Statistics - Statystyka

Użytkowników:
3349
Artykułów:
2016
Zakładek:
22
Odsłon artykułów:
10046332

Odwiedza nas

Odwiedza nas 336 gości oraz 0 użytkowników.

Echa tamtych dni

 

30 maja 2014 r. na terenie Zespołu Szkół Górniczo‑Energetycznych im. Stanisława Staszica w Koninie odbyły się uroczyste obchody 70. rocznicy bitwy o Monte Cassino, a z tej okazji integracja środowiskowa aż czterech pokoleń mieszkańców tego miasta.

Pomysłodawcą i inicjatorem uroczystości był Bogusław Graliński, poeta, kronikarz i falerysta Wielkopolskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK im. Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, rodowity koninianin, dwukrotny absolwent (1962 i 1965 r.) ww. Zespołu Szkół, z 55‑letnim stażem członkowskim w naszym Stowarzyszeniu.

 
czata 2014 02 41
Przedstawiciele związkowi stowarzyszeń kombatanckich na uroczystych obchodach 70‑lecia bitwy o Monte Cassino
 

W bogatym programie obchodów znalazły się: rys historyczny 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, rapsod historyczny Bogusława Gralińskiego pt. „Monte Cassino – rok 1944” (41 zwrotek) w wykonaniu własnym autora, prezentacja multimedialna „Bitwa o Monte Cassino”, pieśni patriotyczne w wykonaniu szkolnego chóru oraz wystawa umundurowania i sprzętu wojskowego. Zaproszonych na uroczystość gości oraz społeczność szkolną witał dyrektor ZSG‑E Janusz Kamiński. Wśród nich byli m. in. członkowie Zarządu Powiatowego LOK w Koninie, Związku Sybiraków w Koninie, Stowarzyszenia „Katyń” w Koninie, Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę – Oddział w Koninie, przedstawiciele Rady Miasta w Koninie, Rady Rodziców ZSG‑E, byli i obecni wykładowcy szkoły, pracownicy administracyjni szkoły, opiekunowie oraz młodzież szkolna. Prowadzenie uroczystości powierzono ppor.(r) Konradowi Czai, nauczycielowi i opiekunowi Szkolnego Koła LOK, a jednocześnie członkowi Szwadronu Ułanów Ziemi Konińskiej i członkowi Zarządu Powiatowego LOK w Koninie.

 
czata 2014 02 42a
Prowadzący uroczystość 70‑lecia bitwy o Monte Cassino ppor. Konrad Czaja z poetą, kronikarzem i falerystą WOW LOK w Poznaniu Bogusławem Gralińskim
czata 2014 02 42b
Oprawa wizualno‑tematyczna uroczystości 70‑lecia bitwy o Monte Cassino
czata 2014 02 43
Oryginalne odznaki pamiątkowe Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Jednostek Wojsk na Środkowym Wschodzie ze zbiorów prywatnych Bogusława Gralińskiego
 

Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego i „Czerwonych Maków na Monte Cassino”, a następnie minutą ciszy oddano hołd tym, którzy poświęcali życie i krew dla Ojczyzny.

Podczas uroczystości jej uczestnicy mieli okazję zapoznać się ze zgromadzonymi eksponatami – umundurowaniem, bronią i sprzętem wojskowym oraz 35 egz. oryginalnych odznak pamiątkowych Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie i Jednostek Wojskowych na Środkowym Wschodzie (wraz z opisem), stanowiących część zbiorów falerystycznych Bogusława Gralińskiego.

Padały ciekawe, a niekiedy dość trudne pytania, którym usiłował sprostać (wydaje się z powodzeniem) autor niniejszego opracowania – pasjonat historii oręża polskiego i walk narodowowyzwoleńczych kraju.

Ciekawą stroną obchodów było to, że młodzież z zaangażowaniem potrafiła włączyć się w wir prac przygotowawczych imprezy, pamiętając słynną wypowiedź Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego: „...Ten, kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku teraźniejszości, ani nie ma prawa do przyszłości...”.

Poza tym należy docenić klimat panujący już od szeregu lat na terenie Zespołu Szkół Górniczo‑Energetycznych im. Stanisława Staszica w Koninie, kontynuowany przez obecnego dyrektora Janusza Kamińskiego – postać chwytającą w lot każdą cenną w tym zakresie inicjatywę.

 
czata 2014 02 44
Fragment wystawy sprzętu wojskowego zgromadzonego przez członków Szkolnego Koła LOK działającego przy ZSG‑E w Koninie
 

Aż miło było popatrzeć na wzorowo zachowującą się młodzież i szacunek jakim darzyła swoich honorowych gości – reprezentantów dużo, dużo starszego pokolenia. Związany uczuciowo ze swoim rodzinnym miastem Koninem i sympatycznymi recenzjami z uroczystości w TV Wielkopolska, Bogusław Graliński zadeklarował dalszą współpracę z ZSG‑E, władzami samorządowymi oraz organizacjami w zakresie patriotyczno‑obronnej służby Ojczyźnie – Społeczeństwu – Wielkopolsce.

  B .G.
   
  powrot 

free counters

Szukaj

logo_lacznosc_lok

pzrs

logo_pzk

wot pzk logo

logo_kzr_all logo cslii zagrze

logo_mon_1

herb_mazowsza_1

herb_wawa

logo_pttk_1

logo pzss

logo_wopr_1

logo_zhp_1

muzeum_pw   tow przyj warszawy   logo wp   Muzeum1944mini   muzeum mw
Muzeum
Powstania
Warszawskiego
1944
  Towarzystwo
Przyjaciół
Warszawy
  Wojsko Polskie   Łączność
w Powstaniu
Warszawski 1944
  Muzeum
Marynarki
Wojennej