Szukaj

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/loksklep/domains/mazowszelok.pl/public_html/modules/mod_fje_likebox/mod_fje_likebox.php on line 18

Statistics - Statystyka

Użytkowników:
3562
Artykułów:
2146
Odsłon artykułów:
11900536

Odwiedza nas

Odwiedza nas 74 gości oraz 0 użytkowników.

powstanie 63dni wolnosci

Historia, mowa, sztuka to Ojczyzna Twa

Wolność nie jest nam dana na zawsze, jest czymś, co trzeba pielęgnować i nie dać sobie tego wyrwać. Dbałość o naszą wolność, o tradycję, wartości duchowe, patriotyczne i religijne jest naszym obowiązkiem...” – takie hasło dominowało podczas VI Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Pieśni o Tematyce Patriotycznej, który odbył się w dniach 15–16 listopada 2013 r. w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny w Koszęcinie.

foto 01 2014 23

Nagrodzeni uczniowie w kategorii poezja wraz z organizatorami. Od lewej: Halina Matera – prezes Zarządu Rejonowego LOK w Lublińcu, Tadeusz Żesławski – śląski wicekurator oświaty w Katowicach, płk Grzegorz Jarząbek – Prezes Ligi Obrony Kraju, Kamil Suszczyk (wyróżnienie w kat. poezja) – Łódzka OW LOK, Alicja Florkowska (III miejsce) – Wielkopolska OW LOK, Natalia Rośko (II miejsce) – Śląska OW LOK, Aleksandra Walińska (I miejsce) – Wielkopolska OW LOK, ppłk Ryszard Kasprzyk – dyrektor Biura ŚlZW LOK w Katowicach, Ewa Szpak – prowadząca Konkurs Poezji Patriotycznej

Konkurs zorganizowany w ramach obchodów 95. rocznicy odzyskania niepodległości rozpoczął się odegraniem hymnu państwowego. Patronat nad tą zaszczytną imprezą objęli: starosta lubliniecki Joachim Smyła, śląski kurator oświaty Stanisław Faber oraz Prezes Ligi Obrony Kraju płk Grzegorz Jarząbek. W konkursie wzięły udział zespoły z Wojewódzkich Organizacji LOK, w skład których wchodzili uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich z całego kraju, oraz zespoły reprezentujące Starostwo Lublinieckie (z Zespołu Szkół Ogólnokształcących im. A . Mickiewicza) i miasto Jaworzno, które były oceniane poza konkursem. W skład każdej drużyny reprezentującej dane województwo wchodziły dwie osoby występujące w kategorii poezja i dwie w kategorii pieśń. Uczestnicy byli oceniani indywidualnie w swojej kategorii, natomiast dla zespołu liczyła się suma zdobytych punktów przez wszystkich czterech reprezentantów.

Prowadzący, dyrektor Śląskiego Zarządu Wojewódzkiego LOK, ppłk Ryszard Kasprzyk oraz Ewa Szpak przywitali zaproszonych gości: Prezesa LOK płk. Grzegorza Jarząbka, przedstawiciela Śląskiego Kuratorium Oświaty Wacława Wójcika, jak również Michała Mazura reprezentującego Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, przewodniczącą ZNP w Częstochowie Helenę Jasak, dyrektora MDK w Jaworznie Szczepana Palińskiego oraz przedstawiciela Zarządu Wojewódzkiego LOK w Poznaniu Bogdana Mrowca.

Podniosłym i miłym akcentem tego spotkania było uhonorowanie medalami tych, którzy w szczególny sposób wspierali działalność LOK, angażując się w pracę społeczną. Srebrny medal „Za Zasługi dla LOK” otrzymali Zbigniew Cierniak i Michał Mazur, brązowy: Krystyna Kusztal i Szczepan Paliński, natomiast odznakę „Zasłużony Działacz LOK” otrzymali Janina Broda i Tomasz Musiał.

foto 01 2014 24
Najlepsi uczniowie w kategorii pieśni wraz z organizatorami. Od lewej: Tadeusz Żesławski – Śląski Wicekurator Oświaty w Katowicach, Halina Matera – prezes ZR LOK w Lublińcu, Natalia Stolarska (III miejsce) – Łódzka OW LOK, płk Grzegorz Jarząbek – Prezes LOK, Magdalena Ples (II miejsce) – ŚlOW LOK, Daria Wardęcka (I miejsce), Kamil Burda, Maria Czerniak z Wielkopolskiej OW LOK, Ewa Szpak, ppłk Ryszard Kasprzyk – prowadzący Konkurs Pieśni Patriotycznej

Aby dodać stremowanym i przejętym uczestnikom odwagi najpierw wystąpiła Halina Matera, prezes Zarządu Rejonowego LOK w Lublińcu, która zaprezentowała piękny wiersz K.I. Gałczyńskiego „Dzikie Wino”, wprowadzając liryczny nastrój. Występy uczestników konkursu zaczęła drużyna z Małopolskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK. Pozostali tymczasem przysłuchiwali się uważnie, konfrontując w myślach swoje umiejętności z występami uczestników i wybierając swoich faworytów. Gdzieniegdzie słyszało się szepty zachwytu lub delikatnej krytyki. Takie zdenerwowanie, które udzieliło się niektórym uczestnikom, było jak najbardziej zrozumiałe, gdyż poziom tegorocznego konkursu był bardzo wysoki.

