Szukaj

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/loksklep/domains/mazowszelok.pl/public_html/modules/mod_fje_likebox/mod_fje_likebox.php on line 18

Statistics - Statystyka

Użytkowników:
3597
Artykułów:
2151
Odsłon artykułów:
12043788

Odwiedza nas

Odwiedza nas 416 gości oraz 0 użytkowników.

powstanie 63dni wolnosci

65 lat Klubu Żeglarskiego "POPIEL"

Historię jubilata – Klubu Żeglarskiego LOK „Popiel” w Kruszwicy – datuje się od przejęcia w 1946 roku przez inowrocławskich działaczy byłego ośrodka szkolenia „Kriegsmarine”, choć na Gople na łodziach żaglowych pływano od dawna, bo już na przełomie lat 20. i 30. ubiegłego stulecia. Żeglarze organizowali się pod różnymi banderami. Były to: Liga Morska, Jacht Klub Polski, Inowrocławski Klub Sportowy. Od 1953 roku, tj. od zjednoczenia LM, LL, TPŻ są wierni Lidze Przyjaciół Żołnierza, która w 1962 roku przekształciła się w Ligę Obrony Kraju.

Żeglarstwo w Kruszwicy rozwijało się dynamicznie. W przejętym ośrodku, po jego remoncie powstał Centralny Ośrodek Ligi Morskiej, w którym szkoliła się młodzież z całej Polski. Działający przy ośrodku klub, który skupiał wielu aktywnych działaczy, szkolił adeptów żeglarstwa i organizował regaty, z ogólnopolskimi włącznie. Klub miał wówczas największy na śródlądziu jacht kilowy o powierzchni żagli 54 m2, który jego członkowie za zebrane pieniądze wykupili z Urzędu Likwidacyjnego.

W 1956 roku Centralny Ośrodek przejęła Służba Polsce, i był to początek stagnacji, która doprowadziła pod koniec lat pięćdziesiątych do jego likwidacji, wyprzedaży baraków i sprzętu pływającego. Lata 1956–1962 to działalność klubu w Janikowie, na przystani nad jeziorem Pakoskim, którą żeglarze wyremontowali po zniszczeniach wojennych.

Ponownie nad Gopłem

Po decyzji przebazowania klubu do Kruszwicy, żeglarze zastali tu tylko fragmenty byłego ośrodka. Po raz kolejny zmuszeni zostali do działań organizacyjnych, wykonania remontów, budowy obiektów i urządzeń przystani – wszystko kosztem żeglarstwa. Dużym wysiłkiem i pracą społeczną wyremontowano hangary, ogrodzono teren, a z pomocą wojska wybudowano pomost.

foto 01 2012 22aZarządem klubu w tym okresie kierowali: Józef Jarosiński, Stanisław Jankowski, Bolesław Adanowicz, Krzysztof Świątkowski, Bohdan Kudzewicz. Żeglarstwo stawało się bardzo popularne. Do klubu wstępowało coraz więcej młodzieży. Młoda generacja, która także wchodziła do władz klubowych, na czele z prezesem Bolesławem Adanowiczem, napotykała na wiele piętrzących się trudności, brak środków, materiałów, ale konsekwentnie, z uporem, rozbudowała przystań i rozwijała działalność, przyczyniając się do rozwoju żeglarstwa kujawsko‑pomorskiego.

