Statistics - Statystyka

Użytkowników:
3349
Artykułów:
2016
Zakładek:
22
Odsłon artykułów:
10046308

Odwiedza nas

Odwiedza nas 271 gości oraz 0 użytkowników.

Sukcesy LOK w XIX Mistrzostwach Sportowo-Obronnych Stowarzyszeń Młodzieżowych o nagrodę MON

Jednym z zasadniczych celów działalności statutowej Ligi Obrony Kraju jest kształtowanie i umacnianie w społeczeństwie, a zwłaszcza wśród młodzieży, obywatelskich postaw wobec spraw obronności Rzeczypospolitej Polskiej. W praktyce oznacza to upowszechnianie wiedzy na ten temat oraz zdobywanie praktycznych umiejętności, koniecznych na polu walki i w innych zagrożeniach bezpieczeństwa kraju. Wyraża się to w organizacji szkoleń i zawodów strzeleckich oraz sportowo‑obronnych przez większość ogniw powiatowych i wojewódzkich LOK. Podobną działalność prowadzą również inne stowarzyszenia młodzieżowe w Polsce.

Sprawdzianem tych umiejętności na szczeblu krajowym są między innymi Mistrzostwa Sportowo‑Obronne Stowarzyszeń Młodzieżowych o nagrodę Ministra Obrony Narodowej. Należą one do najważniejszych przedsięwzięć Departamentu Wychowania i Promocji Obronności MON – czytamy na stronie internetowej tego resortu. Służyć mają promocji sportów obronnych oraz kształtowaniu u młodzieży odporności psychicznej, dyscypliny oraz umiejętności działania zespołowego.

foto 04 05 2013 84
Zespół żeński Małopolskiej LOK podczas sprawdzianu strzeleckiego

W 2013 roku organizatorami tej prestiżowej imprezy byli: Gdański Klub Płetwonurków „Neptun”, Towarzystwo Miłośników Twierdzy Boyen w Giżycku oraz 15. Brygada Zmechanizowana im. Zawiszy Czarnego w tym mieście. Wspierały ich władze samorządowe oraz Komenda Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu. Mistrzostwa odbyły się w dniach 23-24 sierpnia.

Wzięły w nich udział 23 pięcioosobowe zespoły, w tym 7 zespołów dziewcząt. Wystąpiły tu również 2 drużyny (męska i żeńska) ze Szwecji. Chłopców zakwaterowano w domkach letniskowych nad jeziorem w Giżycku, a dziewczęta w miejscowym hotelu. Transport zapewniło wojsko.

Mistrzostwa odbywały się w dwóch etapach, a rozgrywane konkurencje wymagały od zawodników dobrej kondycji, samozaparcia oraz wykazania się wieloma umiejętnościami żołnierskimi.

W pierwszym dniu były to konkurencje techniczne, między innymi ładowanie magazynka kbk AK na czas, wykopanie okopu dla pojedynczego żołnierza, pokonanie przeszkód terenowych quadem oraz pokonanie sprawnościowego toru przeszkód. Było również strzelanie z karabinu sportowego w postawie leżącej do ukazujących się celów (sylwetek) na odległość 50 i 100 metrów.

W drugim dniu uczestnicy musieli przebiec dystans 15 kilometrów z zaliczeniem takich konkurencji, jak strzelanie do celu z ruchomego podłoża, pokonanie przeszkody wodnej po linie, przeprawa przez przeszkodę wodną zespołowo łodzią oraz indywidualne pływanie do brzegu. Trasa przebiegała w większości przez teren orzyskiego poligonu.

foto 04 05 2013 85
Trzy zwycięskie zespoły żeńskie z organizatorami

Po dwudniowych zmaganiach nastąpiło uroczyste zakończenie, na którym zwycięskim zespołom (do trzeciego miejsca) wręczono dyplomy, puchary i upominki rzeczowe.

Sukces odniosły tu zespoły Ligi Obrony Kraju, albowiem pierwsze miejsce w grupie żeńskiej i męskiej zajęła reprezentacja Podkarpackiego Zarządu Wojewódzkiego LOK. Na drugim miejscu wśród dziewcząt znalazły się zawodniczki z Uczniowskiego Klubu Sportowego „Viktoria” z Białegostoku.

Trzecie miejsce zajęły dziewczęta z Powiatowej Organizacji LOK w C hrzanowie, reprezentujące Małopolski Zarząd Wojewódzki. Były to: Izabela Jurkiewicz, Joanna Dudzińska, Dominika Perz, Nadia Matusik i Danuta Dorynek. Cztery ostatnie to uczennice Społecznego Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini. Do tego sukcesu przyczynili się opiekun zespołu, nauczyciel Jacek Palka oraz trener, prezes Krowoderskiej Organizacji LOK, Michał Kulikowski. To oni wyłonili i zachęcili zawodników, wynajmowali obiekty i prowadzili treningi co najmniej jeden raz w miesiącu, a pod koniec przygotowań niemal codziennie. Odbywało się to w Krakowie, Chrzanowie i na obozie młodzieżowym w Zawoi.

Zespół chłopców z Gminnej Organizacji LOK w Igołomii Wawrzeńczycach zajął siódme miejsce. Zważywszy, iż sporty obronne zaczęto tam uprawiać od niedawna, należy uznać to za sukces.

W uroczystości zakończenia Mistrzostw, Ministra Obrony Narodowej reprezentował płk Jerzy Gutowski, dyrektor Departamentu Wychowania i Promocji Obronności. Obecny był także gospodarz zawodów, dowódca 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej gen. bryg. Sławomir Kowalski. Złożyli oni gratulacje zwycięzcom, podziękowania wszystkim za wysiłek i udział oraz zaprosili do udziału w mistrzostwach w przyszłym roku.

  Henryk Koclęga
   
bullet Powrót

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

free counters

Szukaj

logo_lacznosc_lok

pzrs

logo_pzk

wot pzk logo

logo_kzr_all logo cslii zagrze

logo_mon_1

herb_mazowsza_1

herb_wawa

logo_pttk_1

logo pzss

logo_wopr_1

logo_zhp_1

muzeum_pw   tow przyj warszawy   logo wp   Muzeum1944mini   muzeum mw
Muzeum
Powstania
Warszawskiego
1944
  Towarzystwo
Przyjaciół
Warszawy
  Wojsko Polskie   Łączność
w Powstaniu
Warszawski 1944
  Muzeum
Marynarki
Wojennej