93 pkt., 2. Zbigniew Rybka–91 pkt., 3. Sławomir Czuba–87 pkt., 4. Piotr Fita–84 pkt., 5. Agnieszka Rusinowska–77 pkt., 6. Miron Kosowski–51 pkt., 7. Mieczysław Sielczak–36 pkt.; Mariette (MLAIC nr 12): 1. Robert Szczukiewicz–85 pkt., 2. Tomasz Czekala–84 pkt., 3. Piotr Fita–84 pkt., 4. Mieczysław Sielczak–83 pkt., 5. Agnieszka Rusinowska–81 pkt., 6. Zbigniew Rybka–81 pkt., 7. Marek Pokulniewicz–78 pkt., 8. Tadeusz Kowalik–76 pkt., 9. Michał Pawela–76 pkt., 10. Wojciech Samborski– 49 pkt., 11. Agata Grabowska– 47 pkt.; Patriot (non MLAIC): 1. Robert Szczukiewicz–92 pkt., 2. Stanisław Sitarz–89 pkt., 3. Tomasz Czekala–87 pkt., 4. Miron Kosowski–79 pkt., 5. Agata Grabowska–74 pkt., 6. Melchior Lewandowski‑Wołosz–57 pkt.; Insurgent (non MLAIC):1. Sławomir Czuba–38,00 pkt., 2. Rafał Kwiatkowski–50,75 pkt., 3. Mieczysław Sielczak–51,50 pkt., 4. Marek Pokulniewicz– 58,25 pkt., 5. Tadeusz Kowalik– 51,50 pkt., 6. Agata Grabowska– 73,25 pkt. Protestów nie zgłaszano.

foto 01 2013 62 

Zawodnicy otrzymali medale (za miejsca od I do III) oraz okolicznościowe dyplomy z grafikami Artura Grottgera poświęconymi powstaniu styczniowemu 1863 r. (za miejsca od I do VI).

Warszawskiemu turniejowi strzeleckiemu – jak zwykłe podczas zawodów z broni historycznej – towarzyszyła mała wystawa dawnej broni. Tym razem prezentowane były polskie międzywojenne „straszaki” z kolekcji niżej podpisanej oraz polskie i niemieckie VIS‑y wraz z akcesoriami ze zbiorów Krzysztofa i Michała Pawelów.

Tekst: Agata Grabowska
Zdjęcia: Miron Kosowski
bullet Powrót

Copyright © 2014. SatAudio.