Szukaj

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/loksklep/domains/mazowszelok.pl/public_html/modules/mod_fje_likebox/mod_fje_likebox.php on line 18

Statistics - Statystyka

Użytkowników:
3418
Artykułów:
2057
Odsłon artykułów:
10408094

Odwiedza nas

Odwiedza nas 421 gości oraz 0 użytkowników.

XX Jubileuszowe Otwarte Mistrzostwa Polski Modeli Kartonowych

W dniach 19-20 października 2013 r. po raz 20. odbyły się Otwarte Mistrzostwa Polski Modeli Kartonowych. Przeprowadzono je w hali sportowej Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Skawinie. Na jednej ze ścian wisiały retrospektywne zdjęcia, na dużym monitorze był wyświetlany film przedstawiający różne zdarzenia z mistrzostw w latach ubiegłych, a pośrodku hali, na podestach, ustawiono duży model Hydrografu- 9 oraz, obok ekspozycji pucharów i medali przygotowanych do wręczenia laureatom, model RC samolotu Jak‑54 Marka Krauza. Ścianę ze zdjęciami zdobił także model RC motoszybowca Yuka, o dwumetrowej rozpiętości skrzydeł, złożony przez Andrzeja Wilka. Obaj modelarze pochodzą ze Skawiny i to m.in. dzięki ich pomocy i dużemu zaangażowaniu pani Jadwigi Kurek z C KiS w Skawinie udało się Józefowi Małysie XX Mistrzostwa bardzo dobrze przygotować i przeprowadzić.

Tradycyjnie ich organizatorami byli: Zarząd Główny LOK w Warszawie, Małopolska Organizacja Wojewódzka LOK w Krakowie, Centrum Kultury i Sportu w Skawinie oraz Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Skawinie. Patronat nad nimi objęło Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, a patronami medialnymi byli: Telewizja Kraków, czasopismo „Mały Modelarz”, miesięcznik „Kropka” oraz portal internetowy Skawina24.com. Patronat honorowy objął burmistrz miasta i gminy Skawina Adam Najder, któremu towarzyszyli partnerzy: dowódca 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Balicach płk. dypl. pil. Jacek Łazarczyk oraz Wojewódzki Sztab Wojskowy w Krakowie reprezentowany przez płk. Janusza Kurzynę.

Trzeba jeszcze wymienić sponsorów i darczyńców, którzy przyczynili się do uświetnienia tej jubileuszowej imprezy: ciastkarnię „Rarytas” Krzysztofa Leńczowskiego, restaurację „Pod Irysami” oraz firmy: „Sonko”, „Fitramech” Jarosława Dzierżaka, MAXdom Jana Jawienia, „Bahlsen”, „Lajkonik”, „Grana” i „Skawińskie Zapiekanki”.

foto 04 05 2013 43
Uczestnicy jubileuszowych Mistrzostw Polski Modeli Kartonowych z organizatorami, sędziami i zaproszonymi gośćmi

W konkursie rywalizowało 310 modeli, które oceniała komisja sędziowska pod kierownictwem sędziego głównego Piotra Gąsiorowskiego. Modele były podzielone na pięć grup. W pierwszej znalazły się lotnicze klas S1, S2, S3, S4, H, X; w drugiej okręty i statki klas O, OP, Ż; w trzeciej pojazdy klas PK, PG, PS; w czwartej artyleria bez własnego napędu oraz z napędem, a w piątej były budowle, figurki i dioramy – klasy B, F i D. W każdej z tych grup wyłoniono najlepszy model, który nagrodzono pucharem, a najlepsi w każdej rozegranej klasie i kategorii wiekowej otrzymali medale i dyplomy. Puchary za pierwsze miejsca w grupach otrzymali: I – Paweł Ogarek z Jaworzna, II – Tomasz Guz z Krasnegostawu, III – Paweł Kozłowski ze Sławkowa, IV – Adam Balcerowicz z Torunia i V – Henryk Stolecki ze Świerczyńca.

Przyznano też nagrody specjalne (puchary) ufundowane przez: burmistrza miasta i gminy Skawina za najlepszy model w klasach pojazdy gąsienicowe Janowi Urbanowiczowi oraz rakiety i pojazdy kosmiczne Mateuszowi Niwińskiemu; Prezesa LOK za najlepszy model w grupie modele lotnicze Maksymilianowi Mosiowi, dyrektora Biura MZW w Krakowie za najlepszy model w grupie okręty i statki Andrzejowi Zemle; prezesa MOW LOK w Krakowie za najlepszy model w klasie pojazdy kołowe Michałowi Mierzwie; dyrektora Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Skawinie za najlepszy model w klasie pojazdy gąsienicowe Konradowi Jagosze; dyrektora CKiS w Skawinie za najlepszy model w klasie artyleria Adamowi Balcerowiczowi oraz przez Redakcję „Małego Modelarza” za najlepszy model wykonany z tego czasopisma Ireneuszowi Zabiegło.

