Szukaj

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/loksklep/domains/mazowszelok.pl/public_html/modules/mod_fje_likebox/mod_fje_likebox.php on line 18

Statistics - Statystyka

Użytkowników:
3433
Artykułów:
2057
Odsłon artykułów:
10550987

Odwiedza nas

Odwiedza nas 591 gości oraz 0 użytkowników.

Modele swobodnie latające, na uwięzi i rakiet w Pobiedniku Wielkim

15 czerwca 2013 r. lotnisko Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim gościło dzieci i młodzież uczestniczącą w Mistrzostwach Ligi Obrony Kraju Modeli na U więzi, Latających Swobodnie i Rakiet. Tym razem dużych obiektywnych przeszkód do rozegrania zawodów nie było. Pogoda w miarę dopisała – było ciepło, momentami świeciło ostre słońce, choć czasem porywisty wiatr powodował, że modele odlatywały bardzo daleko. U względniając te warunki pogodowe komisja sędziowska pod kierownictwem Wojciecha Kałonia postanowiła skrócić hol do 25 m. Mimo to odzyskiwanie modeli było dosyć kłopotliwe. Na inne sprawy zawodnicy nie mieli powodów narzekać.

foto 01 2013 102a
Tradycyjnie już tłem dla uczestników Mistrzostw LOK Modeli na Uwięzi, Latających Swobodnie i Rakiet z organizatorami i sędziami był samolot AN‑2

W mistrzostwach uczestniczyły dzieci i młodzież (startowali też dorośli) z Białegostoku, Wadowic, Warszawy, Bochni, Mielca, Skawiny, Tuszowa Narodowego i Krakowa – Nowej Huty oraz Kutna. O niesamowitej determinacji ekipy z Kutna do udziału w tych zawodach niech świadczy fakt, że mimo konieczności postarania się o zastępczy środek lokomocji (ten, którym mieli przyjechać policja uznała za niesprawny) i związanego z tym dużego spóźnienia, szczęśliwie dojechali i pomyślnie wystartowali.

Te mistrzostwa przyciągnęły też Łukasza Łopatę, od 8 lat mieszkającego z rodziną w Anglii. Jest wychowankiem Józefa Małysy. Kiedyś w Skawinie, gdzie mieszkał, pod okiem tego słynnego instruktora budował modele od podstaw, teraz kupił nowy akrobacyjny, którym wystartował w klasie F2B. Patriotycznie nazwał go „Krakus”.

foto 01 2013 102b
Mieszkający obecnie w Anglii Łukasz Łopata przyjechał specjalnie, aby wziąć udział w tegorocznych mistrzostwach rywalizując modelem akrobacyjnym, który patriotycznie nazwał „Krakus”
foto 01 2013 103
Ostatnie pouczenie instruktora Wojciecha Kałonia udzielane przed startem Karolowi Żuchowskiemu. Nawet złamany palec u prawej ręki, co widać na zdjęciu, nie powstrzymał zawodnika od wzięcia udziału w rywalizacji.

Jak co roku mistrzostwa zorganizowali: Zarząd G łówny Ligi Obrony Kraju w Warszawie, Małopolska Organizacja Wojewódzka LOK w Krakowie, Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, Aeroklub Krakowski, Ośrodek Kultury Kraków Nowa Huta Klub „303”. Mózgiem całego przedsięwzięcia był pan Józef Małysa, któremu dzielnie pomagali pracownicy Centrum Kultury i Sportu w Skawinie, a zwłaszcza od lat niezawodna J adwiga Kurek. Patronat nad nimi objął dowódca 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Balicach płk dypl. pil. J acek Łazarczyk. Im wszystkim, włączając nową dyrektor Aeroklubu Krakowskiego – Sabinę H awryłko, należą się wyrazy serdecznego podziękowania.

Dzięki dużemu zaangażowaniu organizatorów i komisji sędziowskiej impreza udała się. Nie mówiąc o młodych modelarzach, zadowoleni byli również obecni na lotnisku rodzice. Jedna z mam powiedziała mi, że teraz, kiedy zobaczyła na własne oczy jaka to fajna i bezpieczna impreza, nie będzie bała się puścić swojego syna na następną, już bez jej nadzoru.
Do przeczytania szczegółowej relacji z tej imprezy zapraszam do lipcowego numeru „Modelarza”.

Tekst i zdjęcia: Elżbiet a Gaweł
bullet Powrót

Copyright © 2014. SatAudio.