Szukaj

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/loksklep/domains/mazowszelok.pl/public_html/modules/mod_fje_likebox/mod_fje_likebox.php on line 18

Statistics - Statystyka

Użytkowników:
3445
Artykułów:
2065
Odsłon artykułów:
11123412

Odwiedza nas

Odwiedza nas 349 gości oraz 0 użytkowników.

LIGA OBONY KRAJU

OGÓLNOPOLSKIE STOWARZYSZENIE PATRIOTYCZNE
ORGANIZACJA POŻYTKU PUBLICZNEGO

 
Krajowy Rejestr Sądowy 0000086818
 

ZWRACAMY SIĘ Z UPRZEJMĄ PROŚBĄ O PRZEKAZANIE 1% PODATKU
NA SZCZYTNY CEL

SZKOLENIE I ORGANIZACJA CZASU WOLNEGO MŁODZIEŻY W ZAKRESIE PATRIOTYCZNEGO-OBRONNEGO WYCHOWANIA, SPORTÓW OBRONNYCH, POLITECHNICZNYCH I WODNYCH (STRZELECTWO, KROSSY OBRONNE, MODELARSTWO, KRÓTKOFALARSTWO, RADIOORIENTACJA SPORTOWA, ŻEGLARSTWO I PŁETWO NURKOWANIE) A TAKŻE SZKOLENIE ŻOŁNIERZY REZERWY.
 
1 wwwsp5kab
 

Ogólnopolskie Mistrzostwa LOK Juniorów i Seniorów w Strzelectwie Sportowym

Sezon strzelecki w roku 2012 w Małopolsce obfitował wieloma imprezami o zasięgu lokalnym i ogólnokrajowym. Oprócz rutynowych zawodów klubowych, wojewódzkich i międzywojewódzkich, na szczególną uwagę zasługuje finał Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży, poprzedzony odpowiednimi eliminacjami. W różnych miejscowościach Małopolski rozgrywano ponad 40 dyscyplin sportowych, a wśród nich konkurencje strzeleckie, w których przygotowaniu i przeprowadzeniu miał znaczny udział Małopolski Związek Strzelectwa Sportowego.

foto 05 2012 86
Juniorki w czasie strzelań. Na pierwszym planie Patrycja Kubisztal.

W dniach 19 do 22 lipca br. na strzelnicy kulowej i myśliwskiej „Pasternik” oraz pneumatycznej w hali „Wawelu” w rozgrywanych ponad 20 konkurencjach strzeleckich rywalizowała młodzież do lat 19.

W olimpiadzie dobrze zaprezentowały się kluby LOK. Na 47 klubów sklasyfikowanych Tarnowski Klub Strzelecki LOK zajął szóste miejsce, wyprzedzając WKS „Wawel” – na 10. miejscu i TS „Wisłę” – na 22. miejscu. „Tarcza” LOK Goleniów wywalczyła 12. miejsce, LOK „Alu‑Pro” Opole 16. LOK HTS Kraków zajął 34. miejsce, a KS ZO LOK Kraków znalazł się na miejscu 38.

Ukoronowaniem tegorocznego sezonu w strzelectwie były Ogólnopolskie Mistrzostwa LOK Juniorów i Seniorów, które odbyły się w dniach 21 do 23 września br. Na „Pasterniku” strzelano z broni kulowej, a na strzelnicy LOK z broni pneumatycznej. Jest to strzelnica bardziej oddalona, posiadająca tylko 12 stanowisk. Wydłuża to czas na dojazd i przebieg strzelań, które trwały w pierwszych dwóch dniach od godziny 8.00 do 20.00. Uniknięto jednak kosztownego wynajmu lepszych strzelnic.

Zawody zorganizowało i przeprowadziło Biuro Małopolskiego Zarządu Wojewódzkiego LOK na zlecenie Zarządu Głównego LOK, mając już odpowiednie wieloletnie doświadczenie.

