Szukaj

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/loksklep/domains/mazowszelok.pl/public_html/modules/mod_fje_likebox/mod_fje_likebox.php on line 18

Statistics - Statystyka

Użytkowników:
3433
Artykułów:
2057
Odsłon artykułów:
10551047

Odwiedza nas

Odwiedza nas 431 gości oraz 0 użytkowników.

Praktyczna lekcja patriotyzmu w Dobczycach

Zespół Szkół im. ks. Józefa Tischnera w Dobczycach (powiat Myślenice) znany jest z wielu inicjatyw kształtujących wśród młodzieży postawy patriotyczne, obywatelskie i proobronne. Od kilku lat istnieją tu klasy mundurowe przygotowujące młodzież do służby wojskowej, pracy w policji i straży pożarnej. W programie zajęć sporo miejsca poświęca się na kultywowanie lokalnych i ogólnopolskich tradycji walk o niepodległość Polski oraz naukę strzelania.

Z inicjatywy opiekuna tych klas, nauczyciela mjr. (r) Jerzego Krygiera, byłego prezesa Zarządu Powiatowego LOK, a obecnie członka Wojewódzkiej Komisji Rewizyjnej, wszyscy uczniowie tych klas należą do Szkolnego Koła LOK. Tu m.in. poznają elementy ceremoniału wojskowego, uczą się szacunku do symboli narodowych – hymnu, godła, flagi i sztandarów. Te poczynania znajdują wsparcie ze strony dyrektorki Zespołu Szkół Beaty Dudek oraz uznanie nauczycieli.

4 października 2013 r. odbyła się tu niezwykle podniosła uroczystość, jaką było nadanie szkolnej strzelnicy sportowej imienia por. pil. Kazimierza Bursztyna, połączone z odsłonięciem tablicy pamiątkowej na obelisku oraz ślubowaniem klas pierwszych.

dobczyce 1

Krótką biografię Kazimierza Bursztyna przedstawiła uczennica Karolina Goryczka. Polski pilot z Myślenic po walkach w kampanii wrześniowej przedostał się – podobnie jak wielu żołnierzy – do Francji, gdzie wstąpił do lotnictwa w tworzonej przez gen. Władysława Sikorskiego A rmii Polskiej. W maju 1940 r. w czasie walki z kilkoma niemieckimi samolotami został zestrzelony, broniąc francuskiego nieba. Pochowano go na cmentarzu w Mayenville koło słynnego Arras. Miejscowa ludność do dziś czci jego bohaterską śmierć i kultywuje pamięć o nim. W 1955 r. jego szczątki ekshumowano i ponownie z honorami pochowano na cmentarzu wojennym de la Torgette. Por. Bursztyn został pośmiertnie odznaczony najwyższym orderem francuskim – Krzyżem Wojennym ze Złotą Palmą, oraz polskim Krzyżem Walecznych przez gen. W. Sikorskiego.

Społeczność szkolna w Dobczycach m.in. z inspiracji J erzego Krygiera postanowiła uczcić pamięć o bohaterze przez ogłoszenie go patronem strzelnicy szkolnej oraz odsłonięcie obelisku z pamiątkową tablicą. O doniosłości tego lokalnego wydarzenia świadczy fakt, iż jego współorganizatorami była gmina Myślenice i Muzeum Regionalne w tym mieście. Natomiast inicjatorem i organizatorem uroczystości była dyrektor Zespołu Szkół w Dobczycach oraz Jerzy Krygier, który wzorując się na ceremoniale wojskowym sprawnie prowadził jej przebieg. Patronat honorowy objął dowódca Sił Powietrznych gen. broni pilot Lech Majewski. W uroczystości wzięła udział delegacja z Francji na czele z merem miasta Mayenville, Jeanem Marie Blaise’em. Obecny był jedyny żyjący krewny Kazimierza Bursztyna, A ndrzej Ciepiela. Przybyła też asysta honorowa z Bazy Lotniczej z Krakowa, orkiestra wojskowa z Bytomia i orkiestra dęta dobczyckiej Ochotniczej Straży Pożarnej. Wśród zaproszonych gości byli m.in. poseł Marek Łatas, burmistrz Myślenic Maciej Ostrowski, starosta Józef Tomal, wicestarosta Tomasz Suś, przedstawiciele Policji i Wojska Polskiego, w tym płk (r.) pil. Czesław Kurczyna i płk (r.) Edward Potocki. Obecni byli także przedstawiciele Straży Pożarnej, krakowskiego Kuratorium Oświaty, dyrektorzy szkół i innych instytucji z terenu powiatu oraz rodzice uczniów, księża i dziennikarze. Nie zabrakło też fundatorów obelisku i tablicy w osobach J ana i Jacka Sędzików.

dobczyce 2

Po przedstawieniu biografii patrona i odczytaniu decyzji Rady Pedagogicznej o nadaniu imienia Kazimierza Bursztyna strzelnicy sportowej, odsłonięto obelisk z tablicą pamiątkową. Aktu tego dokonała Beata Dudek w towarzystwie mera J .M. Blaise’a, płk. Czesława Kurczyny, starosty Józefa Tomali oraz Andrzeja Ciepieli. Poświęcenia obelisku dokonali księża, kapelan Józef Orawczyk, proboszcz Kazimierz Turkiewicz i ksiądz Jacek Kasperczyk. Wartę honorową przy obelisku pełnili uczniowie trzeciej klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego, Dominik Kowalik i Piotr Bieniek. Uczniowie z klas mundurowych tworzyli też kompanię honorową pod dowództwem Jakuba Mroza. W poczcie sztandarowym wystąpili Bartłomiej Lutomierski, Angelika Olesek i Wioletta Pilch.

Niewątpliwą atrakcją podczas uroczystości był przelot samolotu – repliki Austera 5 z II wojny światowej – pilotowanego przez Leszka Mańkowskiego, który zrzucił wiązankę kwiatów z szarfą żałobną od seniorów lotnictwa z Krakowa. Oddano również salwę honorową. Po tej ceremonii przedstawiciele pierwszych klas Zespołu Szkół im. ks. Józefa Tischnera złożyli uroczyste ślubowanie na sztandar szkoły.

W przeddzień tej uroczystości w Muzeum Regionalnym w Myślenicach otwarto wystawę pod tytułem „Zapomniany bohater, Kazimierz Bursztyn, lotnik z Myślenic”, którą zwiedzili uczestnicy późniejszej ceremonii w Dobczycach. Zarówno ta wystawa, jak i uroczystości w Zespole Szkół w Dobczycach stanowiły niezapomniane patriotyczne wydarzenia, które na długo pozostaną w pamięci uczestników i będą przekazywane kolejnym pokoleniom społeczności lokalnej.


foto. Portal internetowy powiatu myslenickiego

  Henryk Koclęga
   
bullet Powrót

 

 

 

 

 

 

 

Copyright © 2014. SatAudio.