Wszystkie będące na stanie klubu łodzie pływały po Gople, i nie tylko. Organizowano dalsze rejsy, np. do Zatoki Gdańskiej. Systematycznie prowadzono szkolenia na stopnie żeglarskie, także w formie obozów szkoleniowych dla młodzieży szkolnej. W działalności szkoleniowej wyróżniali się: Lucjusz Głowacki, Jan Brzuszkiewicz, Zygmunt Hoffman, Alojzy Jankowski, Alojzy Ran, Stefan Zwierzykowski. Rozwijała się turystyka żeglarska. Klub organizował i uczestniczył w spływach i rejsach śródlądowych. W czerwcu 1966 roku, w ramach obchodów 1000-lecia Państwa Polskiego odbywających się w Kruszwicy, klub zorganizował Ogólnopolski Spływ Żeglarski. Z powodu braku środków finansowych i technicznych, a przede wszystkim coraz droższego, wyspecjalizowanego sprzętu regatowego, zaniechano uczestnictwa w regatach sportowych. W zimie uprawiano żeglarstwo bojerowe. Gdy akwen zamarzał, ścigano się na 3 monotypach XV, 2 siódemkach i jednym nietypowym bojerze.

Klub Wodny LOK pozostał w Kruszwicy. Po okresie stagnacji władze wojewódzkie LOK stworzyły żeglarzom warunki do pracy i rozwoju. Przydzielono etat kierownika, którym przez wiele lat był Eugeniusz Szczutkowski.

Lata dziewięćdziesiąte

W latach dziewięćdziesiątych klub znacznie ożywił swoją działalność. Przyjął nową nazwę – Klub Żeglarski „Popiel” Ligi Obrony Kraju. Zarządem klubu w tych latach kierowali kolejno: Piotr Nowak i Zbigniew Rakoczy. W listopadzie 1994 roku do klubu wrócił po wielu latach Andrzej Kornaszewski. W krótkim czasie obejmuje ster, zostaje komandorem. Ten prężny działacz pozyskuje przychylność władz miasta Kruszwicy, wielu organizacji i Bydgoskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

foto 01 2012 22bZorganizowany i zgrany kolektyw zarządu, braterstwo i zacieśniające się przyjaźnie członków klubu, zawsze gotowych do podejmowania najczęściej trudnych zadań, doprowadzają do wielu pozytywnych zmian. Klub organizował więc spływy i regaty wojewódzkie, a także regaty rangi mistrzostw Polski w klasie Omega oraz drużynowe w klasie Optimist, które były eliminacją do mistrzostw Europy w Berlinie. Startowało 100 jachtów.

Żeglarze dużo pływali w tym okresie, wielu podjęło się trudu budowy własnych jednostek, lub kosztem wyrzeczeń decydowało się na kupno używanych lub nowych, najczęściej jachtów kabinowych. Kilku członków posiadało jachty motorowe, które były bardzo przydatne przy organizacji regat, zapewniając bezpieczeństwo startującym.

Dwudziestopięciokilometrowe jezioro Gopło, z jedną niedostępną dla żeglarzy odnogą, znajdujące się na terenie Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia staje się zbyt małym akwenem dla nich. Oni chcieli poznawać inne wody i tereny, przeżywać żeglarskie przygody. Decydowali się więc na uczestnictwo w większych imprezach wodnych. W 1997 roku pięć jednostek wzięło udział w rejsie Kruszwica – Gdańsk – Flis Wiślany z okazji 1000-lecia Gdańska. W następnym roku płynęli do Szczecina z okazji 80‑lecia Marynarki Wojennej. Były jeszcze inne ciekawe rejsy, w których uczestniczyli klubowi żeglarze. Na przykład Europejski Rejs Integracyjny pod patronatem wojewody kujawsko‑pomorskiego na trasie Bydgoszcz– Berlin– Hanower– Bruksela– Amsterdam i z powrotem, zorganizowany przez Kujawsko‑Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski i KŻ „Kliper” w Bydgoszczy. Komandorem rejsu był nasz członek, Wojciech Borzyszkowski, prezes K‑POZŻ. Obowiązki kapitana w pięciu etapach z siedmiu, na które podzielona była trasa, pełnił Janusz Piwecki– także członek KŻ „Popiel”. To tylko kilka ważniejszych rejsów, na które członkowie KŻ „Popiel” płynęli z banderą LOK.

foto 01 2012 23
Widok na przystań z lotu ptaka
foto 01 2012 24a
Uroczystości 65‑lecia Klubu; przemawia Grzegorz Kruk – dyrektor Biura K-P ZW LOK w Bydgoszczy
foto 01 2012 24b
Prezes LOK płk Grzegorz Jarząbek dekoruje red. Marka Haltera medalem „Zasłużony dla LOK”

Działalność Klubu po 2000 r.