foto 04 05 2013 44a
Po dekoracji odznaczeniami LOK od lewej stoją: przedstawiciel ZG LOK w Warszawie Zbigniew Ciećwierz, Józef Małysa, dyrektor CKiS w Skawinie Janusz Bysina, burmistrz miasta i gminy Skawina Adam Najder, dyrektor Gimnazjum Nr 1 im. Noblistów Polskich w Skawinie Marek Marzec oraz dyrektor BMZW LOK w Krakowie płk Marek Stasiak
foto 04 05 2013 44b
Czteroletni Kacper Klimek z dziadkiem Krzysztofem Pawełczakiem ze Skawiny oglądają model samolotu F-84F Mariusza Borka z Sędziszowa Małopolskiego, eksponowany na pokonkursowej wystawie

Większość modeli biorących udział w konkursie prezentowało bardzo wysoki poziom wykonania, o czym świadczą noty sędziowskie powyżej 90 pkt. W tym roku było ich dosyć dużo i to nowych. Zdarzało się, że o kolejności pierwszych miejsc zadecydował tylko jeden punkt. Tak było w klasie pojazdy gąsienicowe seniorzy, gdzie Paweł Kozłowski ze Sławkowa modelem czołgu PzKpfw VI Tiger I zdobył 99 pkt.(!) i pierwsze miejsce, a Grzegorz Staniucha z Torunia modelem czołgu Panzer III 98 pkt. drugie. Oba perfekcyjne modele miały otwarte włazy, wyposażone wnętrza, a różniły się m.in. sposobem wykonania gąsienic. Pan Paweł budował je z pojedynczych ogniw, a pan Grzegorz z paska.

Mistrzostwa były też okazją do zorganizowania zebrania Sekcji Modeli Kartonowych Centralnej Komisji Modelarskiej LOK, na którym wybrano jej nowy zarząd. W wyniku tajnego głosowania weszli do niego: Robert Czekaj ze Skawiny – przewodniczący oraz Tomasz Guz z Krasnegostawu i Kazimierz Surowiak z Oleśnicy.

W bardzo uroczystym zakończeniu tej znakomitej skawińskiej imprezy podsumowującej 20 lat jej funkcjonowania wzięli udział ważni goście: burmistrz miasta i gminy Skawina Adam Najder, przedstawiciel ZG LOK w Warszawie Zbigniew Ciećwierz, dyrektor BMZW LOK w Krakowie płk Marek Stasiak, reprezentant szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Krakowie kpt. Paweł Cygan, dyrektorzy Centrum Kultury i Sportu w Skawinie – obecny Janusz Bysina oraz były Krzysztof Janusz, a także dyrektor Gimnazjum nr 1 im. Noblistów Polskich w Skawinie Marek Marzec. Trzech panów – Adam Najder, Janusz Bysina i Marek Marzec – w dowód uznania za ogromną pomoc w dwudziestoletnim organizowaniu tych mistrzostw zostało odznaczonych złotym medalem „Za Zasługi dla LOK”.

foto 04 05 2013 45a
Młodzicy Kamil Popiołek i Przemek Żurawski z Mielca ze swoimi konkursowymi modelami samolotów

Poczesne miejsce podczas tej uroczystości zajęło uhonorowanie głównego organizatora mistrzostw Józefa Małysy, który nieprzerwanie przez 20 lat je społecznie organizował i przeprowadzał. Bardzo wzruszony odbierał Biały Krzyż Ligi Obrony Kraju, pamiątkowy plafon oraz kwiaty i życzenia „Sto lat” od zebranych. Były też dziękczynne przemówienia oficjalnych gości oraz krótki koncert gry na organkach wykonany przez Zygmunta Osaka z Mielca, a także okolicznościowy tort, którym poczęstowano wszystkich obecnych.

Pamiętając o ich wieloletnim wkładzie pracy uhonorowano też sędziów pracujących w komisji sędziowskiej. Najwytrwalsi otrzymali medal „Dukat szczęścia” ze srebra próby 500 wybity przez Mennicę Polską. Uroczystość uświetniła ubrana w regionalne stroje krakowskie mieszana kapela ludowa „Sokół Haller” i „Radziszów”, funkcjonująca przy CKiS w Skawinie.

Było pięknie, miło i podniośle, choć smutno, bo, niestety, głównie ze względu na stan zdrowia pana Józefa Małysy i braku następcy, były to ostatnie Mistrzostwa Polski Modeli Kartonowych w Skawinie. Jest już decyzja, że następne odbędą się w przyszłym roku w Oleśnicy.

Jeszcze raz dziękujemy Panie Józefie, życzymy dużo zdrowia i siły do pokonywania codziennych trudności. Do zobaczenia przy innej okazji.

  Tekst i zdjęcia: Elżbieta Gaweł
   
bullet Powrót

Copyright © 2014. SatAudio.