Szukaj

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/loksklep/domains/mazowszelok.pl/public_html/modules/mod_fje_likebox/mod_fje_likebox.php on line 18

Statistics - Statystyka

Użytkowników:
3418
Artykułów:
2057
Odsłon artykułów:
10407959

Odwiedza nas

Odwiedza nas 238 gości oraz 0 użytkowników.

Z przyjacielską wizytą

Czynny udział w obchodach świąt państwowych i różnego rodzaju uroczystościach jest już tradycją dla Organizacji Powiatowej Ligi Obrony Kraju w Biłgoraju. Podtrzymując ten patriotyczny obowiązek w sierpniu na posiedzeniu Zarządu Powiatowego LOK podjęto uchwałę o uczestnictwie prezesa Ryszarda Łuczyna w uroczystościach obchodów 30‑lecia Wojska Polskiego, odbywających się na ziemi kujawsko‑pomorskiej w zaprzyjaźnionym Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, Kole nr 16 w G rudziądzu. W porozumieniu z Zarządem Wojewódzkim, prezes Łuczyn reprezentował biłgorajską LOK, która w tym roku, po prawie 10‑letniej przerwie, rozpoczęła współpracę z Klubem Żołnierzy Rezerwy. Powołała także do swych statutowych działań Towarzystwo Wiedzy Obronnej z Oddziałem Ziemi Zamojskiej, będącej w działaniach odpowiednikiem działań grudziądzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Uczestnictwo w obchodach 30‑lecia z jednoczesnym udziałem w towarzyszących uroczystościach odbywających się na terenie Grudziądza jest osobistym zaszczytem, a jednocześnie przykładem do naśladowania w działaniach proobronnych. Lekcją historii wdrażania tradycji i poszanowania postaw patriotycznych w społeczeństwie, a w szczególności wśród młodzieży.

2011 04 05 07
Spotkanie w Grudziądzu. Od lewej: Ryszard Adamowski, Roman Murawski, Leopold Zapolski‑Downar, Ryszard Łuczyn, Witold Nawrocki

11 sierpnia br. zostałem zaproszony przez prezesa Zarządu Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, ppłk. Leopolda Zapolskiego‑Downara i członka Zarządu ppłk. Romana Murawskiego do siedziby Związku, znajdującej się na terenie jednostki wojskowej w G rudziądzu. Po wstępnej prezentacji prezes Związku rozpoczął uroczyste zebranie, w którym uczestniczyli wszyscy członkowie. Obrady odbywały się m.in. z udziałem członka honorowego płk. Czesława Górskiego, płk. Witolda Nawrockiego, byłego dowódcy jednostki oraz przedstawicieli różnych formacji wojska– oficerów i innych członków Związku Żołnierzy, z którymi przed 30 laty rozpoczynaliśmy tak potrzebną dla naszej organizacji pracę, przygotowując pomoce naukowe dla naszego ośrodka.

Podczas uroczystości omawialiśmy zadania wynikające z obu naszych statutów, dotyczące partnerstwa na rzecz obronności kraju, a także w dużej mierze z naszej umowy o współpracy. Zebrani interesowali się metodami pracy LOK i TWO, szczególnie w kontaktach z młodzieżą. Członek Zarządu Jerzy Kowalik poprosił o informacje na temat naszego miasta i regionu. Po zapoznaniu się z materiałami promocyjnymi, które otrzymałem od burmistrza Janusza Rosłana, wyraził swój zachwyt Biłgorajem. Natomiast Ryszard Adamowski, również członek Zarządu, w swoim podziękowaniu za obopólne kontakty wyraził chęć odwiedzenia Biłgoraja w ramach współpracy szkoleniowo‑obronnej.

