Szukaj

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/loksklep/domains/mazowszelok.pl/public_html/modules/mod_fje_likebox/mod_fje_likebox.php on line 18

Statistics - Statystyka

Użytkowników:
3598
Artykułów:
2151
Odsłon artykułów:
12048644

Odwiedza nas

Odwiedza nas 127 gości oraz 0 użytkowników.

powstanie 63dni wolnosci

55-lecie Klubu Oficerów Rezerwy w Ostrowie Wielkopolskim

24 listopada 2011 r. Klub Oficerów Rezerwy przy Zarządzie Rejonowym LOK w Ostrowie Wielkopolskim obchodził swoje 55-lecie. Uroczystość odbyła się w „Mlecznej Perle” w Ostrowie, gdzie gospodarzem był sympatyk KORu – prezes Spółdzielni Mleczarskiej w Ostrowie Wlkp – Eugeniusz Mukalski.

foto 01 2012 39
Poczty sztandarowe: Klubu Oficerów Rezerwy w Ostrowie Wlkp. z prawej i Związku Żołnierzy WP Koła nr 2 w Ostrowie Wlkp.
foto 01 2012 41
Delegacja WOW LOK z Poznania na czele z gen. bryg. Zdzisławem Głuszczykiem. Przemawia prezes KOR w Ostrowie Wlkp. Tadeusz Włódarczyk

Przybyli na nią m.in.: prezes Wielkopolskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK – gen. bryg. Zdzisław Głuszczyk; dyrektor Biura WOW LOK – płk Janusz Dobrzański; sekretarz Biura WKW LOK – ppłk Bogdan Mrowiec; ks. kapelan – ppłk Tadeusz Pałuska z Kalisza; przewodniczący Komisji Rewizyjnej WOW LOK – płk Tadeusz Janowski; komendant WKU w Kaliszu – ppłk Andrzej Krupiński i mjr Jerzy Seleta, również z WKU w Kaliszu; ppłk Henryk Kątny z 33. Bazy Lotnictwa Transportowego w Powidzu, prezes Zarządu Rejonowego LOK w Ostrowie Wlkp. – Piotr Cuprych; syn pułku, frontowiec, członek Zarządu Wojewódzkiego ZKRPiBWP – por. Leopold Barzęc; uczestnik walk nad Bzurą w 1939 r. – por. Stanisław Pacholczyk; wicestarosta ostrowski – Tomasz Ławniczak; przewodniczący Rady Powiatu – Andrzej Leraczyk; wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Ostrowa – Maciej Klósak; sekretarz miasta Ostrowa – Andrzej Baraniak; wójt gminy Przygodzice – Krzysztof Rasiak; kierownik Terenowego Oddziału Krwiodawstwa w Ostrowie – por. Emilia Nawrocka; dyrektor Zespołu Szkół w Czarnymlesie – Urszula Pawłowska; weteranka – por. Leokadia Urbaniak oraz oficerowie frontowcy, rezerwiści, działacze.

Uroczystość otworzył meldunek prezesa Klubu Oficerów Rezerwy, sierż. w st. spocz. Tadeusza Włódarczyka, złożony gen. Zdzisławowi Głuszczykowi i przemarsz w takt marsza generalskiego pocztów sztandarowych Klubu Oficerów Rezerwy i Związku Żołnierzy Wojska Polskiego Koła nr 2 w Ostrowie Wlkp. Prezes Klubu w referacie przedstawił jego historię i działalność od chwili powstania.

Zarząd Główny LOK za całokształt działalności Klubu wyróżnił rezerwistów KOR‑u 3 złotymi, 2 srebrnymi i 3 brązowymi medalami „Za Zasługi dla Ligi Obrony Kraju”. Członkowie i sympatycy Klubu otrzymali jubileuszowe dyplomy uznania za „długoletnią pracę społeczną w służbie krzewienia patriotyczno‑obronnych ideałów i historycznych dokonań polskiego oręża”. Wręczył je gen. Zdzisław Głuszczyk w towarzystwie prezesa Tadeusza Włódarczyka. Przedstawiciele władz samorządowych podziękowali za współpracę przy obchodach świąt państwowych i uroczystości patriotycznych.

