Szukaj

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/loksklep/domains/mazowszelok.pl/public_html/modules/mod_fje_likebox/mod_fje_likebox.php on line 18

Statistics - Statystyka

Użytkowników:
3445
Artykułów:
2065
Odsłon artykułów:
11123231

Odwiedza nas

Odwiedza nas 314 gości oraz 0 użytkowników.

LIGA OBONY KRAJU

OGÓLNOPOLSKIE STOWARZYSZENIE PATRIOTYCZNE
ORGANIZACJA POŻYTKU PUBLICZNEGO

 
Krajowy Rejestr Sądowy 0000086818
 

ZWRACAMY SIĘ Z UPRZEJMĄ PROŚBĄ O PRZEKAZANIE 1% PODATKU
NA SZCZYTNY CEL

SZKOLENIE I ORGANIZACJA CZASU WOLNEGO MŁODZIEŻY W ZAKRESIE PATRIOTYCZNEGO-OBRONNEGO WYCHOWANIA, SPORTÓW OBRONNYCH, POLITECHNICZNYCH I WODNYCH (STRZELECTWO, KROSSY OBRONNE, MODELARSTWO, KRÓTKOFALARSTWO, RADIOORIENTACJA SPORTOWA, ŻEGLARSTWO I PŁETWO NURKOWANIE) A TAKŻE SZKOLENIE ŻOŁNIERZY REZERWY.
 
1 wwwsp5kab
 

Z obrad Małopolskiego Zarządu Wojewódzkiego LOK

Koniec każdego roku kalendarzowego to czas na analizę, podsumowanie i ocenę działalności statutowej za okres miniony oraz sprecyzowanie wniosków na okres następny.

W Małopolskiej Organizacji LOK w Krakowie dokonano tego na posiedzeniu Zarządu Wojewódzkiego 11.12.2012 roku, które prowadził jego prezes Jerzy Wiewiórski. Zasadniczą częścią posiedzenia było sprawozdanie z działalności Biura BMZW z uwzględnieniem zadań zleconych przez Zarząd Główny LOK za mijający rok. Przedstawił je dyrektor Biura Marek Stasiak w oparciu o pisemne materiały wręczone uczestnikom obrad.

Nieliczny trzyosobowy skład BMZW, wspierany doraźnie przez społecznych specjalistów do spraw organizacyjno‑statutowych z Zarządów Powiatowych oraz innych działaczy, z powodzeniem realizował zadania wynikające ze statutu i uchwały Wojewódzkiego Zjazdu Delegatów oraz z bieżących potrzeb. Wśród nich należy wymienić przygotowanie i przeprowadzenie sześciu imprez wojewódzkich z udziałem 12 do 15 reprezentacji powiatowych. Największą popularnością i frekwencją cieszą się, jak zawsze, zawody strzeleckie, w tym „O Srebrne Muszkiety”, zawody młodzieżowe w krosie strzeleckim i mistrzostwa wojewódzkie Klubów Żołnierzy Rezerwy. W tych ostatnich, realizowanych na własnej strzelnicy w B ochni, brały udział kolejny raz reprezentacje rezerwistów z Niemiec, Słowacji oraz Ukrainy. Z najważniejszych zadań zleconych przez Zarząd Główny to organizacja dwóch imprez o randze mistrzostw Polski LOK w strzelectwie sportowym. Odbyły się one w maju bieżącego roku w kategorii młodzików i juniorów młodszych w Starachowicach oraz we wrześniu dla juniorów i seniorów w Krakowie. Te ostatnie kolejny raz zdecydowanie wygrała reprezentacja Małopolski. Biuro MZW organizowało też Mistrzostwa Polski w modelarstwie samochodowym w Nowym Sączu, kartonowym w Skawinie oraz modeli latających na podkrakowskim Pobiedniku.

O wysiłku w przygotowaniu i przeprowadzeniu tych oraz innych imprez świadczą wymienione hasłowo takie czynności, jak opracowanie i rozesłanie informatorów i regulaminów zawodów, przyjęcie zgłoszeń, wynajem obiektów, rezerwacja zakwaterowań, zakup nagród, pucharów, dyplomów, a w strzelectwie zakup i opisanie tysięcy tarcz, skompletowanie obsługi i zespołów sędziowskich, zebranie opłat startowych, wystawienie faktur, sporządzenie i wysłanie komunikatów i wreszcie rozliczenie finansowe każdej imprezy.

Kolejne realizowane zadania bieżące to przygotowanie materiałów na posiedzenia Zarządu Wojewódzkiego i jego Prezydium, sporządzenie sprawozdań dla Zarządu Głównego (na przykład o stanie zorganizowania, opisowe z działalności statutowej, z akcji „Zima z LOK” i „Lato z LOK”, ze szkolnej ligi strzeleckiej, dotyczące zużycia amunicji, inwentaryzacji itp.).

Oddzielny problem to działalność finansowa, a w tym między innymi prowadzenie operacji finansowych każdego z piętnastu Zarządów Powiatowych, przygotowanie rocznego sprawozdania (bilansu) i planu finansowego (budżetu) na kolejny rok. Ogólnie w ciągu roku dokonuje się różnych operacji na ponad milion złotych obrotów.

