Szukaj

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/loksklep/domains/mazowszelok.pl/public_html/modules/mod_fje_likebox/mod_fje_likebox.php on line 18

Statistics - Statystyka

Użytkowników:
3597
Artykułów:
2151
Odsłon artykułów:
12044037

Odwiedza nas

Odwiedza nas 268 gości oraz 0 użytkowników.

powstanie 63dni wolnosci

Spotkanie krótkofalowców w willi Fitznera

9 lutego o godz. 18.00, z inicjatywy prezydenta Siemianowic Śląskich Jacka Guzego, w willi Fitznera odbyło się ciekawe spotkanie z cyklu Znani Siemianowiczanie, w którym w roli prelegentów wystąpili dwaj przedstawiciele siemianowickiego Klubu Łączności SP9KJM, tj. Tadeusz Pamięta SP9HQJ i E ugeniusz Kurzeja SP9IIA oraz mieszkaniec Katowic Jerzy Zajda SP9BGS. W spotkaniu tym, poza krótkofalowcami i zaproszonymi gośćmi, wzięli również udział m.in. przedstawiciel urzędu miejskiego w Siemianowicach Śl. Zbigniew Krupski – członek Rady Miasta, przewodniczący Rady Nadzorczej Siemianowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej Wiesław Jaźwiec oraz dyrektor Zarządu Wojewódzkiego LOK w Katowicach Ryszard Kasprzyk. Spotkanie bardzo sprawnie poprowadziła Monika Pojda‑Dziekońska z Siemianowickiego Centrum Kultury.

Tadeusz Pamięta SP9HQJ, sekretarz Polskiego Związku Krótkofalowców, przedstawił historię światowego i polskiego ruchu krótkofalarskiego, przekazując wiele ciekawych i pikantnych szczegółów co do początków tego ruchu społecznego, powstałego u progu ubiegłego stulecia (Samuel Morse, Gugliemo Marconi, Aleksander Popow, Titanic), jak też z późniejszych lat. Zwrócił przy okazji uwagę na znaczący wkład polskich krótkofalowców– kryptologów, którzy w latach 20. i 30. ubiegłego wieku rozpracowali niemiecką maszynę szyfrującą „Enigmę”, dzięki czemu wywiady krajów sprzymierzonych deszyfrowały niemieckie meldunki, zwłaszcza w okresie II wojny światowej. Nie omieszkał również dodać wielu ciekawych szczegółów na temat roli polskich krótkofalowców w czasie okupacji. Przybliżył postać Antoniego Zębika SP7LA, żołnierza AK, konstruktora radiostacji powstańczej „Błyskawica”, nadającej audycje i przekazującej meldunki z okupowanej Warszawy do Londynu. Dzięki tej akcji podnoszono morale walczących powstańców, a jednocześnie okupowana i walcząca stolica otrzymywała zrzuty z żywnością, bronią i innym sprzętem z Londynu. Antoni Zębik „wodził za nos” niemieckie służby goniometryczne, a znajomość telegrafii uratowała mu życie, kiedy to samochodem przewożony był na przesłuchanie na Gestapo.

foto 01 2012 70
Jerzy Zajda – SP9BGS, Tadeusz Pamięta – SP9HQJ, Eugeniusz Kurzeja SP9IIA i Monika Pojda-Dziekańska prowadząca spotkanie 

Tadeusz SP9HQJ zwrócił również uwagę na fakt, że w środowisku krótkofalowców są przedstawiciele niemal wszystkich zawodów, w tym wiele znanych postaci światowych, tj. polityków, artystów, wynalazców, duchownych, a zwłaszcza wynalazców. To właśnie radioamatorzy byli prekursorami powstania radia, telewizji, telefonii komórkowej, internetu i wielu innych zdobyczy nowoczesnej techniki. Omawiając aktualny stan krótkofalarstwa polskiego, Tadeusz SP9HQJ nie omieszkał wspomnieć o problemach nurtujących nasze środowisko, tj. problemach antenowych, stwarzanych biurokratycznych przeszkodach w uprawianiu hobby itp.

Na zakończenie swego wystąpienia stwierdził, że uprawianie jakiegokolwiek hobby wzbogaca człowieka, ponieważ dzięki temu jest on bardziej przyjazny dla drugiego człowieka, mniej zgorzkniały, bardziej optymistycznie patrzy na świat. Ponadto każde hobby uczy pokory w czasie chwilowego niepowodzenia, a jednocześnie stanowi siłę napędową do pokonywania różnego typu trudności. Człowiek, który zdobył szczyt w Himalajach łatwiej pokonuje trudności dnia codziennego – to taka swoista przenośnia. Ostatnie stwierdzenia spotkały się z żywą i życzliwą reakcją zebranych.

