Szukaj

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/loksklep/domains/mazowszelok.pl/public_html/modules/mod_fje_likebox/mod_fje_likebox.php on line 18

Statistics - Statystyka

Użytkowników:
3435
Artykułów:
2059
Odsłon artykułów:
10632014

Odwiedza nas

Odwiedza nas 213 gości oraz 0 użytkowników.

 

Zlot kawalerów Orderu Virtuti Militari w Małopolsce

Od kilkunastu lat w podkrakowskich Racławicach organizowana jest patriotyczna manifestacja, w której uczestniczą kawalerowie Orderu Virtuti Militari z Małopolski, oddający im cześć uczniowie klas mundurowych z okolicznych szkół, kompania honorowa Wojska Polskiego, miejscowa społeczność oraz lokalne władze. Organizatorem uroczystości jest Wojewódzki Sztab Wojskowy w Krakowie, wójt gminy Racławice oraz miejscowe stowarzyszenia.

foto 01 2013 57a
Mjr Tadeusz Radecki odbiera nominację od płk. Janusza Kurzyny

W 2013 roku uroczystość ta odbyła się 10 maja w 219. rocznicę zwycięskiej bitwy w powstaniu kościuszkowskim. W jej organizacji oprócz wyżej wymienionych współuczestniczył Małopolski Zarząd Wojewódzki Ligi Obrony Kraju. Wsparcia finansowego udzieliło Ministerstwo Obrony Narodowej na wspólny wniosek opracowany przez dyrektora BMZW LOK Marka Stasiaka.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą, którą koncelebrowali dziekan Wojsk Specjalnych, ks. płk dr Stanisław G ula oraz proboszcz parafii w Racławicach ks. Krzysztof G ałecki. Po mszy uczestnicy w licznej kolumnie przeszli pod pomnik B artosza G łowackiego, gdzie odbyła się zasadnicza część uroczystości. Orszak prowadziła orkiestra garnizonowa i kompania honorowa WP z Krakowa. Za nią szli przedstawiciele władz, organizacji i stowarzyszeń społecznych. Dalej w szyku wojskowym maszerowali uczniowie szkół średnich realizujących pogram klas wojskowych i policyjnych z województwa małopolskiego w odpowiednim umundurowaniu. Były to: Zespół Szkół z Marcinkowic, Zespół Szkół nr 2 z Nowego Sącza, Publiczno‑Społeczne Liceum Ogólnokształcące z Trzebini, Zespół Szkół i Placówek Oświatowych ze Skały, Zespół Szkół z Zawoi‑Wilcznej, XVI Liceum Ogólnokształcące z Tarnowa oraz Liceum Akademickie Korpusu Kadetów z Łysej Góry, które otwierając kolumnę marszową prezentowało się najlepiej.

Kawalerowi Orderu Virtuti Militari przebyli tę trasę odpowiednio przygotowaną na tę okoliczność bryczką.

foto 01 2013 57b
Przejazd bryczką kawalerów Orderu Virtuti Militari na miejsce uroczystości

Po zajęciu miejsc pod pomnikiem B artosza G łowackiego orkiestra odegrała hymn państwowy. Następnie przemówienia wygłosili: starosta miechowski Marian Gamrat, wójt gminy Racławice Adam Samborski oraz Szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego płk Janusz Kurzyna. Ten ostatni wspomniał o licznych zmaganiach Polaków w walce o niepodległość, w tym o wojnie polsko‑rosyjskiej w obronie Konstytucji uchwalonej 3 maja 1791 roku oraz granic Rzeczypospolitej. To właśnie podczas tej wojny, po zwycięskiej bitwie pod Zieleńcami, król Stanisław August Poniatowski 22.06.1792 roku ustanowił order wojenny Virtuti Militari przyznawany za bohaterskie czyny.

Po przemówieniach odczytano Apel Poległych, a żołnierze z kompanii honorowej oddali salwę. Szef WSzW oraz wójt gminy Racławice wręczyli kawalerom pamiątkowe grawertony. Jednemu z nich, kapitanowi Tadeuszowi Radeckiemu wręczono akt nominacji na stopień majora.

Jeszcze kilka lat temu w zlocie brało udział ponad dwudziestu kawalerów OVM. Na tegoroczny przybyło ich tylko ośmiu. Byli to płk Ludwik Krępa, płk Tadeusz Bieńkowicz, ppor. Kazimierz Dryja, płk Jerzy Bartkiewicz, por. Tadeusz Karczewski i kpt. Tadeusz Radecki. Wszyscy w zaawansowanym wieku około 90 lat. Według ewidencji w WSzW, aktualnie na terenie Małopolski żyje ich czternastu. Płk J anusz Kurzyna deklaruje, że uroczystość taka będzie organizowana co roku, do ostatniego z żyjących bohaterów. Traktuje to jako tradycję, ale i obowiązek wobec tych, którym zawdzięczamy życie w wolnym kraju.

Krótkimi wspomnieniami podzielił się kpt. Tadeusz Radecki, który krzyż Virtuti Militari otrzymał w 1945 roku za bohaterską obronę zagrożonego przez Niemców sztabu dywizji pod Dreznem.

W czasie uroczystości przedstawiciele WSzW w Krakowie prowadzili akcję promującą służbę wojskową. Równolegle odbywały się zawody strzeleckie z broni pneumatycznej oraz konkurs wiedzy historycznej. Strzelanie do tarcz biathlonowych na czas prowadzili Michał Kulikowski i Krzysztof Kowalski, specjaliści z BMZW LOK.

W konkursie wiedzy historycznej zwyciężył Damian Krawczyk z Liceum Korpusu Kadetów przed Weroniką Dulińską z Zespołu Szkół ze Skały oraz Kingą Piętą z Publiczno‑Społecznego LO w Trzebini.

foto 01 2013 58
Uczniowie szkół w czasie strzelania

Drużynowo wygrało Akademickie Liceum Korpusu Kadetów z Łysej Góry. Drugie miejsce zajął Zespół Szkół nr 2 z Nowego Sącza, a trzecie Zespół Szkół z Zawoi‑Wilcznej.

W zawodach strzeleckich uczestniczyło 18 dziewcząt i 21 chłopców. Była to ciekawa, widowiskowa konkurencja, w której oceniano czas strzelania i trafienia do celu. Wśród dziewcząt najlepszymi były Barbara Baran z Nowego Sącza, Daria Pacyga z Zawoi‑Wilcznej i Dominika Perz z Trzebini. W grupie chłopców pierwsze miejsce zajął Paweł Brzóska z Trzebini przed Marcinem Olszewskim z Marcinkowic i Szymonem Chowaniakiem z Zawoi‑Wilcznej. Drużynowo zwyciężył Zespół Szkół im. Władysława Orkana z Marcinkowic.

Zwycięzcom indywidualnym i zespołowym z klas mundurowych dyplomy i puchary wręczyli płk Janusz Kurzyna i płk (r.) Marek Stasiak. Po oficjalnych uroczystościach i konkursach uczestnicy chętnie raczyli się wojskową grochówką.

W tej patriotycznej uroczystości, w której uczestniczyło około 500 osób, w miejscu historycznej zwycięskiej bitwy w powstaniu kościuszkowskim w 1794 roku, połączono tradycję ze współczesnością. Oddano hołd nielicznym już bohaterom ostatniej wojny światowej oraz przekazano ich doświadczenia najmłodszemu pokoleniu – uczniom klas mundurowych, którzy pragną kontynuować patriotyczne tradycje.

Henryk Koclęga
bullet Powrót

Copyright © 2014. SatAudio.