W realizacji powyższych zadań niezbędne jest utrzymywanie bezpośrednich kontaktów z zarządami i działaczami w terenie, poprzez udział w posiedzeniach zarządów i organizowanych przez nie imprezach. Biorą w nich udział dyrektor Biura, prezes i sekretarz MZW. Sporo czasu wymagają też kontakty z władzami, instytucjami oraz współpracującymi z LOK organizacjami.

Specjaliści Biura i Zarządów Powiatowych przygotowywali też reprezentację MZW do udziału w dziewięciu zawodach centralnych. W tych zawodach Małopolska Organizacja LOK w bieżącym roku może poszczycić się poważnymi sukcesami. W strzeleckich Mistrzostwach LOK zajęliśmy pierwsze i drugie miejsce. W ogólnopolskim finale „O Srebrne Muszkiety”, w Mistrzostwach Sportowo‑Obronnych stowarzyszeń młodzieżowych, w Mistrzostwach LOK w Wieloboju Obronnym i w krosie strzeleckim, małopolska reprezentacja plasowała się jako trzecia, a w wieloboju łączności była na miejscu czwartym. W klasyfikacji województw w działalności statutowej (strzelanie, wielobój obronny, kros strzelecki, akcja „Zima z LOK” i „Lato z LOK”) Małopolska zajęła pierwsze miejsce. Dobrze przedstawia się zbieranie składek członkowskich, których kwota za 11 miesięcy wynosi ponad 198 000 zł. W tym czasie pozyskano też około 182 000 zł dotacji oraz ponad 111 000 zł innych przychodów. Po krótkiej dyskusji członkowie ZW przyjęli przedstawione sprawozdanie, wyrażając uznanie dyrektorowi i zespołowi Biura.

W kolejnym punkcie obrad dokonano analizy realizacji wniosków o wyróżnienia. Ogólnie w 2012 roku otrzymano 63 medale „Za Zasługi dla LOK” (w tym 6 zbiorowych), z tego 35 nieodpłatnie. Ponadto działaczom Małopolskiej Organizacji przyznano 6 odznak honorowych „Za Wybitne Zasługi dla LOK”, 18 krzyży „Za Zasługi dla KŻR” oraz 10 medali „Za Zasługi dla Obronności Kraju”.

Z uznaniem przyjęto fakt wyprodukowania i przyznania nowych odznaczeń za zasługi dla KŻR.

Nadal jednak niepokoi brak podstawowego wyróżnienia, jakim jest odznaka „Zasłużony Działacz LOK”. W tej sprawie przyjęto stanowisko MZW postulujące niezwłoczne wyprodukowanie tej odznaki, nawet za odpłatnością.

MZW przyjął też uchwałę w sprawie podziału środków, które wpłynęły w 2011 roku z odpisu 1% od podatku na LOK. Ogólna kwota z tego tytułu dla Małopolski wyniosła 9266 zł i postanowiono podzielić ją dla poszczególnych Zarządów Powiatowych zgodnie z wpływami do lokalnych Urzędów Skarbowych. Zarząd zaapelował do wszystkich ogniw i członków o popularyzację tego odpisu na LOK za 2012 rok.

W dalszym ciągu obrad Marek Stasiak przedłożył wnioski do planu finansowego i działalności statutowej na 2013 rok. Uwzględniając sytuację gospodarczą kraju należy spodziewać się zwiększenia kosztów stałych (energia, podatki itp.) i zmniejszenia dotacji z urzędów miast i gmin na pracę z młodzieżą. Zatem w organizacji imprez statutowych należy liczyć na własne siły, w tym opłaty startowe, opłaty za usługi szkoleniowe oraz ofiarność działaczy i sponsorów. Mogą też wystąpić trudności w utrzymaniu dotychczasowej formuły szkolnych kół LOK. Młodzież szczególnie w Krakowie unika sformalizowanego uczestnictwa w organizacjach, gdzie wymaga się składek, udziału w zebraniach, prowadzenia dokumentacji (protokołów, planów pracy, sprawozdań itp.). Zlikwidowanie przedmiotu przysposobienie obronne nie zachęca nauczycieli i uczniów do tworzenia kół LOK i uprawiania strzelectwa. Młodzież chce strzelać i uczestniczyć w różnych imprezach sportowych, ale bez dotychczasowych formalności i własnego wkładu organizacyjnego. Przyszłość szkolnych kół zależy od atrakcyjniejszych propozycji ze strony LOK oraz zainteresowań nauczycieli wychowania fizycznego tą działalnością.

Na zakończenie obrad prezes Jerzy Wiewiórski podziękował za dotychczasową ofiarną działalność członkom MZW i wszystkim działaczom oraz złożył życzenia świąteczne i noworoczne

    Henryk Koclęga
bullet Powrót  

logo_lacznosc_lok

pzrs

logo_pzk

wot pzk logo

logo_kzr_all

herb_mazowsza_1

herb_wawa

logo cslii zagrze

logo_mon_1

logo_pttk_1

logo pzss

logo_wopr_1

logo_zhp_1

Copyright © 2014. SatAudio.