Szukaj

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/loksklep/domains/mazowszelok.pl/public_html/modules/mod_fje_likebox/mod_fje_likebox.php on line 18

Statistics - Statystyka

Użytkowników:
3598
Artykułów:
2151
Odsłon artykułów:
12048586

Odwiedza nas

Odwiedza nas 150 gości oraz 0 użytkowników.

powstanie 63dni wolnosci

Zima z Ligą w Krotoszyńskiej LOK

Coroczna akcja Ligi Obrony Kraju w Krotoszynie „Zima 2012 z Ligą Obrony Kraju” zaczęła się pod koniec stycznia zapisami na listę uczestników akcji. Początkowo miało to być 20 osób, ale ze względu na prośby rodziców stanęło na 30, a zakończyło się na 35 nazwiskach. Zaryzykowaliśmy, licząc, że mogą być nieobecności z różnych powodów. W końcu okazało się, że 9 uczniów w ogóle nie zjawiło się na strzelnicy i przez nich inni nie mogli skorzystać z oferty, gdyby nie było dodatkowych zapisów. Pozostaje pytanie, dlaczego ludzie zapisują dzieci, które później nie uczestniczą w zimowisku? A ostatecznie w akcji uczestniczyło 171 uczniów ze szkół podstawowych nr 3, nr 4, nr 8, nr 1, gimnazjów nr 1, nr 2, nr 4 oraz ZSP nr 1 i nr 2 oraz goście z Bydgoszczy, a ogółem we wszystkich imprezach 244 uczestników, w tym także ci, którzy nie byli zapisani jako uczestnicy akcji. Pierwszy dzień rozpoczęliśmy od powitania i przedstawienia się uczestników. Kolejnym punktem było szkolenie w zakresie bezpieczeństwa na strzelnicy oraz bezpiecznego zachowania i posługiwania się bronią pneumatyczną i lotkami. Próbne strzelania w grupach i rzuty lotkami zakończone zostały drugim śniadaniem (drożdżówki + herbata, a dodatkowo dla chętnych chleb ze smalcem i kiszone ogórki).

foto 01 2012 29
Uczestnicy akcji „Zima z LOK”
foto 01 2012 30
Turniej warcabowy

Po śniadaniu pogadanka „Powstanie Wielkopolskie na Ziemi Krotoszyńskiej”, pierwsze oceniane strzelanie i rzuty lotkami z dwóch odległości. Na koniec zajęć konkurs wiedzy na temat omówiony w pogadance i zakończenie zajęć. Drugi dzień to dzień historyczny. Po sprawdzeniu obecności pogadanka na temat bezpiecznego poruszania się po mieście oraz podział na trzy grupy i z opiekunkami ruszamy na miasto. Trasa wiodła od strzelnicy do szpitala ul. Okrężną do ul. Powstańców Wlkp. (Bazar i SP nr 1), kościółka św. Rocha. Dalej cmentarz i mogiły powstańców styczniowych, Grób Nieznanego Żołnierza i Mauzoleum Fr. Sowińskiego. Zapalamy znicz i idziemy dalej. Następnie kwatera wojskowa z pięknie odnowionym pomnikiem i Krzyżem Katyńskim (jak najszybciej należy usunąć świerk przy Krzyżu, który nie tylko go zasłania, ale także uniemożliwia odczytanie na nim nazwisk). Z cmentarza maszerujemy na dworzec PKP do tablicy upamiętniającej odbicie dworca z rąk pruskich oraz do tablicy poświęconej krotoszyniakom, którzy zginęli pod Kołem w trakcie nalotu hitlerowskich bombowców w 1939 r. Kolej na pomniki. Najpierw pomnik 56 pp przy ul. Mickiewicza, następnie 6 PAL przy ul. Piastowskiej i pomnik Wolności na placu Jana Pawła II. Kolejne pomniki to Mały Rynek i pomnik Mariana Langiewicza i św. Floriana. Idziemy na Rynek pod tablicę poświęconą pomordowanym przywódcom polskiego państwa podziemnego. Ostatnim punktem jest pomnik Powstańców Wielkopolskich i powrót na strzelnicę po blisko 4 godzinach spaceru „Szlakiem pomników i tablic pamiątkowych”. Wilczy apetyt szybko zaspokojony. Następnie konkurs tematyczny. Jeszcze tylko ćwiczenia w strzelaniu i już koniec zajęć.