2011 04 05 08
Uroczysty żołnierski apel. Od lewej: Ryszard Łuczyn, poseł Janusz Dzięcioł. Na trybunie honorowej Leopold Zapolski‑Downar

W czasie całej mojej wizyty panowała bardzo serdeczna, można powiedzieć rodzinna atmosfera. Grudziądzcy przyjaciele poprosili mnie o przekazanie życzeń władzom miasta, dziękując za upominki, pozdrawiając także władze starostwa i dziękując za lekturę o powiecie. Przekazano też serdeczne życzenia dla władz naczelnych naszej organizacji z Prezesem LOK płk. Grzegorzem Jarząbkiem na czele oraz dla władz lubelskiej organizacji LOK z prezesem Stanisławem Dąbrowskim i dyrektor Anną Malinowską. Na moje ręce przekazano szczególne podziękowania i pozdrowienia dla naszej powiatowej organizacji– Zarządu i wszystkich członków oraz dla Towarzystwa Wiedzy Obronnej. Po zakończeniu obrad dokonałem wpisu do księgi pamiątkowej prezentującej historię działalności Koła nr 16 Związku Żołnierzy Wojska Polskiego w G rudziądzu.

W następnych dniach zwiedzałem miasto z naszymi przyjaciółmi. Wspólnie z płk. Witoldem Nawrockim, ppłk. Romanem Murawskim, ppłk. Leopoldem Zapolskim‑Downarem i innymi żołnierzami złożyliśmy wiązanki kwiatów pod grudziądzkimi pomnikami. Płk Witold Nawrocki jest budowniczym niektórych z nich, symbolizujących bohaterstwo Żołnierza Polskiego. Następnie zwiedziliśmy Muzeum Szkolenia Grudziądzkiej Kawalerii 1920-1939, po którym oprowadzała nas pani rotmistrz Karola Skowrońska. Bardzo ciekawe i cenne muzeum, prezentujące historię i dowódców armii. Skorzystałem także ze specjalnego zaproszenia do nowo powstałego Centrum Szkolenia Logistycznego Wojska Polskiego w Grupie koło Grudziądza, które zwiedziłem wraz przedstawicielami władz cywilnych i wojskowych, wśród których był również poseł ziemi grudziądzkiej Janusz Dzięcioł. Rozmawiałem z nim na temat różnych form działania LOK, przedstawiłem też nasz roztoczański region. Podczas wizyty mieliśmy okazję zapoznać się z nowoczesnymi osiągnięciami techniki w pojazdach bojowych. Następnie odbył się uroczysty żołnierski apel na placu ćwiczeń podczas prezentacji wojska, przy dźwiękach hymnu narodowego nastąpiło uroczyste podniesienie flagi państwowej. Po defiladzie, podczas poczęstunku, miałem jeszcze raz możliwość zaprezentowania gościom naszą biłgorajską LOK.

Uczestniczyłem również w obchodach Dni Miasta Sztum, który słynie z bardzo smacznego chleba i wędlin. Tam z ppłk. Leopoldem Zapolskim‑Downarem zapaliliśmy lampkę pod obeliskiem upamiętniającym członków rodziny Zapolskich poległych na Syberii. Wspólnie z ppłk. Romanem Murawskim, z którym zainicjowaliśmy wiele lat temu kontakty miedzy jednostką w G rudziądzu i biłgorajską LOK złożyłem także wiązankę kwiatów pod skromnym pomnikiem Witolda Pileckiego, bohatera z G rudziądza– więźnia i organizatora ruchu oporu w Auschwitz‑Birkenau.

Podczas mojego pobytu w G rudziądzu odznaczyłem członków Związku Żołnierzy Wojska Polskiego z Koła nr 16 medalami „Za Zasługi dla LOK” na podstawie decyzji Zarządu Wojewódzkiego w Lublinie, co zostało przyjęte z honorem i słowami: „ku chwale Ojczyzny”. A na moje ręce zostały przekazane medale 30‑lecia Wojska Polskiego dla zasłużonych działaczy LOK, które wręczymy podczas naszych uroczystości. Na zakończenie mojego pobytu został zorganizowany wieczór pożegnalny, w którym uczestniczyli wszyscy członkowie Związku Żołnierzy Wojska Polskiego wraz rodzinami. Piękna, przyjacielska grudziądzko‑biłgorajska uroczystość, na której nie brakowało rozrzewnienia i żołniersko‑lokowskich wspomnień. Przyjaźń trwa. Naszym przyjaciołom przekazałem zaproszenie do Biłgoraja na uroczystości obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Do zobaczenia w Biłgoraju!

    Ryszard Łuczyn
bullet Powrót  

Copyright © 2014. SatAudio.