Szukaj

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/loksklep/domains/mazowszelok.pl/public_html/modules/mod_fje_likebox/mod_fje_likebox.php on line 18

Statistics - Statystyka

Użytkowników:
3562
Artykułów:
2146
Odsłon artykułów:
11900617

Odwiedza nas

Odwiedza nas 247 gości oraz 0 użytkowników.

powstanie 63dni wolnosci

70. rocznica bitwy o Monte Cassino

16 maja 2014 r. w siedzibie Wielkopolskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK w Poznaniu odbyło się uroczyste spotkanie z okazji 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino. Zorganizowali je Wielkopolski Zarząd Wojewódzki LOK w Poznaniu oraz Związek Kombatantów RP i B yłych Więźniów Politycznych Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego w Poznaniu. Bardzo licznie przybyli na nie zaproszeni oficjalni goście, przedstawiciele związków kombatanckich, wojska, pracownicy i przyjaciele Ligi Obrony Kraju. Spotkanie rozpoczęło się od wprowadzenia sztandarów Wielkopolskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK im. Powstańców Wielkopolskich oraz Związku Kombatantów RP i B yłych Więźniów Politycznych Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego w Poznaniu, po którym zebrani odśpiewali hymn Polski, a następnie pod tablicami poświęconymi Martyrologii Wielkopolan i Żołnierzom Polskim wszystkich frontów i teatrów działań II wojny światowej – umieszczonymi na frontonie budynku LOK Dom Żołnierza – złożyli kwiaty. Wśród składających kwiaty byli: posłanka na Sejm RP Krystyna Łybacka, wojewoda wielkopolski Piotr Florek, przedstawiciel prezydenta Poznania Hieronim Wenclewski, delegacje WOW LOK oraz ZK RPiBWP WZW w Poznaniu.

foto 01 2014 04
Poczet sztandarowy złożony z uczniów klas wojskowych Zespołu Szkół Zawodowych nr 6 w Poznaniu
foto 01 2014 05a
Prowadzący spotkanie ppłk (r.) Bogdan Mrowiec przedstawia rys historyczny bitwy o Monte Cassino
foto 01 2014 05b
Poeta i kronikarz WOW LOK Bogusław Graliński czyta wiersz swojego autorstwa napisany z okazji tego jubileuszu
foto 01 2014 06
Wręczenie aktu mianowania na stopień podpułkownika Jerzemu Wojsym‑Antoniewiczowi przez zastępcę Szefa WSZW w Poznaniu ppłk. Włodzimierza Cieciurę w obecności prezesa WOW LOK gen. bryg. Zdzisława Głuszczyka i dowódcy Garnizonu Poznań płk. Dariusza Malinowskiego

Rozpoczynając uroczystość zebranych przywitał ppłk (r.) Bogdan Mrowiec. Wśród nich byli m.in.: poseł na Sejm RP Krystyna Łybacka, wojewoda wielkopolski Piotr Florek, przedstawiciel prezydenta Poznania Hieronim Wenclewski, uczestnik bitwy o Monte Cassino ppłk. w st. spocz. Jerzy Wojsym‑Antoniewicz oraz najmłodszy żołnierz 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa kpt. w st. spocz. dr Krzysztof Flizak, dowódca Garnizonu Poznań, dowódca II Skrzydła Lotnictwa Taktycznego płk dypl. pil. Dariusz Malinowski, zastępca szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Poznaniu ppłk Włodzimierz Cieciura, Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu płk dypl. Piotr Kriese, Komendant Garnizonu Poznań mjr Wojciech Nawrocki, prezes WOW LOK gen. brygady Zdzisław Głuszczyk, liczni przedstawiciele Wojska Polskiego, związków kombatanckich, pracownicy i przyjaciele Ligi Obrony Kraju. Następnie ppłk (r.) Bogdan Mrowiec przedstawił rys historyczny bitwy o Monte Cassino, zwanej czasem bitwą o Rzym. Wsławił się w niej 2. Korpus Polski pod dowództwem gen. Władysława Andersa, a w nim: 3. Dywizja Strzelców Karpackich, 5. Kresowa Dywizja Piechoty, 2. Samodzielna Brygada Pancerna, artyleria oraz jednostki służb pomocniczych. Łącznie pod dowództwem gen. Andersa walczyło w nim około 46 tys. żołnierzy mających do dyspozycji 224 działa i 180 czołgów. Walki o wzgórze z klasztorem trwały wiele dni. Wojska alianckie nie mogły sforsować niemieckiego oporu. Wydawało się, że wzgórze z trudnym, skalistym terenem oraz licznymi bunkrami, bronione przez elitarną niemiecką dywizję spadochronową i jednostki wysokogórskie jest nie do zdobycia. Dopiero szturm Polaków sprawił, że 18 maja 1944 r. na gruzach klasztoru zawisła polska flaga. Bitwę o Monte Cassino wygrali głównie Polacy, ale to zwycięstwo okupili ogromnymi stratami: poległo 924 żołnierzy, 2930 było rannych i 345 uznano za zaginionych. Na zboczu wzgórza Monte Cassino znajduje się polski cmentarz wojskowy, na którym w dowód hołdu i pamięci do dziś składane są kwiaty i zapalane znicze. Ja również w 2008 r. to uczyniłam. Jako następny głos zabrał poeta, kronikarz WOW LOK Bogusław Graliński, który odczytał wiersz swojego autorstwa pt. „Monte Cassino – rok 1944” napisany według opracowania prof. Tadeusza Rawskiego „Monte Cassino”. Zaśpiewana pieśń „Czerwone maki na Monte Cassino” dopełniła ten fragment podniosłej uroczystości.