Eugeniusz Kurzeja SP9IIA, prezes Klubu Łączności SP9KJM w Siemianowicach, omówił rolę i znaczenie siemianowickiego klubu łączności na rzecz lokalnej społeczności, dzieląc się z zebranymi informacjami na temat aktywności tego klubu, pełniącego wiele funkcji (m.in. wychowawczą, politechnizacyjną, sportową). Klub należy do przodujących klubów w regionie i znany jest z wielu cennych inicjatyw, zwłaszcza na rzecz dzieci i młodzieży. Od lat, poza typową działalnością operatorską, prowadzone są tu różnego typu przedsięwzięcia o charakterze sportowo‑obronnym na rzecz młodzieży w ramach kolonii letnich i zimowych. Klub był między innymi organizatorem wielu zawodów sportowo‑obronnych w skali wojewódzkiej i ogólnopolskiej, np. łowy na lisa, radioorientacji sportowej, jak też wielu działań na rzecz mieszkańców miasta. Władze miasta doceniają wysiłki aktywistów klubowych i udzielają im daleko idącej pomocy. To obopólny interes przynoszący korzyści dla każdej ze stron.

foto 01 2012 71
W spotkaniu krótkofalowców udział wzięli m.in.: dyrektor ZW LOK w Katowicach płk Ryszard Kasprzyk (od lewej), członek Rady Miasta Siemianowic Śl. Zbigniew Krupski i przewodniczący Rady Nadzorczej Siemianowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej Wiesław Jaźwiec
foto 01 2012 72a
Miniwystawa kart QSL

Jerzy Zajda SP9BGS, nauczyciel elektrotechniki z Zespole Szkół im. Abramowskiego w Katowicach, podzielił się z zebranymi informacjami na temat zrealizowanego pod jego kierunkiem przedsięwzięcia, polegającego na nawiązaniu 12 kwietnia 2010 roku przez uczniów tej szkoły bezpośredniej łączności z załogą stacji orbitalnej w ramach programu edukacyjnego dla młodzieży pod nazwą ARISS. Ponadto zapoznał zebranych ze specyfiką rozchodzenia się fal radiowych w kosmosie i specyfiką takiej łączności, zwracając uwagę na fakt, że zanim do niej doszło, to jej uczestnicy musieli poznać wiele zagadnień z tym związanych. Program ARISS to szerokie spektrum zagadnień związanych z problematyką radiotechniki i kosmosu. Jerzy Zajda odpowiadał również na wiele pytań związanych z problematyką łączności kosmicznych.

foto 01 2012 72b   foto 01 2012 73
Zestaw antenowy do łączności ze stacją orbitalną ISS    Stacja orbitalna ISS 

Spotkanie wzbogacone było prezentacjami multimedialnymi, slajdami, zdjęciami oraz ciekawymi przerywnikami, np. w postaci telegrafii na wesoło. Nie zapomniano również o prezentacji dyplomów i kart QSL. Na kuluarowym zapleczu członkowie miejscowego klubu prowadzili łączności radiowe na radiostacji klubowej i każdy zainteresowany miał możliwość przyjrzeć się i posłuchać pracy na falach radiowych. Prelegenci odpowiadali na liczne pytania i nie unikali również odpowiedzi na pytania najbardziej osobiste, np. jak żony reagują na uprawianie krótkofalarskiego hobby. Również w prywatnych rozmowach kuluarowych dominowały akcenty krótkofalarskie, ponieważ większość zebranych stwierdzała, że powszechnie brak jest wiedzy na temat. Była to więc doskonała okazja na przybliżenie tej problematyki. W ocenie uczestników i zaproszonych gości spotkanie to było niezwykle ciekawe i udane. Informacja na temat spotkania znajduje się na portalu internetowym Urzędu Miejskiego w Siemianowicach Śl. na stronie: http:// www.siemianowice.pl/isi/index.php?op=show&cat=3&nid=13582

   
bullet Powrót  

logo_lacznosc_lok

pzrs

logo_pzk

wot pzk logo

logo_kzr_all

herb_mazowsza_1

herb_wawa

logo cslii zagrze

logo_mon_1

logo_pttk_1

logo pzss

logo_wopr_1

logo_zhp_1

Copyright © 2014. SatAudio.