Szukaj

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/loksklep/domains/mazowszelok.pl/public_html/modules/mod_fje_likebox/mod_fje_likebox.php on line 18

Statistics - Statystyka

Użytkowników:
3445
Artykułów:
2065
Odsłon artykułów:
11123424

Odwiedza nas

Odwiedza nas 348 gości oraz 0 użytkowników.

LIGA OBONY KRAJU

OGÓLNOPOLSKIE STOWARZYSZENIE PATRIOTYCZNE
ORGANIZACJA POŻYTKU PUBLICZNEGO

 
Krajowy Rejestr Sądowy 0000086818
 

ZWRACAMY SIĘ Z UPRZEJMĄ PROŚBĄ O PRZEKAZANIE 1% PODATKU
NA SZCZYTNY CEL

SZKOLENIE I ORGANIZACJA CZASU WOLNEGO MŁODZIEŻY W ZAKRESIE PATRIOTYCZNEGO-OBRONNEGO WYCHOWANIA, SPORTÓW OBRONNYCH, POLITECHNICZNYCH I WODNYCH (STRZELECTWO, KROSSY OBRONNE, MODELARSTWO, KRÓTKOFALARSTWO, RADIOORIENTACJA SPORTOWA, ŻEGLARSTWO I PŁETWO NURKOWANIE) A TAKŻE SZKOLENIE ŻOŁNIERZY REZERWY.
 
1 wwwsp5kab
 

Historia w Pigułce

W Muzeum Regionalnym w Tomaszowie Mazowieckim pojawiła się interesująca ekspozycja poświęcona żołnierzom II wojny światowej, przygotowana przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznych „Batalion Tomaszów”, przy współpracy pracowników muzeum. To kolejna realizacja miłośników historii z naszego miasta, działających w ramach popularnego w ostatnich latach ruchu rekonstrukcyjnego. Dzięki inicjatywie tej grupy możliwe stało się spojrzenie na minione wydarzenia z perspektywy niemal ich uczestnika.

Wystawę dopełnia inscenizacja plenerowa, umożliwiająca bardzo dokładne obejrzenie umundurowania i wyposażenia żołnierzy walczących w II wojnie światowej.

Twórcy ekspozycji zadali sobie wiele trudu, aby zwiedzającym jak najwierniej zaprezentować sylwetki uczestników zmagań wojennych. Jest to jej wielki walor. Na niewielkiej przestrzeni znalazło się, niczym w pigułce, spektrum przeszłości pokolenia II wojny światowej.

Ekspozycja składa się z kilkunastu naturalnej wielkości figur żołnierzy odzianych w mundury różnych formacji trzech walczących armii: polskiej, niemieckiej i radzieckiej. Dzielą się one na grupki liczące od jednej do trzech postaci według kryterium narodowości. Najliczniej prezentowane jest Wojsko Polskie, następnie Wehrmacht i Armia Czerwona.

Można zobaczyć mundury z całego okresu wojny, tzn od września 1939 r. do maja 1945 r. Są więc tam mundury oficera i żołnierza wojska Polskiego z wojny obronnej we wrześniu 1939 r., z walk w 1940 r. w obronie Francji, zdobywców Monte Casino w maju 1944 r. (II Korpus Polski gen. Władysława Andersa), powstańca warszawskiego (sierpień‑październik 1944 r.) oraz mundury oficera i żołnierza I Armii Wojska Polskiego z końcowego etapu wojny, czyli wspólnej ofensywy z Armią Czerwoną w styczniu‑maju 1945 r.

Armia Czerwona reprezentowana jest przez oficera, żołnierza i sanitariuszkę, a niemiecki Wehrmacht to mundury Afryka Korpus marszałka Erwina Rommla (1941–1943), spadochroniarzy broniących Monte Cassino (1944) i żołnierzy w ochronnych uniformach (zimowych) z 1945 r. Twórcy omawianej prezentacji włożyli wiele wysiłku, by jak najwierniej oddać wizerunek uczestników najcięższej z wojen w dziejach świata. Na szczególne podkreślenie zasługują starania autorów w zgromadzeniu przedmiotów z wyposażenia żołnierzy, ale niebędących środkami bojowymi, choć nie mniej ważnych z punktu widzenia frontowego żołnierza. Są to opakowania po tytoniu i słodyczach, czerpak do wody, kociołek do gotowania na wolnym ogniu, pojemnik na środki do konserwacji i czyszczenia broni, a nawet rosyjska harmoszka. Wszystkie te przedmioty skłaniają do refleksji, że żołnierz to przede wszystkim człowiek zmuszony przez wojnę do opuszczenia domu by walczyć, często na obcej ziemi, pragnący choć na chwilę zapomnieć o jej okropnościach i złagodzić surową rzeczywistość frontową.

Wystawa przygotowana przez członków „Batalion Tomaszów” to wystawa o dużych walorach poznawczych i edukacyjnych. Dobrze więc, że udało się ją umieścić w gościnnej sali muzeum, gdzie w odpowiednich warunkach można dokładnie obejrzeć zgromadzone eksponaty. Miłośnicy historii na pewno będą usatysfakcjonowani taką „historyczną pigułką”. Twórcom ekspozycji należą się podziękowania, ale także słowa zachęty, by nie ustawali w wysiłkach i pracowali nad uzupełnieniem i rozszerzeniem dotychczasowego dzieła.

Na koniec warto zwrócić uwagę na znaczenie treści wystawy dla młodego pokolenia. Stwarza ona warunki do ważnego przekazu wychowawczego. Wymaga to jednak mądrego komentarza. Młodzi ludzie mają przed sobą prawdziwe dowody niezłomnej wiary Polaków w zwycięstwo nad najeźdźcą i wielką determinację w dążeniu do niepodległości, choć drogi do wolnej ojczyzny wiodły czasem przez odległe kraje i wymagały ogromnej daniny krwi. Dzięki wystawie mogą skonfrontować wiedzę zdobytą na lekcjach historii, z filmu czy literatury, mają też okazję zetknąć się z oryginalnymi fragmentami przeszłości. Na tym polegają dydaktyczne i wychowawcze walory wystawy w Muzeum Regionalnym w Tomaszowie Mazowieckim.

    Stanisław Koszel
bullet Powrót  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

logo_lacznosc_lok

pzrs

logo_pzk

wot pzk logo

logo_kzr_all

herb_mazowsza_1

herb_wawa

logo cslii zagrze

logo_mon_1

logo_pttk_1

logo pzss

logo_wopr_1

logo_zhp_1

Copyright © 2014. SatAudio.