Kujawsko‑Pomorski Okręgowy Związek Żeglarski od kilku lat przeprowadza cykl otwartych regat pucharowych jachtów kabinowych i klasy Omega, które rozgrywane są na różnych akwenach, a przeprowadzane przez miejscowe kluby. We wszystkich sześciu dotychczasowych edycjach klub organizował regaty, jego członkowie aktywnie uczestniczyli w imprezach, odnosząc zwycięstwa w poszczególnych klasach i dwukrotnie w punktacji drużynowej. Żeglarze „Popiela” uczestniczą także w długodystansowych regatach na Wiśle, rozgrywanych na trasie Toruń – Bydgoszcz, organizowanych przez te okręgi żeglarskie. Z okazji odbywających się „Dni Kruszwicy” KŻ „Popiel” od wielu lat organizuje też regaty „O Błękitną Wstęgę Jeziora Gopło”, w których puchary i nagrody funduje burmistrz miasta. W klubie prowadzone jest szkolenie na stopnie żeglarskie. Aby umożliwić uprawianie żeglarstwa wstępującej do klubu młodzieży, organizowane są kursy i egzaminy umożliwiające zdobycie wymaganego patentu. W 2003 roku klub otrzymał patent i licencję Szkoły Żeglarskiej PZŻ z nr 6. Od kilkunastu lat ściśle współpracuje z Ośrodkiem Wspierania Dziecka i Rodziny w Inowrocławiu. Ma na tym polu znaczne osiągnięcia wychowawcze i szkoleniowe, zaskarbiając sobie wdzięczność wychowanków i ich rodzin. Zawsze bierze udział we wszelkiego rodzaju akcjach charytatywnych i pomocowych. Wielu działaczy za duży wkład pracy, rozwój klubu i osiągane wyniki zostało uhonorowanych „Złotą Odznaką Polskiego Związku Żeglarskiego” i odznaczeniami Ligi Obrony Kraju.

Przyjazna i coraz nowocześniejsza przystań

foto 01 2012 26Laureaci nagrody „Przyjazny Brzeg”. W środku stoi Andrzej Kornaszewski z imienną nagrodą honorową za całokształt działalności

Kolejne zarządy klubu czyniły dużo starań, aby przystań klubowadysponowała dobrym wyposażeniem technicznym, odpowiednimi warunkami socjalno-bytowymi i bezpieczeństwa. W okresie 10 ostatnich lat przystań nad Gopłem zmieniła się bardzo. Dużo prac wykonali własnoręcznie członkowie klubu, wykorzystując swoje przygotowanie zawodowe, ale materiały i wykonawstwo robót specjalistycznych wymagało zgromadzenia środków finansowych. Klubowi pomagali: Urząd Miasta, Wojewódzki Urząd Ochrony Środowiska, Zakład Energetyczny i inni. Wybudowano pomosty, sanitariaty z prysznicami, zmodernizowano nabrzeże. Poza wymienionymi robotami, bardzo ważne dla podniesienia standardu ośrodka było rozprowadzenie po terenie instalacji wodno‑kanalizacyjnej oraz ziemnego zasilania energetycznego.