Trzyosobowy zespół specjalistów pod kierownictwem dyrektora BMZW Marka Stasiaka wykonał wiele pracochłonnych czynności przygotowawczych decydujących o sprawnym przebiegu zawodów. Dla przykładu można wymienić jeden z fragmentów tych przygotowań, to jest opis i posegregowanie kilkunastu tysięcy tarcz, gdzie nie może być pomyłki. Pominięcie jednej cyfry w numeracji tarcz skutkuje komplikacjami w ocenie wyników, gdyż zawodnicy nie zawsze sprawdzają ilość tarcz i kolejność numeracji. Sporo wysiłku i czasu wymaga też rozliczenie zawodów trwające wiele dni po ich zakończeniu, co spada głównie na dyrektora BMZW. Kierownikiem tegorocznych zawodów, podobnie jak w latach ubiegłych, był Marek Stasiak, a sędzią głównym Eugeniusz Gniecki. Delegatem technicznym nadzorującym zawody z ramienia PZSS tym razem był Jerzy Madej. Sprawne przeprowadzenie zawodów zapewnił oprócz kierownictwa, zespół 31 sędziów stanowiskowych, tarczowych i biura obliczeń oraz 10 osób obsługi technicznej. Kwalifikacje i sprawność sędziów potwierdza brak reklamacji i protestów. Ogłoszenie wyników w postaci wydruków komputerowych następowało w ciągu kilkunastu do trzydziestu minut po zakończeniu konkurencji. Jest to niezwykle ważne dla zawodników i trenerów, którzy konfrontowali je z własnymi ocenami, poddawali analizie, porównywali z innymi, wyciągali wnioski przed następnymi konkurencjami.

Rozegrano jak zwykle 23 konkurencje, ale z mniejszą liczbą zawodników. W bieżącym roku było ponad 500 osobostartów, a w roku 2011 było ich 613. Wystąpiło 36 klubów LOK, to jest o 3 kluby mniej niż w roku ubiegłym. Mniej też było reprezentacji wojewódzkich – 12, a województwo lubuskie i świętokrzyskie zajmujące ex aequo 11. miejsce obsadziły zaledwie po dwie konkurencje. Podobnie jak w latach ubiegłych, w zawodach wzięli udział strzelcy z WKS „Wawel”, którzy zwyciężyli w dwóch konkurencjach pistoletowych, oraz z TS „Wisła”, odnosząc zwycięstwa w kpn 40 i ksp 3 x 20.

foto 05 2012 87
Na podium reprezentanci trzech najlepszych województw w strzelectwie sportowym: 1. Małopolski, 2. Podkarpacia, 3. Śląska

Już po raz drugi w zawodach uczestniczyło też 33 posiadaczy pistoletów sportowych i centralnego zapłonu, odbywając skrócone konkurencje z tej broni. Zgodnie z wymogami, dla zachowania pozwolenia na broń muszą oni odbyć kilka strzelań w roku na zawodach. Pozwoliło to w bieżącym roku na zbilansowanie kosztów imprezy, również z ich opłat startowych.

Koszty te w bieżącym roku poważnie wzrosły, gdyż na przykład opłata strzelnicy za osobostart zwiększyła się z sześciu do czternastu złotych. Na same tarcze wydano 6000 zł, to jest około 50 % więcej niż poprzednio. Trudną sytuację złagodziło dofinansowanie przez Ministerstwo Obrony Narodowej kwotą 10 000 zł, co częściowo pokryło koszty zakupu tarcz, medali, nagród i wynajmu strzelnicy.

Poważnym wsparciem było też ufundowanie pucharów – za pierwsze miejsce przez szefa Wojewódzkiego Sztabu w Krakowie, za klasyfikację wojewódzką przez marszałka województwa małopolskiego Marka Sowę, a w klasyfikacji klubowej przez prezydenta Krakowa Jacka Majchrowskiego.