Trzeci dzień to dzień sprawności fizycznej, czyli 10 konkurencji składających się na turniej, m.in. strzelanie, lotki, rzuty woreczkami, kółkami, piłkami i piłeczkami do celu, łowienie rybek, mini golf, nawijanie sznurka i badanie refleksu. Po turnieju rozpoczęliśmy turniej warcabowy, który trwał przez 3 dni (19 zawodników i mecz każdy z każdym). Czwarty dzień to wycieczka autokarowa (19 osób) na szaniec powstańczy nad Borownicą i do Zdun (Rynek i cmentarz). Pogoda wietrzna i mokra. Do szańca docieramy po śniegu i wodzie (roztopy). Zapalamy znicz, a dzieci dowiadują się o historii tego miejsca i lokalizacji sztabu powstańczego w Borownicy. Jedziemy do Zdun. Wysiadamy na Rynku. Z publikacji historycznej przedstawionej przez szefa akcji dzieci dowiadują się o historii Zdun oraz zapoznają się z historią budynków wokół Rynku. Przechodzimy na zdunowski cmentarz do mogiły poległych powstańców oraz pomnika pomordowanych w okresie II wojny światowej. Zapalamy znicze i idziemy na parking. Niestety pogoda pogarsza się, więc jeszcze tylko wzmianka o zdunowskim grodzisku na Borownicą i wracamy do Krotoszyna. Na moment zatrzymujemy się przy szańcu pamięci 56 pp, by zapalić znicz i oddać cześć poległym żołnierzom. Niestety porywisty wiatr z deszczem zmuszają nas do szybkiego powrotu do autobusu. Nareszcie sucho i ciepło, a gorąca herbata szybko poprawia humory. Po posiłku test wiedzy historyczno‑krajoznawczej oraz ciąg dalszy turnieju warcabowego, treningowe strzelania i rzuty lotkami.

Piąty dzień spokojny. Po sprawdzeniu obecności rozpoczynamy dzień kultury, na który składał się konkurs plastyczny na jeden z dwóch tematów: „Powstanie Wlkp. na Ziemi Krotoszyńskiej” lub „Liga Obrony Kraju w szkole i w mieście”. Opiekunki rozdają materiały i zaczyna się proces twórczy. Choć większość uczestników to chłopcy, to poradzili sobie z tematem bardzo dobrze. O godz. 11 zakończenie prac i śniadanie. Po śniadaniu konkurs krajoznawczy o Krotoszynie, dokończenie turnieju warcabowego, trening strzelecki i rzuty lotkami.

foto 01 2012 31
Jeden z konkursów tematycznych

Ostatni dzień akcji–sobota–to zimowe zawody strzeleckie z broni pneumatycznej i w rzutach lotkami. Po zawodach posiłek i dodatkowe dwa turnieje – warcabowy turniej pucharowy i turniej rzutu lotką. Ostatni słodki poczęstunek i dochodzi godz. 12.00. Pora więc dokonać podsumowania całej akcji oraz wręczyć nagrody i dyplomy za zwycięstwo w konkursach i zawodach. Organizator akcji „Zima z LOK” Antoni Azgier dziękuje uczestnikom i ich rodzicom za udział w zimowisku, wymienia z nazwiska 11 uczniów, którzy nie opuścili ani jednego dnia i zaprasza do udziału w kolejnej akcji „Lato z LOK” w miesiącu lipcu i sierpniu. A oto konkurencje i zajęte przez uczestników miejsca.

Zimowe zawody strzeleckie. Junior młodszy/junior: 1. Dominika Franka, ZSP 1 – 62 pkt., 2. Krzysztof Dłużak, ZSP nr 2 – 52 pkt., 3. Sebastian Szulc, Gim. nr 1 – 37 pkt.; młodzik: 1. J akub Klauza, SP 4 – 35 pkt., 2. Artur Drożdżyński, SP 4 – 27 pkt., 3. Dawid Pawlaczyk, SP 3 – 22 pkt.

Rzuty lotką na punkty – open: 1. Sebastian Szulc, Gim. 1 – 70 pkt., 2. Wiktor Wróblewski, SP 1 – 69 pkt., 3. Damian Pospiech, SP 3 – 68 pkt.