Przystań jest przyjazna dla wszystkich. Wielu członków ma na terenie kempingi. Niektórzy mieszkają w nich przez cały sezon. Ale każdy przepływający przez Gopło turysta może się tu zatrzymać. Dostępne jest pole namiotowe z przyłączami elektrycznymi i ciepłymi natryskami. Z przystani korzystają także grupy środowiskowe mieszkańców miasta, organizując ogniska i okolicznościowe imprezy. Przystań KŻ „Popiel” w 2005 roku otrzymała cztery gwiazdki w rankingu prowadzonym przez miesięcznik „Żagle”. Była jedyną wyróżnioną z przystani na śródlądziu, oprócz przystani na Pojezierzu Mazurskim. Należy podkreślić, że teren wokół przystani jest strzeżony, co zapewnia porządek i bezpieczeństwo. Ten wysiłek członków klubu i wykonane prace są doceniane przez władze samorządowe, organizacje i związki sportowe. Najbardziej zasłużeni dla żeglarstwa i klubu członkowie są odznaczani, wyróżniani i nagradzani.

Jubileuszowy rok 2011 – pełen sukcesów

Uroczystości jubileuszowe 65-lecia KŻ „Popiel” uświetnili goście z całej Polski– z zaprzyjaźnionych klubów żeglarskich i sympatyków. Honorowym gościem był Prezes LOK płk G rzegorz Jarząbek, który udekorował członków klubu odznakami LOK. Klub w ciągu 65 lat wyszkolił kilkadziesiąt tysięcy żeglarzy, systematycznie „odmładzając” także swoją przystań. Obecnie klub ma przyznane 5 gwiazdek za jakość usług w rankingu krajowych przystani, prowadzonym przez miesięcznik „Żagle”. W 2011 roku Klub nawiązał współpracę z Pułkiem Inżynieryjnym z Inowrocławia. Jednostka użyczyła klubowi 6 pontonów pływających, które zastąpiły pomosty zniszczone podczas zimowej powodzi w 2010 roku. Na Targach „Wiatr i Woda” w Warszawie klub otrzymał tytuł „Przyjazny Brzeg” za przystań i brzegi przyjazne dla wszystkich wodniaków, a komandor Andrzej Kornaszewski nagrodę honorową.

„Jeden z najwyżej cenionych, nie tylko w Wielkopolsce, animatorów żeglarstwa i turystyki wodnej. Wieloletni członek KŻ LOK „Popiel”. Od 1994 roku pełnił funkcję Komandora Klubu. Pod jego rządami od 15 lat Klub nieustannie rozwija swoją bazę, udostępniając ją szerokim rzeszom wodniaków z całego kraju. Jest inicjatorem dziesiątek imprez i działań klubowych, nie tylko wodniackich, na rzecz społeczności lokalnej, ze szczególnym ukierunkowaniem na młodzież.

foto 01 2012 27
Nagrodzeni na Targach „Wiatr i Woda”. W pierwszym rzędzie drugi od prawej członek Zarządu Klubu – Zenon Małys z dyplomem „Przyjazny Brzeg”.

(…) Wytworzył atmosferę szczególnej przychylności dla środowiska skupionego wokół wody i rekreacji na wodzie we władzach samorządowych wszystkich regionalnych szczebli” – czytamy w uzasadnieniu jury, któremu przewodniczył Sekretarz Generalny ZG PTTK Andrzej Gordon. Poza przedstawicielami PTTK w uroczystości uczestniczyli delegaci Ministerstwa Sportu i Turystyki, Ministerstwa Infrastruktury, Polskiej Organizacji Turystycznej, Polskiego Związku Żeglarskiego oraz dotychczasowi laureaci „Przyjaznego Brzegu”. W tym roku Komandor Klubu – Andrzej Kornaszewski – został wybrany prezesem Wojewódzkiej Organizacji LOK w Bydgoszczy.

    Jan Brzuszkiewicz, Katarzyna Pietrzak, Marek Halter
bullet Powrót  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

logo_lacznosc_lok

pzrs

logo_pzk

wot pzk logo

logo_kzr_all

herb_mazowsza_1

herb_wawa

logo cslii zagrze

logo_mon_1

logo_pttk_1

logo pzss

logo_wopr_1

logo_zhp_1

Copyright © 2014. SatAudio.