Szukaj

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/loksklep/domains/mazowszelok.pl/public_html/modules/mod_fje_likebox/mod_fje_likebox.php on line 18

Statistics - Statystyka

Użytkowników:
3433
Artykułów:
2059
Odsłon artykułów:
10552049

Odwiedza nas

Odwiedza nas 163 gości oraz 0 użytkowników.

Zmarł kpt. rez. Jan Król, działacz LOK we Wrocławiu

foto 05 2013 87Odszedł z naszych szeregów na wieczną wartę kpt. rez. Jan Król, działacz LOK we Wrocławiu. Pochowany został na parafialnym cmentarzu w Kiełczowie 31 maja 2013 r. Żegnała go rodzina – żona Genowefa, córki Urszula i Barbara z dziećmi, zięciowie oraz sąsiedzi, znajomi, współpracownicy, koledzy.

Jan Król urodził się 14 lipca 1930 r. w rodzinie chłopskiej w Gruszcze Zaporskiej, w powiecie zamojskim. Szkołę podstawową i gimnazjum ogólnokształcące ukończył w Radecznej, następnie liceum dla dorosłych w Zamościu. Mimo trudności i braku możliwości nauki w czasie okupacji niemieckiej (choć uczył się na kompletach i zaocznie) w nauce osiągał bardzo dobre wyniki. Pracę zawodową rozpoczął po ukończeniu jako nauczyciel w szkole podstawowej w Spalonej, w powiecie legnickim. Prowadził także przez pół roku kurs nauki pisania i czytania dla analfabetów.

Służbę wojskową odbywał w latach 1952– 1953, a w roku 1956 ukończył kurs oficerów rezerwy w Poznaniu i został awansowany do stopnia porucznika, a po kilku latach do stopnia kapitana rezerwy. Pracował w przedsiębiorstwach budowlanych we Wrocławiu: MPRB nr 5, PRK nr 8, WINSTAL, Cerbudowa i DZBM. W roku 1989 przeszedł na zasłużoną emeryturę, ale nadal pracował w miarę swoich sił.

Działalność społeczną rozpoczął już w roku 1947 wstępując w szeregi TPŻ, a później do LPŻ. W pracy zawodowej i społecznej dał się poznać od jak najlepszej strony, o czym świadczą liczne wyróżnienia jakie otrzymywał. Był pracowity i odpowiedzialny, zawsze działał na rzecz dobra zakładów pracy, w których był zatrudniony i organizacji, do których należał.

W latach 1961–1964 prowadził szkolenia sprawności strzeleckiej II stopnia w hotelu robotniczym PRK nr 8. W 1962 roku zdał egzamin na sędziego strzelectwa sportowego najpierw klasy III, a następnie klasy II i I. Ukończył kurs TOPL‑u, który uprawniał go do prowadzenia szkoleń masowych i specjalistycznych, czym zajmował się aż do roku 1987 na terenie Wrocławia i województwa wrocławskiego. Jako sędzia strzelectwa sportowego brał czynny udział w Mistrzostwach Wojska Polskiego i Uczelni Wojskowych, Centralnych Zawodach Strzeleckich KOR LOK, Centralnych Zawodach Ochotniczych Hufców Pracy i w wielu innych zawodach we Wrocławiu i poza nim. Sędziował także m.in. w zawodach Polska – Węgry – Jugosławia czy LOK – Wojsko Polskie w Sobótce. Brał udział w spotkaniu juniorów z Polski i N iemiec, był kierownikiem grupy strzeleckiej polskich juniorów w Dreźnie.

We władzach Ligi Obrony Kraju aktywnie pracował od 1963 r. pełniąc różne funkcje w ZD LOK Wrocław‑Krzyki, m.in. w latach 1963–1967 był prezesem, w latach 1967–1970 wiceprezesem, od 1970 do 1973 r. sekretarzem, a w latach 1991–1995 skarbnikiem. Od 1974 do 1976 r. był kierownikiem Biura ZD LOK Wrocław‑Śródmieście, w latach 1995–1999 członkiem Komisji Rewizyjnej ZD LOK Wrocław‑Krzyki. Był także sekretarzem Wojewódzkiej Społecznej Komisji ds. KOR LOK.

Jan Król za sumienną pracę zawodową i propagowanie idei Ligi Obrony Kraju został wyróżniony Srebrnym Krzyżem Zasługi i „Odznaką 1000‑lecia Państwa Polskiego, a także brązowym, srebrnym i złotym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”. Za społeczną, w pełni oddaną pracę i działalność w szeregach TPŻ, LPŻ i LOK pan Jan został wyróżniony odznaką „Zasłużony Działacz LOK”, brązowym, srebrnym i złotym medalem „Za Zasługi dla LOK” oraz honorowymi odznakami „Za Wybitne Zasługi dla LOK”, „Za Zasługi dla KOR”, odznakami 50‑lecia, 60‑lecia i 65‑lecia LOK. Za swoją działalność był również uhonorowany różnymi medalami i odznakami resortowymi. Otrzymał też odznakę „Budowniczego Wrocławia”.

Był spolegliwy wobec otoczenia, uczciwy, koleżeński i lubiany. Miał w swym wyglądzie coś, co przyciągało do niego ludzi, wzbudzał zaufanie i sympatię.

W imieniu byłych członków Zarządów ZD Wrocław‑Krzyki i miejskiego LOK przekazujemy rodzinie zmarłego wyrazy współczucia. Jan Król pozostanie w naszej pamięci.

Część Jego Pamięci!

 

  Franciszek Podgóreczny
   
bullet Powrót

 

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2014. SatAudio.