foto 01 2014 07a
Nowo mianowany ppłk Jerzy Wojsym‑Antoniewicz odbiera z rąk dyrektora Biura ZG LOK – Oddział w Poznaniu płk. Jarosława Jarzyńskiego odznakę honorową „Za Wybitne Zasługi dla LOK”. Asystują mu sekretarz ZG LOK płk Józef Jagos i prezes WOW LOK gen. bryg. Zdzisław Głuszczyk.
foto 01 2014 07b
Prezes WOW LOK gen. bryg. Zdzisław Głuszczyk odznacza najmłodszego żołnierza 2. Korpusu Polskiego gen. Andersa kpt. w st. spocz. Krzysztofa Flizaka Złotym Krzyżem „Za Zasługi dla KŻR LOK”. Za nim stoi dyrektor Biura ZG LOK – Oddział w Poznaniu płk Jarosław Jarzyński.
foto 01 2014 08
Najmłodszych uczestników tego spotkania Igora Meggera i Dariusza Majdę odznaczeniami lokowskimi dekoruje prezes WOW LOK gen. bryg. Zdzisław Głuszczyk

Tragiczne były losy Polaków – żołnierzy walczących o Monte Cassino, i nie tylko tam, po zakończeniu działań wojennych. Przedstawił je w ujęciu statystycznym członek KŻR por. Maciej Taberski. Do Polski, z różnych przyczyn, nie powróciło 90 % kadry oficerskiej i 50 % żołnierzy, a wielu z tych, którzy się na to zdecydowali nie było wcielanych do Wojska Polskiego. Nie tylko przez ówczesną władzę w Polsce nie byli uznawani za żołnierzy, ale częstokroć szykanowani i utrudniano im życie. Na Zachodzie też nie wiodło się im dobrze. Nigdzie nie byli docenieni. Dopiero w wolnej Polsce to się zmieniło – dużo się o nich mówi i honoruje. Niestety wielu nie doczekało tych czasów, bo odeszło na wieczną wartę. Ważną częścią uroczystości było wręczenie nominacji na wyższy stopień oficerski oraz medali i odznaczeń. Decyzją nr 870/KADR Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 kwietnia 2014 r. został mianowany na stopień podpułkownika mjr nie podl. ob. sł. wojsk. Jerzy Wojsym‑Antoniewicz. Akt nominacji wręczył zastępca Szefa WSZW w Poznaniu ppłk Włodzimierz Cieciura, któremu towarzyszyli dowódca Garnizonu Poznań płk dypl. Dariusz Malinowski oraz prezes WOW LOK gen. bryg. Zdzisław Głuszczyk. Była to długo oczekiwana nominacja. Ppłk Antoniewicz otrzymał również odznakę honorową „Za Wybitne Zasługi dla LOK” przyznaną przez Zarząd Główny LOK oraz medal pamiątkowy 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino nadany przez Związek Kombatantów RP i B yłych Więźniów Politycznych Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego w Poznaniu. Złotym Krzyżem KŻR LOK uhonorowano też kpt. w st. spocz. Krzysztofa Flizaka, najmłodszego żołnierza 2. Korpusu Polskiego. Zarząd Główny LOK wyróżnił złotym medalem „Za Zasługi dla LOK” sekretarza ZKRPiBWP WZW w Poznaniu Ryszarda Torzyńskiego oraz za organizację wielu ważnych historycznie wystaw rocznicowych medalem 70‑lecia LOK członka KŻR LOK „Snajper” Mariana Winieckiego. W strukturach WOW LOK działalność statutową prowadzi Klub Modelarski LOK „Jaskółka”. Na wniosek WOW LOK Zarząd Główny LOK wyróżnił jego członków: brązowym medalem „Za Zasługi dla LOK” Igora Meggera oraz odznaką „Zasłużony Działacz LOK” Dariusza Majdę. To bardzo młodzi ludzie, dla których te odznaczenia na pewno będą motywacją do dalszej pracy.

foto 01 2014 09
Uhonorowani uczestnicy uroczystości z oficjalnymi gośćmi

Z wielką uwagą i zainteresowaniem wysłuchałam refleksji na temat czynnego udziału w bitwie o Monte Cassino nowo mianowanego na stopień ppłk. Jerzego Wojsym‑Antoniewicza. Nie dziwi fakt, że mimo sędziwego wieku tak dobrze pamięta szczegóły z tamtych dni. Były dramatyczne, więc na zawsze wryły się w pamięć. Bardzo wzruszająco wypowiedział się najmłodszy żołnierz 2. Korpusu Polskiego kpt. w st. spocz. Krzysztof Flizak, który cytując wiersz Cypriana Kamila Norwida „Moja piosenka” odniósł się do tułaczego losu i tęsknoty za krajem wielu polskich żołnierzy, którzy po zakończeniu działań wojennych pozostali na obczyźnie. On także do nich należał. Korzystając z tej doniosłej okazji złożył ostatni raport swojemu dowódcy generałowi Władysławowi Andersowi. Głos zabrali również goście: poseł na Sejm RP Krystyna Łybacka, wojewoda poznański Piotr Florczyk oraz prezes WOW LOK gen. bryg. Zdzisław Głuszczyk. Uroczystość zakończyła dyskusja podczas pysznego obiadu, który przygotował sekretarz KŻR przy BWZW LOK, właściciel firmy AWT Tecław, por. A leksander Tecław, a potem wspólne, pamiątkowe zdjęcie.

  Tekst i zdjęcia: Elżbieta Gaweł
   
bullet Powrót

logo_lacznosc_lok

pzrs

logo_pzk

wot pzk logo

logo_kzr_all

herb_mazowsza_1

herb_wawa

logo cslii zagrze

logo_mon_1

logo_pttk_1

logo pzss

logo_wopr_1

logo_zhp_1

Copyright © 2014. SatAudio.