Szukaj

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/loksklep/domains/mazowszelok.pl/public_html/modules/mod_fje_likebox/mod_fje_likebox.php on line 18

Statistics - Statystyka

Użytkowników:
3445
Artykułów:
2065
Odsłon artykułów:
11123454

Odwiedza nas

Odwiedza nas 347 gości oraz 0 użytkowników.

LIGA OBONY KRAJU

OGÓLNOPOLSKIE STOWARZYSZENIE PATRIOTYCZNE
ORGANIZACJA POŻYTKU PUBLICZNEGO

 
Krajowy Rejestr Sądowy 0000086818
 

ZWRACAMY SIĘ Z UPRZEJMĄ PROŚBĄ O PRZEKAZANIE 1% PODATKU
NA SZCZYTNY CEL

SZKOLENIE I ORGANIZACJA CZASU WOLNEGO MŁODZIEŻY W ZAKRESIE PATRIOTYCZNEGO-OBRONNEGO WYCHOWANIA, SPORTÓW OBRONNYCH, POLITECHNICZNYCH I WODNYCH (STRZELECTWO, KROSSY OBRONNE, MODELARSTWO, KRÓTKOFALARSTWO, RADIOORIENTACJA SPORTOWA, ŻEGLARSTWO I PŁETWO NURKOWANIE) A TAKŻE SZKOLENIE ŻOŁNIERZY REZERWY.
 
1 wwwsp5kab
 

„Ojczyzna [...] z niej się wyłaniam”

„Gdy pytasz mnie czym Ojczyzna jest odpowiem:
czyś chociaż raz chodził po rynku w Krakowie,
czyś widział Wawel, komnaty, krużganki,
miejsca gdzie przeszłość dodaje Ci sił...”

Słowa piosenki Marka Grechuty można skierować do młodych uczestników VI Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Pieśni o Tematyce Patriotycznej, który odbył się 26 października 2012 roku w Młodzieżowym Domu Kultury w Jaworznie. Po raz drugi ten konkurs odbywa się w naszym mieście, gdyż młodzież jaworznicka ma na swoim koncie liczne sukcesy na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim.

foto 05 2012 52
Zespół I Liceum Ogólnokształcącego najlepszym w VI Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji i Pieśni o Tematyce Patriotycznej, obok dyrektor Biura Śląskiego Zarządu Wojewódzkiego LOK Ryszard Kasprzyk i współorganizatorka Ewa Szpak

Organizatorem tego konkursu był LOK Zarząd Śląski, a współorganizatorzy to Gimnazjum nr 5 i Młodzieżowy Dom Kultury. Patronat honorowy objął prezydent Jaworzna Paweł Silbert. Zaproszenie do wzięcia udziału w tym konkursie przyjęła szczególnie młodzież ze szkół jaworznickich, co nas bardzo ucieszyło, gdyż ten konkurs związany jest z obchodami zbliżającego się Święta Niepodległości. Już od rana zjawiali się pierwsi uczestnicy konkursu, ich opiekunowie, rodzice, jedni przeprowadzali jeszcze próbę, inni w skupieniu czekali na rozpoczęcie, przysłuchując się dźwiękom pieśni wydobywających się z sali audiowizualnej. Zaproszenie przyjęły szkoły: Gimnazjum nr 4, Gimnazjum nr 5, ZSP nr 1, ZSP nr 2, ZSP nr 4, I LO, II LO, III LO i zespół Pakamera z MDK.

„Ojczyzna – kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam,
Mówi mi o tym serce...”

Tymi słowami Jana Pawła II chyba najlepiej można ocenić emocje, którymi kierowali się uczestnicy konkursu, dokonując wyboru repertuaru. Tegoroczny konkurs zaskoczył nas wyszukanym i oryginalnym wyborem, szczególnie wierszy. Młodzież recytowała wiersze Zbigniewa Herberta, Kazimierza Wierzyńskiego, Leopolda Staffa, Adama Mickiewicza, ale pojawiły się też tak mało znane teksty, jak np. piękny wiersz Gałczyńskiego „Pieśń o fladze”, tekst Józefa Szczepańskiego „Chłopcy silni jak stal”, Edwarda Słońskiego „Sen o szpadzie” czy wiersz Tuwima „Do prostego człowieka”.

W kategorii pieśń młodzież wybrała piosenki Marka Grechuty, Ireny Santor, Jacka Kaczmarskiego, ale też aranżacje do wierszy Staffa, Asnyka czy piosenkę zespołu Sztywny Pal Azji „Spotkanie z”.

Jurorzy mieli niełatwy wybór, typując zwycięzców, gdyż, jak sami stwierdzili, młodzież była przygotowana bardzo dobrze pod względem merytorycznym, jak i artystycznym. Wyszukany repertuar, wykorzystanie instrumentów muzycznych, na scenie pojawił się również zespół rockowy, wrażliwość artystyczna i wykonanie na wysokim poziomie sprawiły, iż prawie każda zgłoszona szkoła została w jakiś sposób wyróżniona. Wyniki przedstawiały się następująco:

Kategoria poezja: 1. Weronika Burzyńska z II LO, 2. Ł ukasz Twardowski z Gimnazjum nr 5, 3. Karolina Białek z III LO, wyróżnienie – Gabriel Holli z ZSP nr 2

Kategoria pieśń: 1. Daniel Sierżant z ZSP nr 2, 2. Klaudia Pałka z ZSP nr 4 i Andrzej Nocom z zespołem z Gimnazjum nr 4, 3. duet Dariusz Zając i Paulina Dudzińska z I LO i zespół Pakamera z MDK.

Miejsca zespołowe: 1. I LO, 2. III LO, 3. Gimnazjum nr 4, 4. Gimnazjum nr 5.

Puchary za miejsca indywidualne ufundowali: ZW LOK w Katowicach, dyrektor Gimnazjum nr 5, dyrektor MDK, przewodnicząca Komisji Edukacji w Jaworznie. Puchary za miejsca zbiorowe ufundował prezydent Jaworzna Paweł Silbert.

Jurorzy: Barbara Banasik, Barbara Knot, Anna Gil, Ewa Szpak i dyrektor Śląskiego ZW LOK Ryszard Kasprzyk podjęli decyzję, że nagrodzeni uczestnicy (dwie drużyny) będą reprezentować Jaworzno i województwo śląskie na konkursie ogólnopolskim, który odbędzie się w tym roku w siedzibie Zespołu Śląsk w Koszęcinie

    Marek Stasiak
bullet Powrót  

logo_lacznosc_lok

pzrs

logo_pzk

wot pzk logo

logo_kzr_all

herb_mazowsza_1

herb_wawa

logo cslii zagrze

logo_mon_1

logo_pttk_1

logo pzss

logo_wopr_1

logo_zhp_1

Copyright © 2014. SatAudio.