Statistics - Statystyka

Użytkowników:
3349
Artykułów:
2016
Zakładek:
22
Odsłon artykułów:
10046262

Odwiedza nas

Odwiedza nas 160 gości oraz 0 użytkowników.

Kombatanckie spotkanie w Przygodzicach

7 marca br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Przygodzicach odbyło się uroczyste spotkanie członków organizacji obronnych i paramilitarnych – Towarzystwa Przyjaciół Żołnierza, Ligi Przyjaciół Żołnierza, Ligi Obrony Kraju oraz ZBoWiD. To spotkanie pokoleń poprzedził Turniej Strzelecki o Puchar Klubu Oficerów Rezerwy z broni pneumatycznej, w którym udział wzięli: uczniowie z Zespołu Szkół z Czarnegolasu z opiekunami i dyrektor Urszulą Pawłowską, uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych CKU w Przygodzicach z opiekunem Marcinem Nowickim oraz członkowie i sympatycy ww. organizacji. Pierwsze miejsce zajął kpr. (r.) Kazimierz Kozłowski, drugie leutnant Andreas Dahmen, trzecie st. mat (r.) Zdzisław Wróblewski, czwarty był Paweł Głogowski, a piąty kpr. (r.) Leszek Kamzol. Po ogłoszeniu wyników i wręczeniu pucharów rozpoczęły się uroczystości z ceremoniałem wojskowym. Meldunek płk. Jarosławowi Jarzyńskiemu z Poznania złożył prezes KOR LOK sierż.(r.) Tadeusz Włódarczyk, główny organizator spotkania, który następnie przywitał przybyłych gości: prezesa ZW ZKRPiBWP z Poznania por. (r.) Mieczysława Przyweckiego, w zastępstwie dowódcy Jednostki Wojskowej z Jarocina kpt. A dama Nawrockiego, w zastępstwie komendanta WKU w Kaliszu kpt. Jacka Wolfa, komendanta Policji w Przygodzicach st. asp. sztab. Mariana Szypkowskiego, wójta gminy Przygodzice Krzysztofa Rasiaka, sołtysa Przygodzic Kazimierza Niziołka, przedstawicieli Związku Żołnierzy Rezerwy z Ostrowa – mjr. (r.) Zdzisława Szyszkę i st. sierż. sztab. Tadeusza Pestkę, jak również prezesa Związku Kombatantów w Ostrowie bosm. (r.) Jacka Morawskiego i wszystkich zebranych.

foto 01 2014 32
Uczestnicy spotkania w Przygodzicach. Od lewej: mjr Stefan Prałat, druh Henryk Kwiatkowski, płk Jarosław Jarzyński, prezes KOR LOK sierż. (r.) Tadeusz Włódarczyk i kpt. w st. sp. Przemysław Kaźmierczak.
foto 01 2014 33a
Przejęcie sztandaru byłej organizacji ZBoWiD przez samorząd szkolny do sali tradycji w Zespole Szkół w Czarnymlesie
foto 01 2014 33b
Płk Jarosław Jarzyński w towarzystwie prezesa KOR LOK sierż. (r.) Tadeusza Włódarczyka wręcza medal „Za Zasługi dla LOK” mjr. Stefanowi Prałatowi
foto 01 2014 34
Płk Jarosław Jarzyński dekoruje odznaczeniem bosm. (r.) Jacka Morawskiego

Klub Oficerów Rezerwy za dotychczasową wzorową działalność na rzecz obronności kraju otrzymał medal „Za Zasługi dla LOK”, który wręczono na ręce seniora Klubu i frontowca mjr. Stefana Prałata. Odznaczenia otrzymali również kpt. (r.) Ryszard Małecki i bosm.(r.) Jacek Morawski oraz pośmiertnie Medal Zwycięzcom 1945 – por. w st. spocz. Stanisław Niziołek, który odebrał jego syn Kazimierz Niziołek.

Podczas spotkania historyk Edmund Radziszewski w krótkim wystąpieniu nawiązał do 150. rocznicy powstania styczniowego i jego znaczenia w historii społeczeństwa polskiego. Przypomniał też historię powstańców w II RP, zwrócił uwagę na szacunek, jakim Polacy darzyli weteranów powstania. Przybliżył też postacie uczestników powstania pochodzących z terenu obecnej gminy Przygodzice.

Uroczystość uświetniły swoim występem uczennice z Czarnegolasu z programem pieśni patriotycznych.

Była to również okazja do przekazania samorządowi szkolnemu w Zespole Szkół w Czarnymlesie sztandaru byłej organizacji ZBoWiD, który włączył sztandar do ekspozycji w szkolnej sali tradycji. Po odegraniu przez trębacza st. sierż. szt.(r.) Leszka Łuczaka sygnału Wojska Polskiego i wyprowadzeniu pocztów sztandarowych spotkanie zakończono.

  Edmund Radziszewski
   
bullet Powrót

free counters

Szukaj

logo_lacznosc_lok

pzrs

logo_pzk

wot pzk logo

logo_kzr_all logo cslii zagrze

logo_mon_1

herb_mazowsza_1

herb_wawa

logo_pttk_1

logo pzss

logo_wopr_1

logo_zhp_1

muzeum_pw   tow przyj warszawy   logo wp   Muzeum1944mini   muzeum mw
Muzeum
Powstania
Warszawskiego
1944
  Towarzystwo
Przyjaciół
Warszawy
  Wojsko Polskie   Łączność
w Powstaniu
Warszawski 1944
  Muzeum
Marynarki
Wojennej