Szukaj

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/loksklep/domains/mazowszelok.pl/public_html/modules/mod_fje_likebox/mod_fje_likebox.php on line 18

Statistics - Statystyka

Użytkowników:
3433
Artykułów:
2057
Odsłon artykułów:
10550978

Odwiedza nas

Odwiedza nas 1033 gości oraz 0 użytkowników.

Niezłomny ksiądz - Aleksander Miszczuk

4 marca 2012 r., dokładnie w 30. rocznicę śmierci śp. ks. Aleksandra Miszczuka, z inicjatywy nałęczowskiego Klubu Żołnierzy Rezerwy Ligi Obrony Kraju odbyło się w kościele parafialnym pw. św. Jana Chrzciciela w foto 02 2012 32Nałęczowie uroczyste spotkanie modlitewne, połączone z odprawieniem mszy świętej w intencji ks. Aleksandra Miszczuka, koncelebrowanej przez proboszcza parafii ks. kan. Marka C zerko.

We mszy świętej uczestniczyły poczty sztandarowe nałęczowskich szkół średnich, w których ksiądz uczył religii w okresie powojennym oraz poczet sztandarowy Klubu Żołnierzy Rezerwy LOK w Nałęczowie, którego ks. Miszczuk był członkiem od 1968 r., a od 1978 r. członkiem honorowym.

W homilii ks. kan. Marek Czerko omówił drogę życiową księdza Miszczuka, jego działalność duszpasterską w Krasnymstawie, w okresie pobytu w obozie koncentracyjnym w Sachsenhausen i w Dachau oraz w powojennym okresie jego działalności społecznej i duszpasterskiej w Nałęczowie. Po wybuchu II wojny światowej, pod koniec września 1939 r. na ziemi krasnostawskiej toczyły się krwawe boje żołnierzy Armii Polskiej z hitlerowskim Wehrmachtem. Zginęło wówczas ponad 160 polskich żołnierzy. Mimo zakazu władz okupacyjnych, ks. Miszczuk uzyskał zgodę ówczesnego urzędu niemieckiego na pochowanie poległych w walkach żołnierzy. Odbyło się to przy masowym udziale społeczności krasnostawskiej. Jednakże później Gestapo aresztowało księdza i wysłało na ciężkie roboty do obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen i Dachau, gdzie przebywał do zakończenia wojny i wyzwolenia obozu przez wojska amerykańskie. Po wyzwoleniu wrócił do Polski, do Lublina. Ó wczesny metropolita Kurii Lubelskiej, ks. abp Stefan Wyszyński, skierował ks. Miszczuka na probostwo w Nałęczowie, gdzie dokonał renowacji kościoła, zbudował dzwonnicę – wieżę kościelną, zakupił organy, wybudował nowe ogrodzenie, likwidując płot sztachetowy wokół kościoła, co widać na starych zdjęciach. Tutaj zmarł w marcu 1982 r.

Po mszy świętej, w imieniu delegacji mieszkańców Krasnegostawu prezes Krasnostawskiego Towarzystwa Regionalnego, Lucjan Cimek, poinformował zebranych o przygotowywanej książce – monografii na temat religijno‑patriotycznej działalności ks. Aleksandra Miszczuka. Przy okazji zaprezentował i omówił kilkadziesiąt zdjęć z życia księdza Aleksandra – od urodzenia w 1905 r. do śmierci foto 02 2012 33Ks.A. Miszczuk po 30 latach pracy duszpasterskiej w Nałęczowie (Archiwum KOR LOK Nałęczów)w 1982 r.

Po tej rocznicowej uroczystości zebrani wraz z pocztami sztandarowymi przeszli na zabytkowy cmentarz parafialny, gdzie na mogile księdza złożyli wieńce, kwiaty, zapalili znicze.

Lucjan Cimek tak wspomina sylwetkę księdza: „Ks. Aleksander Miszczuk zaczął pełnić swe obowiązki duszpasterskie w Krasnymstawie, ale tutaj rozpoczął też na dużą skalę działalność społeczną w ZHP, PCK, Lidze Morskiej i Kolonialnej oraz w Stronnictwie Ludowym i Radzie Miejskiej. Na podległym parafii cmentarzu, jesienią 1939 r., zorganizował za zgodą władz niemieckich pogrzeb wielu żołnierzy Wojska Polskiego poległych i pogrzebanych na polach bitewnych w najbliższej okolicy”...

W imieniu Zarządu oraz wszystkich członków Klubu Żołnierzy Rezerwy LOK w Nałęczowie serdecznie dziękuję księdzu proboszczowi za odprawienie mszy świętej w intencji ks. Aleksandra Miszczuka, pocztom sztandarowym, delegacji mieszkańców Krasnegostawu oraz parafianom Nałęczowa za uczestnictwo w tej wspomnieniowej uroczystości rocznicowej, poświęconej zasłużonemu dla Ziemi Krasnostawskiej i Nałęczowskiej księdzu, kapitanowi rezerwy Wojska Polskiego, kapelanowi i szambelanowi papieskiemu, honorowemu członkowi Klubu Oficerów Rezerwy LOK, odznaczonemu złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz innymi odznaczeniami.

Cześć Jego Pamięci!

    Tekst: Leon Ginals ki Zdjęcia: Lucjan Cimek
bullet Powrót  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2014. SatAudio.