Uroczystość uświetnili trębacze z Kapeli „Boćki” w Przygodzicach: Leszek Łuczak i Roman Kowalczyk, iluzjonista Jacek Morawski „Morano” i solistka z Zespołu Szkół w C zarnymlesie– Diana Szczypkowska.

Klub powstał w końcu 1956 r. w strukturach Ligi Przyjaciół Żołnierza. Do Klubu wstępowali oficerowie i podoficerowie po zakończeniu czynnej służby wojskowej. Byli to weterani II wojny światowej, absolwenci szkół wyższych po przeszkoleniu w SPR‑ach i po zaliczeniu służby wojskowej oraz rezerwiści po szkołach oficerów rezerwy. Wszyscy bardzo dobrze wyszkoleni, z dużym doświadczeniem. Zasilali kadrę dowódczą w SP, później w OHP i w Wojskach Obrony Terytorialnej Kraju. W tym czasie nasz Klub z Zarządem Powiatowym liczył ponad 300 członków, realizując ww. zadania oraz różnego rodzaju szkolenia wojskowo‑obronne i zawody strzeleckie, a także wyjazdy szkoleniowe do jednostek wojskowych różnych rodzajów broni, jak Marynarka Wojenna, Pułki Lotnictwa Szturmowego i Bombowego i wiele innych. Organizowano– i do dzisiaj kontynuowane są – co roku we wrześniu wyjazdy do Łęczycy w rocznicę bitwy nad Bzurą, w której walczył w składzie Armii Poznań z hitlerowskim najeźdźcą 60. Pułk Piechoty z Ostrowa Wielkopolskiego, broniący później Warszawy. Po roku 1962 nastąpiła reorganizacja, powstała Liga Obrony Kraju. Powstawały koła i kluby zakładowe i część naszych członków przeszła do swoich macierzystych klubów, a u nas zostało około 90 członków, dalej kontynuując działalność szkoleniową wśród młodzieży i z przedpoborowymi.

foto 01 2012 41
Zaproszeni goście i członkowie Klubu Oficerów Rezerwy

Ważnym wydarzeniem dla Klubu było nadanie sztandaru w październiku 1983 r. Przy tej okazji kilkunastu rezerwistów otrzymało awanse i odznaczenia. W latach 80. wprowadzono cykliczne szkolenia, które odbywały się w JW 1956, a wykładowcami byli oficerowie z MON i ze Sztabu Generalnego WP. W Klubie działała również sekcja strzelecka odnosząca sukcesy w kraju i za granicą, oraz sekcja sędziów strzelectwa sportowego i sportów obronnych, obsługująca społecznie różnego rodzaju turnieje i zawody.

Poczet sztandarowy Klubu oraz oficerowie i podoficerowie w mundurach, uświetniają różnego rodzaju uroczystości państwowe i historyczne. Asystują w ostatniej drodze kolegom odchodzącym na wieczną wartę.

Odzwierciedleniem wysokiej oceny naszej działalności przez władze miasta i powiatu oraz sąsiadujących gmin jest obecność władz samorządowych na uroczystości z okazji 55-lecia Klubu.

Ostrowski KOR jest jedynym w kraju, pozostałe zakończyły swoją działalność lub przekształciły się w inne stowarzyszenia. Uroczystość zorganizowana dzięki prezesowi Tadeuszowi Włódarczykowi i Zarządowi Klubu spotkała się z dużym oddźwiękiem w środowisku rezerwistów.

Aktualnie Klub Oficerów Rezerwy liczy 39 członków. Współpracujemy z jednostkami Ochotniczej Straży Pożarnej, z ludowymi zespołami sportowymi, z Kołem Związku Żołnierzy Rezerwy, ze Związkiem Kombatantów RPiBWP oraz wszystkimi jednostkami administracyjnymi i samorządowymi w mieście i w powiecie. Tadeusz Włódarczyk

    Tadeusz Włodarczyk
bullet Powrót  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

logo_lacznosc_lok

pzrs

logo_pzk

wot pzk logo

logo_kzr_all

herb_mazowsza_1

herb_wawa

logo cslii zagrze

logo_mon_1

logo_pttk_1

logo pzss

logo_wopr_1

logo_zhp_1

Copyright © 2014. SatAudio.