Statistics - Statystyka

Użytkowników:
3349
Artykułów:
2016
Zakładek:
22
Odsłon artykułów:
10060448

Odwiedza nas

Odwiedza nas 387 gości oraz 0 użytkowników.

Chwała żołnierzom II Armii Wojska Polskiego

W dniu 18.02 br. w parku położonym na terenie byłej Cytadeli Poznańskiej dokonano uroczystego aktu wmurowania aktu erekcyjnego (kamienia węgielnego) pod pomnik upamiętniający wojenne zmagania żołnierzy II Armii Wojska Polskiego wyzwalającej w 1945 r. teren Wielkopolski spod okupacji hitlerowskiej.

Idea wykonania pomnika zrodziła się wśród organizacji kombatanckich i patriotycznych działających w Poznaniu i na terenie Wielkopolski, takich jak Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, Związek Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego, Związek Żołnierzy Wojska Polskiego, Związek Inwalidów Wojennych, Związek Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Polski J . Piłsudskiego, Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego i Wielkopolska Organizacja Wojewódzka Ligi Obrony Kraju im. Powstańców Wlkp., której prezes gen. bryg. Zdzisław G łuszczyk jest wiceprzewodniczącym Komitetu Honorowego.

Do licznie zgromadzonych przedstawicieli ww. stowarzyszeń oraz mieszkańców Poznania przemówiła przewodnicząca Komitetu Honorowego Budowy Pomnika poseł Krystyna Łybacka, która w bardzo dobrze przyjętym i emocjonalnym wystąpieniu podkreśliła, że pomnik ten ufundowany przez społeczeństwo Wielkopolski stanowić będzie hołd oddany żołnierzom tamtych czasów – żołnierzom II Armii Wojska Polskiego, tak licznie poległym w wojennych zmaganiach o niepodległość Rzeczypospolitej, jak i nielicznym jeszcze żyjącym – wśród których znajduje się m.in. uczestnik tej uroczystości ppłk (r.) Tadeusz Paczek – obecnie prezes Zarządu Wojewódzkiego Związku Inwalidów Wojennych. Następnie zabrał głos przewodniczący Komitetu Wykonawczego Budowy Pomnika płk (r.) Zygmunt Maciejny (prezes Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego), który przybliżył zebranym szczegóły z ponad 3‑letniej działalności Komitetu Budowy, trudności formalno‑prawne i organizacyjne, z jakimi borykał się i boryka nadal Komitet, ale również wymierne osiągnięcia i zaangażowanie poszczególnych członków i całych stowarzyszeń, które doprowadziły do znamienitego faktu, jakim jest wmurowanie aktu erekcyjnego. Wspomniany już ppłk (r.) Tadeusz Paczek z dużą dozą osobistego zaangażowania przedstawił własne wspomnienia i scharakteryzował udział w kampanii 1945 r., w której uczestniczyła II Armia WP.

Wmurowania aktu erekcyjnego dokonali członkowie Komitetu Honorowego i Wykonawczego Budowy Pomnika, jak również przedstawiciele poszczególnych stowarzyszeń współorganizatorów budowy pomnika, a wśród nich dyrektor BWZW LOK płk (r.) Janusz Dobrzański, jak i zaproszeni goście.

Honorowym gościem uroczystości był konsul generalny Federacji Rosyjskiej w Poznaniu Władimir Tkaczew, który również zwrócił się do zebranych uczestników. Podkreślił w nim wojenną współpracę Wojska Polskiego, Armii Radzieckiej i Cytadelowców w wyzwoleniu Miasta Poznania spod okupacji hitlerowskiej, czego rocznicę obchodzimy co roku 23 lutego. W trakcie aktu wmurowania aktu erekcyjnego Kompania Honorowa Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu oddała honory wojskowe, a wiązanki kwiatów od społeczeństwa miasta złożyli występujący w mundurach historycznych przedstawiciele grupy rekonstrukcyjnej „Warta”. Uroczystość zakończyło odegranie i odśpiewanie hymnu narodowego.

Orientacyjny termin odsłonięcia monumentu poświęconego żołnierzom II Armii Wojska Polskiego planowany jest na 8 maja 2013 r., tj. na Dzień Zwycięstwa i 68. rocznicę zakończenia II wojny światowej w Europie.

 

  Janusz Dobrzański
   
bullet Powrót

 

 

 

 

free counters

Szukaj

logo_lacznosc_lok

pzrs

logo_pzk

wot pzk logo

logo_kzr_all logo cslii zagrze

logo_mon_1

herb_mazowsza_1

herb_wawa

logo_pttk_1

logo pzss

logo_wopr_1

logo_zhp_1

muzeum_pw   tow przyj warszawy   logo wp   Muzeum1944mini   muzeum mw
Muzeum
Powstania
Warszawskiego
1944
  Towarzystwo
Przyjaciół
Warszawy
  Wojsko Polskie   Łączność
w Powstaniu
Warszawski 1944
  Muzeum
Marynarki
Wojennej