Mając na uwadze koszty wynajmu strzelnicy na „Pasterniku”, Małopolska Organizacja LOK podejmuje działania w celu przywrócenia do użytku strzelnicy własnej w Tarnowie. Pierwszym krokiem było przejęcie w lipcu bieżącego roku obiektu od dotychczasowego operatora przez Zarząd Powiatowy LOK w Tarnowie. Dzięki jego działaczom, a szczególnie specjaliście do spraw statutowych, Jerzemu Madejowi, przystąpiono do remontu stanowisk strzeleckich w hali głównej i części hotelowej. Najtrudniej będzie z uruchomieniem strzelnicy do konkurencji na 25 metrów. Wymaga ona budowy praktycznie od podstaw. Tu, oprócz starań własnych, liczymy na pomoc ze strony Zarządu Głównego LOK. Zrealizowanie tego ambitnego planu pozwoliłoby na rozgrywanie mistrzostw LOK już w przyszłym roku w Tarnowie.

Po trzydniowych tegorocznych zmaganiach w koleżeńskiej atmosferze, przy sprzyjających warunkach pogodowych, dokonano klasyfikacji indywidualnej, klubowej i wojewódzkiej. Indywidualne zwycięstwa i wyniki w poszczególnych konkurencjach i kategoriach wiekowych przedstawia poniższa tabela.

Konkurencja Kategoria
wiekowa
Liczba
zaw.
Imię i nazwisko Klub Punktacja
Kpn 60 S 16 Marcin Królikowski „Wisła” 585
Mateusz Cygan „Wisła” 569
Marek Wieśniakiewicz „Alu-Pro” Opole 567
J 19 Szymon Wielgomas „Hamer” Kozienice  575
  Kpn 40  S  16 Magdalena Wesołowska „Hamer” Kozienice  390
 J  24 Paulina Stelmach TKS Tarnów 388
 Kdw 60L  S  39 Andrzej Burda „Alu-Pro” Opole  598
 J  23 Szymon Wielgomas „Hamer” Kozienice  586
 Ksp 60L  S  14 Joanna Kucharczyk KS ZO Kraków 584
 J  30 Patrycja Kubisztal TKS Tarnów  591
 Kdw 3 x 20  S  15 Andrzej Burda „Alu-Pro” Opole  571
 J  12 Szymon Wielgomas „Hamer” Kozienice 558
 Ksp 3 x 20   S  11 Grażyna Jabłońska „Wawel” 568
Anna Laszczak KS ZO Kraków  557
 J 19 Patrycja Kubisztal TKS Tarnów 569
 Pdw 60  S 40 Marek Majdak KS ZO Kraków  550
 J 11 Krzysztof Wałęga  Jedlicz 534
 Psp 30 + 30     S 13   Anita Folasa „Wawel”  560
Olga Guzik „Wawel”  552
Izabela Świerzewska HTS Kraków 528
 J 16 Joanna Tomala „Promień”  Bochnia 572
 Pst 3 x 20  S 32 Adam Dembowski KS ZO Kraków 552
 J 9 Piotr Wojciechowski LOK Liblin 514
 PCZ 30d  S 30 Marek Majdak KS ZO Kraków 290
 Ppn 60    S 52 Adam Dembowski KS ZO Kraków 290
 J 18  Jerzy Pietrzak „Wawel”  566
Mateusz Czyż „Wawel”  566
Przemysław Dopart KS ZO Kraków 562
 Ppn40  S 14 Monika Bukowiec KS ZO Kraków 364
 J 15 Joanna Tomala „Promień” Bochnia 384

