Szukaj

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/loksklep/domains/mazowszelok.pl/public_html/modules/mod_fje_likebox/mod_fje_likebox.php on line 18

Statistics - Statystyka

Użytkowników:
3418
Artykułów:
2057
Odsłon artykułów:
10407921

Odwiedza nas

Odwiedza nas 225 gości oraz 0 użytkowników.

Środowisko podopiecznych

W naszym mieście, Tomaszowie Mazowieckim, do dziś żyje 80 kombatantów. Wśród nich jest 11 kobiet, które należą do Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych. Niektóre posiadają nawet stopnie oficerskie. Swoistym uzupełnieniem tego grona jest grupa tzw. Podopiecznych, licząca 272 panie. Są to wdowy po żołnierzach Wojska Polskiego, uczestnikach wojny obronnej 1939 r., walk partyzanckich (np. AK), więźniach obozów koncentracyjnych i ofiarach hitlerowskiego terroru.

Warto bliżej przyjrzeć się temu gronu. C hociaż wiek, zdrowie, obowiązki domowe (nieocenione w roli mamy‑babci) są pewnym ograniczeniem, okazuje się, że przeważająca większość pań prowadzi bardzo aktywne życie. Witalności i pomysłowości mogą im pozazdrościć młodsze i dużo młodsze roczniki.

Panie Podopieczne działają w pewnych ramach, co ma ułatwić realizację zamierzeń i tworzyć plany na przyszłość. Na czele stoją władze środowiska Podopiecznych z przewodniczącą Danutą Nowicką. Podstawową i oficjalną formą kontaktu jest kwartalne zebranie członków. Na te spotkania zapraszani są np. lekarze, w celu przybliżenia istotnych spraw związanych z wiekiem i chorobami, jakie najczęściej występują u osób w wieku zaawansowanym. Gośćmi spotkań są także przedstawiciele władz i różnych instytucji. Tu też planuje się kolejne zamierzenia i rozlicza dotychczasową działalność.

W sprawach bytowych liczą się trzy możliwości uzyskania różnego wsparcia materialnego. Po pierwsze – dodatek pieniężny w wysokości 186 zł, z przeznaczeniem na: opłaty telefoniczne, leki, uzupełnienie opłat za gaz, wodę itp.

Po drugie – w razie potrzeby Panie Podopieczne mogą się zwrócić z podaniem do Urzędu ds. Kombatantów w Warszawie. Warunkiem rozpatrzenia prośby jest wymagana prawem wysokość pobieranych świadczeń (emerytura 1250 zł). Tą drogą możliwe jest uzyskanie wsparcia finansowego z przeznaczeniem na potrzeby rehabilitacyjne (np. balkoniki ułatwiające chodzenie, aparaty słuchowe czy domowe aparaty do ćwiczeń fizjoterapeutycznych). Po trzecie – bieżące potrzeby Pań Podopiecznych rozwiązywane są w granicach możliwości za pośrednictwem władz ZKiBWP, a w szczególności prezesa płk. Józefa Suchodolskiego.

Istotną część działalności środowiska podopiecznych stanowią różnorodne formy własnej aktywności podejmowane przez Panie Podopieczne. Szczególne miejsce zajmuje organizowanie uroczystości patriotyczno‑religijnych oraz spotkań integracyjnych, z których wyróżniają się spotkania opłatkowe i obchody Dnia Kobiet. Wówczas przy kawie, herbacie i ciastkach jest okazja spędzić czas w miłym towarzystwie oraz złożyć sobie serdeczne życzenia. W ramach utrzymania bliskich więzi i wzajemnego wspierania się ważną rolę spełniają odwiedziny chorych i honorowanie zasłużonych jubilatów. Z okazji ukończenia 80, 85, 90 lat Panie otrzymują dyplomy, słodycze i drobne upominki. Na uwagę zasługuje działalność Pań w ramach różnorodnych form organizacyjnych, takich jak koła emerytów, diabetyków lub U niwersytet Trzeciego Wieku.

W planach na przyszłość mówi się o poszukiwaniu źródeł i sposobów dofinansowania emerytów. Planowany jest wspólny udział w różnych imprezach kulturalnych, np. wyjścia do kina, wyjazdy na wycieczki lub do teatru. B yć może uda się zorganizować wspólny pobyt na wczasach w Spale.

Członkiniom środowisk Podopiecznych należą się gratulacje za dotychczasowe dokonania oraz najlepsze życzenia na przyszłość.

Stanisław Koszel
bullet Powrót

Copyright © 2014. SatAudio.