Szukaj

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/loksklep/domains/mazowszelok.pl/public_html/modules/mod_fje_likebox/mod_fje_likebox.php on line 18

Statistics - Statystyka

Użytkowników:
3418
Artykułów:
2057
Odsłon artykułów:
10407971

Odwiedza nas

Odwiedza nas 252 gości oraz 0 użytkowników.

Orlęta Poland Commando LOK Survival‑Military

Szkolna Grupa Przysposobienia Obronnego Orlęta Poland Commando LOK Survival‑Military założona została w 1992 r. w Małogoszczy przy Zespole Szkół Ogólnokształcących. Jej pomysłodawcą, twórcą i opiekunem jest nauczyciel wf Jacek Szymański, któremu, co jest istotne, sprzyja dyrektor szkoły Krzysztof Dudkiewicz. Członkowie „Orląt” rekrutują się ze szkół z terenu miasta i gminy Małogoszcz. Stan grupy jest zmienny, zwykle jest około 20 członków. Przez lata swojej aktywności „Orlęta” nawiązały współpracę z Jednostką Wojskową Komandosów w Lublińcu, Legią Akademicką KUL, Inspektoratem Obrony Cywilnej, Policją, Strażą Pożarną, służbami leśnymi, harcerstwem, „Strzelcem”, organizacjami kombatanckimi oraz okazjonalnie z innymi organizacjami młodzieżowymi i klubami sportowymi.

W 1996 r. „Orlęta” otrzymały Akt Przekazania Tradycji 1. Samodzielnej Kompanii Commando i 2. Batalionu Komandosów Zmotoryzowanych, otrzymują także prawo noszenia ich symboli (naszywek Poland Commando oraz beretów koloru czarno‑zielonego).

Główne cele grupy to: szkolenie uczniów na okoliczność działania w sytuacjach kryzysowych, propagowanie idei obronności obywatelskiej i służby wojskowej, wstępne przygotowanie do zawodowej służby wojskowej, wpajanie uczniom wartości społeczno‑obywatelskich, popularyzacja tradycji komandosów, dbanie o utrzymanie i podnoszenie sprawności fizycznej, popularyzacja wiedzy na temat istoty i znaczenia dyscypliny w wojsku, nauka w zakresie funkcjonowania i wykonywania zadań indywidualnie i zespołowo w sytuacjach kryzysowych.

Przez 20 lat „Orlęta”, dbając o zaplecze bazowe i materiałowe, urządziły strzelnicę sportową oraz zakupiły lub pozyskały od sponsorów sprzęt wzorowany na wyposażeniu jednostek specjalnych.

Młodzież „Orląt” uczestniczy w różnego rodzaju zawodach sportowo‑obronnych oraz uroczystościach patriotyczno‑religijnych o charakterze lokalnym i na terenie kraju. Do najważniejszych należą: zawody sportowo‑obronne „Sprawni jak żołnierze”, zawody sportowo‑obronne „Cool Armia”, organizacja zawodów strzeleckich dla uczniów z okazji „Mikołajek” (24 x), udział w tzw. złazach patriotycznych, m.in. Szlakiem Powstania Styczniowego (15 x), pokazy w ramach tzw. grup rekonstrukcji historycznych (5 x), udział w organizowanych przez „Orlęta” rajdach dziennych i nocnych (w ciągu 20 lat – około 200 x), udział w zabezpieczaniu imprez sportowo‑kulturalnych (m.in. festyny, zawody – około 70 x), militarne pokazy sprawnościowe w ramach obchodów świąt państwowych i uroczystości lokalnych (średnio 5 x w roku).

Upamiętnienie 20. rocznicy powstania Szkolnej Grupy Przysposobienia Obronnego rozpoczęło się 29.05.2013 r. o godz. 9.00 mszą św. w kościele pw. Najświętszej Marii Panny w Małogoszczy. Następnie wszyscy przemaszerowali do szkoły. Gości przywitał dyrektor szkoły Krzysztof Dudkiewicz. Doceniając 20 lat działalności „Orląt” i pracę ich opiekuna Jacka Szymańskiego, na uroczystość przybyli m.in.: starosta powiatu jędrzejowskiego Edmund Kaczmarek, burmistrz miasta i gminy Małogoszcz Jan Głogowski oraz przedstawiciele Jednostki Wojskowej Komandosów z Lublińca. Ze strony LOK gratulacje „Orlętom” złożył wiceprezes ZG LOK i jednocześnie prezes ZW LOK w Kielcach Tadeusz Jóźwik, dyrektor Biura Świętokrzyskiego ZW LOK Włodzimierz Mandziuk, prezes ZP LOK w Jędrzejowie Paweł Błaszkiewicz, jednocześnie przewodniczący Rady Miejskiej w Jędrzejowie.

Po wystąpieniach gratulacyjnych zaproszonych gości i przekazaniu upominków rzeczowych nastąpił pokaz multimedialny obrazujący działalność „Orląt” przez okres 20 lat. Następnie uczniowie w pełni umundurowani i uzbrojeni zsuwając się na linach zademonstrowali profesjonalny pokaz ujęcia terrorysty, którego wykonania nie powstydziliby się komandosi z Lublińca. Zakończenie uroczystości wszystkim przybyłym umilił szkolny chór pod kierownictwem Urszuli Frączak. W tym miejscu słowa uznania dla dyrektora szkoły Krzysztofa Dudkiewicza, dla Jacka Szymańskiego i nauczycieli za to, że społecznie edukują młodzież w oparciu o wartości patriotyczno‑obronne, wspólnie z Ligą Obrony Kraju, organizacjami rządowymi, samorządowymi, a także z wojskiem.

  Kazimierz Lewandowski
Jacek Szymański
   
bullet Powrót

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2014. SatAudio.