Uczestnicy wybierali również wyszukane utwory poetyckie z twórczości Ernesta Brylla, Artura Oppmana, Adama Zagajewskiego, Tadeusza Różewicza, a wśród pieśni pojawiły się takie perełki jak: „Bitwa Warszawska” Krzesimira Dębskiego, „Niebo złote ci otworzę” K.K. B aczyńskiego czy pieśń harcerska „Archanioły śląskiej ziemi”. Każdy z występujących słusznie został nagrodzony gromkimi brawami, gdyż jak to stwierdziła prowadząca: „To była uczta duchowa i z ogromną przyjemnością słuchało się pieśni i utworów lirycznych, oddając się ich nastrojowi”.

Kwintesencją tych występów, a zarazem niespodzianką dla uczestników był krótki recital Zespołu Estradowego Piosenki Żołnierskiej „Wiarus”, który zaprezentował kilka patriotycznych pieśni.

Uspokojeni i już mniej stremowani młodzi ludzie mogli z przyjemnością oddać się relaksowi, jaki zapewnili organizatorzy, zapraszając podczas dwugodzinnej przerwy do Domu Pracy Twórczej na zwiedzenie siedziby Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, odnawianej kosztem ok. 40 mln zł. Na razie w znacznym stopniu to jeszcze plac budowy, ale za rok, gdy odbędą się tu kolejne finały konkursu, z całą pewnością wszystkich zachwyci.

Ten piękny zespół pałacowy wewnątrz już lśni posadzkami, złoci się i srebrzy mnóstwem nagród, skłania do refleksji nad przeszłością, zachwyca teraźniejszością i obiecuje równie ambitną przyszłość sztandarowego zespołu śląskiego regionu Polski.

Zbliżająca się godz. 15 wprowadzała ponowne poruszenie wśród uczestników, którzy z niecierpliwością oczekiwali ogłoszenia wyników.

Jury w składzie: Olga Bąkowska, Piotr Hankus, Karolina Banach, Jerzy Serafin, Jacek Kapica przyznało trzy pierwsze miejsca w obu kategoriach. W klasyfikacji indywidualnej w kategorii poezja następującym osobom: 1. A leksandrze Walińskiej z Wielkopolskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK; 2. Natalii Rośko ze Śląskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK; 3. A licji Florkowskiej z Wielkopolskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK, a wyróżnienie Kamilowi Suszczykowi z Łódzkiej Organizacji Wojewódzkiej LOK. W klasyfikacji indywidualnej w kategorii pieśń zwyciężyli: 1. Maria Czerniak, Daria Wardęcka, Kamil Burda z Wielkopolskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK; 2. Magdalena Ples ze Śląskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK; 3. Natalia Stolarska z Łódzkiej Organizacji Wojewódzkiej LOK, a wyróżnienie otrzymała Martyna Wańczyk z Zespołu Szkół im. A dama Mickiewicza w Lublińcu.

Klasyfikacja zespołowa Zarządów Wojewódzkich: 1. Wielkopolska Organizacja Wojewódzka LOK, 2. Śląska Organizacja Wojewódzka LOK, 3. Łódzka Organizacja Wojewódzka LOK, 4. Małopolska i Dolnośląska Organizacja Wojewódzka LOK.

Nagrodą specjalną wyróżniono zespoły reprezentujące miasto Jaworzno oraz Zespół Szkół im. A dama Mickiewicza w Lublińcu.

Także publiczność, która uważnie przysłuchiwała się występom wybrała swoich faworytów w obu kategoriach. Tegoroczny wybór publiczności był w 100 % zgodny z decyzją jury, co jest dowodem, że pierwsze miejsca zajęli faktycznie najlepsi, a otrzymali je: Aleksandra Walińska – poezja i Maria Czerniak, Daria Wardęcka, Kamil Burda – śpiew.

Puchary i nagrody rzeczowe ufundował starosta lubliniecki i Prezes Ligi Obrony Kraju. Puchary dla wyróżnionych i nagrodę publiczności ufundowali Śląski Kurator Oświaty i prezes Śląskiej Organizacji LOK. Nagrody wręczali wicekurator Tadeusz Żesławski, płk Grzegorz Jarząbek i Halina Matera. Wszyscy wyróżnieni otrzymali nagrody upominki od Zespołu „Śląsk”.

Zadowoleni i dumni ze swoich występów uczestnicy z pewnością wzięli sobie do serca rady, które członkowie jury im przekazało: aby w przyszłym roku wystąpili tak dobrze albo jeszcze lepiej na kolejnym już konkursie w Koszęcinie. Ewa Szpak

  Ewa Szpak
   
bullet Powrót

logo_lacznosc_lok

pzrs

logo_pzk

wot pzk logo

logo_kzr_all

herb_mazowsza_1

herb_wawa

logo cslii zagrze

logo_mon_1

logo_pttk_1

logo pzss

logo_wopr_1

logo_zhp_1

Copyright © 2014. SatAudio.