Turniej sprawnościowy: 1. Jakub Klauza, SP 4 – 420 pkt., 2. Dominika Franka, ZSP 1 – 381 pkt., 3. Michał Olachowski, SP 3 – 380 pkt.,

Turniej warcabowy: 1. Dawid Pawlaczyk, SP 3 – 17 pkt., 2. Maciej Olachowski, SP 3 – 14 pkt., 3. Fryderyk Łęgowski, SP 8 – 13 pkt.

Konkurs plastyczny – Powstanie Wielkopolskie na Ziemi Krotoszyńskiej i LOK w szkole i w mieście: 1. Marcin Nadstawski, SP 3, 2. Jakub Klauza, SP 4, 3. Daniel Troszczyński, SP 1.

Konkursy. Szlakiem pomników i tablic pamiątkowych: 1–2. Artur Drożdżyński, SP 4 – 17 pkt., Mateusz Plesner, SP 4 – 17 pkt., 3–4. Jakub Radojewski, SP 4 – 16 pkt., Dawid Pawlaczyk, SP 3 – 16 pkt., Powstanie Wielkopolskie na Ziemi Krotoszyńskiej: 1. Sebastian Szulc, Gim. 1 – 14 pkt., 2. Dawid Pawlaczyk, SP 3 – 13 pkt., 3. Jakub Radojewski, SP 4 – 12 pkt.; Powstanie Wielkopolskie w Krotoszynie: 1. Patryk Kulawski, SP 4 – 17 pkt., 2. Dawid Pawlaczyk, SP 3 – 16 pkt., 3. Dominika Franka, ZSP nr 1 – 16 pkt.; Konkurs krajoznawczy o Krotoszynie: 1. Jakub Radojewski, SP 4 – 16 pkt., 2. Dawid Pawlaczyk, SP 3 – 16 pkt., 3. Michał Olachowski, SP 3 – 16 pkt.; Konkurs wiedzy o Lidze Obrony Kraju: 1. Sebastian Szulc, Gim. 1 – 20 pkt., 2. Dominika Franka, ZSP 1 – 18 pkt., 3. Natalia Gruszczyńska, Bdg – 14 pkt.

foto 01 2012 32
Przed Krzyżem Katyńskim

Dodatkowe konkursy: a) warcabowy turniej rozegrany systemem pucharowym – 17 zawodników: wygrał Sebastian Szulc (Gim. 1) pokonując w finale Fryderyka Łęgowskiego (SP 8); b) turniej pucharowy w rzutach lotką – uczestniczyło 22 zawodników: wygrał Wiktor Wróblewski (SP 1) przed Sebastianem Szulcem (Gim. 1) i Jakubem Klauzą (SP 4).

No i „wielki finał” długo oczekiwany przez dzieci. Prezes Antoni Azgier odkrył stół cały zastawiony nagrodami i zaczął wywoływać najpierw zwycięzców konkurencji, później tych co zajęli II i III miejsca.

Zwycięzcy otrzymali z rąk prezesa stosowne dyplomy, a nagrody wybierali sobie sami. Na koniec prezes wywołał tych co nie „załapali się” do żadnej nagrody. Starczyło dla wszystkich, a ponadto dzieci otrzymały dużo znaczków rajdowych i publikacji turystycznych (mapy, foldery, przewodniki, które organizator zgromadził w czasie swoich rowerowych wędrówek po różnych regionach Polski).

Organizatorem i realizatorem akcji „Zima z LOK” z ramienia ZP LOK był prezes Antoni Azgier, a pomoc w przeprowadzeniu imprezy świadczyli członkowie ZP Bernadeta Frąszczak (SP 3), Zdzisław Jerzak i Zygmunt Marcisz. Dodatkowej pomocy udzieliły praktykantki z kursu dla wychowawców kolonijnych Martyna Chmielarczyk, Patrycja Lukos, Agata Wypijewska, Emilia Kubiak i Anna Faja. Organizatorzy i uczestnicy serdecznie dziękują Urzędowi Miejskiemu w Krotoszynie za pomoc finansową i G rzegorzowi Brykczyńskiemu za ofiarowane w części słodkie pieczywo.

    Antoni Azgier
bullet Powrót  

logo_lacznosc_lok

pzrs

logo_pzk

wot pzk logo

logo_kzr_all

herb_mazowsza_1

herb_wawa

logo cslii zagrze

logo_mon_1

logo_pttk_1

logo pzss

logo_wopr_1

logo_zhp_1

Copyright © 2014. SatAudio.