Na szczególną uwagę zasługują osiągnięcia strzeleckie Joanny Tomali z KS LOK „Promień” Bochnia. Dwa zwycięstwa odniesione na tych mistrzostwach w strzelaniu z pistoletu pneumatycznego i sportowego oraz pokonanie z dużą przewagą seniorek nie było niespodzianką. Jej talent strzelecki odkrył i rozwinął doświadczony trener wymienionego klubu, Mieczysław Balicki. Z inicjatywy nauczyciela wychowania fizycznego Adama Boronia, rozwinął strzelnicę pneumatyczną w Gimnazjum nr 1 w Grobli, do którego wówczas uczęszczała Joanna. Na pierwszych treningach szkoleniowiec dostrzegł jej zdolności strzeleckie i przekonawszy rodziców prowadził z nią treningi dwa razy w tygodniu już w B ochni. Wkrótce, bo już w 2010 roku 16‑letnia Joasia wygrała konkurencję w ppn40 w finale Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Zielonej Górze. Podobne zwycięstwo odniosła w 2011 roku w Warszawie i rok później w Krakowie. W 2011 roku zdobyła w tej konkurencji złoty medal na Mistrzostwach Europy. W następnym roku obroniła tytuł mistrzyni Europy indywidualnie i do kolekcji dodała złoty medal za zwycięstwo drużynowe. Obecna trenerka kadry narodowej juniorów wyraża się o niej w samych superlatywach za talent, sukcesy oraz przyjazną osobowość. Zawodniczka szybko też opanowała drugą konkurencję, pistolet sportowy 30+30, w której na Mistrzostwach Europy w B elgradzie w 2011 roku zakwalifikowała się do finału, zajmując siódme miejsce. W czerwcu bieżącego roku w Pilźnie ustanowiła rekord Polski w tej konkurencji.

Duży talent strzelecki i sukcesy posiada również Patrycja Kubisztal, juniorka, która na tegorocznych Mistrzostwach LOK zwyciężyła w dwóch konkurencjach karabinowych, uzyskując lepsze rezultaty od seniorek. Jest ona wychowanką Klubu Strzeleckiego LOK w Tarnowie pod kierunkiem Jerzego Madeja. Tu stawiała pierwsze kroki w strzelectwie jako młodziczka i juniorka młodsza. W swojej karierze zdobyła w 2010 roku na Mistrzostwach Polski juniorów dwa brązowe medale indywidualnie i dwa srebrne drużynowo. W tymże roku na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży wywalczyła dwa medale srebrne indywidualnie. W 2012 roku na Akademickich Mistrzostwach Świata w Rosji zdobyła brązowy medal, a na Mistrzostwach Polski juniorek złoty indywidualnie i brązowy drużynowo. Mimo tych sukcesów jest skromna, uczynna i koleżeńska. Studiuje w Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnowie.

Do czołówki zawodników należy też Marek Majdak, który po raz kolejny zwycięża w konkurencjach pistoletowych. Swój mistrzowski wynik poprawił o trzy punkty w stosunku do roku ubiegłego Andrzej Burda z Opola, plasując się w czołówce krajowej.

W klasyfikacji klubowej nadal bezkonkurencyjny jest Klub Strzelecki Zarządu Okręgowego LOK w Krakowie, który uzyskał 691 punktów. Za nim znalazł się po raz drugi „Piast” Bieruń z 325 punktami. Do czołówki na trzecie miejsce wrócił dawny „Vetrim”, a obecnie „Alu‑Pro” Opole. Na 4. pozycji jest „Nafta” Krosno, na 5. „Hamer” Kozienice, a miejsce 6. zajął TKS.

Kolejność województw ukształtowała się następująco:

1. Małopolska, 2. Podkarpacie, 3. Śląsk, 4. Pomorze, 5. Dolny Śląsk, 6. Opole, 7. Mazowsze, 8. Wielkopolska, 9. Lubelskie, 10. Warmińsko‑Mazurskie, 11. ex aequo Lubuskie i Świętokrzyskie.

W zakończeniu zawodów, oprócz organizatorów i uczestników, wzięli udział Prezes LOK Grzegorz Jarząbek, poseł na Sejm RP Józef Lassota, szef WSzW płk Janusz Kurzyna, którzy wręczyli zwycięzcom pierwszych trzech miejsc medale, puchary, dyplomy i upominki rzeczowe.

    Henryk Koclęga
bullet Powrót  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

logo_lacznosc_lok

pzrs

logo_pzk

wot pzk logo

logo_kzr_all

herb_mazowsza_1

herb_wawa

logo cslii zagrze

logo_mon_1

logo_pttk_1

logo pzss

logo_wopr_1

logo_zhp_1

Copyright © 2014. SatAudio.