XV Warszawski Konkurs Modeli Kartonowych

Doroczny Ogólnopolski Konkurs Modeli Kartonowych o Puchar Prezesa Ligi Obrony Kraju oraz o Puchar Dyrektora Biura Zarządu Głównego LOK odbył się 3 i 4 grudnia 2011 r. w nowym pomieszczeniu Ligi Obrony Kraju w Warszawie przy ul. Chocimskiej 14. Przeprowadzono go po raz 15. i w związku z jubileuszem w zakończeniu wzięli udział niezwykli goście– inicjatorzy konkursu: Jerzy Litwin – wieloletni przewodniczący Centralnej Komisji Modelarstwa, Jan Marczak – nestor modelarstwa oraz Włodzimierz Melion – dyrektor Biura ZG LOK.

2011 06 48
Uczestnicy XV Ogólnopolskiego Konkursu Modeli Kartonowych
2011 06 49a
Laureat nagrody głównej za najlepszy model konkursu w klasie standard Grzegorz Dec z żoną Iwoną i córeczką Lenką oraz, oczywiście, z pucharem

2011 06 49bTen piękny, wielobarwny model budowli sakralnej przedstawiający cerkiew Zbawiciela na Krwi przykuwał wzrok modelarzy i osób zwiedzających pokonkursową wystawę. Jego wykonawcą jest Rafał Żurawski reprezentujący Ligę Przyjaciół Polskiego Lotnictwa z Warszawy.” Ze względu na uroczysty charakter imprezy zawodnicy zostali zwolnieni z opłaty startowej, co zapewne sprawiło, że w konkursie rywalizowali modelarze aż z 14 klubów i indywidualni z całej Polski. Warto te kluby wymienić w kolejności zdobytych punktów w rywalizacji zespołowej: KTM LOK „Sokół” Wschowa, „Modellot” Toruń, KMK „Modelik” Bielsko‑Biała, CKiR Wschowa, CKiS LOK „Sokół” Skawina, OKM Oleśnica, „Orlik” Czaniec, Pałac Młodzieży Warszawa, LOK Poznań DK Trzcianka, „Beskid Ted Model” Bielsko‑Biała, „Dedal” Wieluń, LOK „Popiel” Kruszwica, Liga Przyjaciół Polskiego Lotnictwa Warszawa, „Aero Model Club” Pabianice. Niektóre z nich w tych zawodach brały udział po raz pierwszy.

Zawodnicy, których było 64, rywalizowali w dwóch kategoriach– standard i otwartej oraz w trzech grupach wiekowych: młodzicy, juniorzy i seniorzy. Ich 194 modele (zgłoszono 199) – samoloty jednosilnikowe, wielosilnikowe, odrzutowe, również w skali 1:50; śmigłowce; rakiety i pojazdy kosmiczne; pojazdy kołowe, gąsienicowe i szynowe; budowle; okręty i statki; żaglowce; figurki – oceniała komisja sędziowska pod przewodnictwem sędziego głównego Kazimierza Surowiaka na podstawie zasad zawartych w „Przepisach oceny kartonowych modeli redukcyjnych”.

Zdobywcy trzech najlepszych miejsc w każdej kategorii wiekowej i rodzajowej otrzymali medale i dyplomy, a wyłonieni przez specjalną komisję sędziowską z udziałem sędziego głównego laureaci nagród głównych, a także nagród specjalnych – puchary.

Puchar Prezesa LOK za najlepszy model w klasie standard za okręt „Wariag” otrzymał Grzegorz Dec ze Wschowy, natomiast Puchar Dyrektora Zarządu Głównego LOK za najlepszy model w klasie otwartej za żaglowiec „Berbice” Marek Matuszczak z Torunia.

W ocenie sędziego głównego Kazimierza Surowiaka konkurs był bardzo dobrze zorganizowany i przeprowadzony. Podziękowanie za to należy się jego głównemu organizatorowi Zbigniewowi Ciećwierzowi oraz jego pomocnikom, a także członkom komisji sędziowskiej. Biorące w nim udział modele prezentowały poziom wykonania wysoki, ale ustabilizowany. W porównaniu z ubiegłym rokiem było ich więcej i z trudem mieściły się w przeznaczonej do ich oceny sali. Mało było nowych prac w porównaniu z tymi, które oglądamy tu od lat. Te proporcje trzeba zmienić.

2011 06 50
Igor Maciaszek z Warszawy ma dopiero 3 latka, a już bardzo interesuje się modelami. Czyżby w przyszłości chciał kontynuować pasję swojego taty Grzegorza, budującego modele okrętów wojennych? Dawno temu zafascynował go „Sołdek”, który skleił z „Małego Modelarza”

Do szczegółowej relacji z tej imprezy zapraszamy w przyszłorocznym – styczniowym numerze „Modelarza”.

    Elżbieta Gaweł
bullet Powrót