Szukaj

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/loksklep/domains/mazowszelok.pl/public_html/modules/mod_fje_likebox/mod_fje_likebox.php on line 18

Statistics - Statystyka

Użytkowników:
3418
Artykułów:
2057
Odsłon artykułów:
10411463

Odwiedza nas

Odwiedza nas 328 gości oraz 0 użytkowników.

20-letnia "Orka"

 

Wśród celów i środków działania wymienionych w rozdziale II Statutu Ligi Obrony Kraju czytamy m. in. „popularyzowanie, organizowanie oraz stwarzanie warunków do masowego uprawiania, przede wszystkim przez młodzież różnych dyscyplin sportowych, a w tym... płetwonurkowania”.

W sali reprezentacyjnej budynku LOK, Domu Żołnierza w Poznaniu, 25 października br. zgromadzili się członkowie Klubu Płetwonurków LOK „Orka”, działający w ramach Poznańskiej Organizacji Rejonowej LOK im. gen. dyw. Franciszka Seweryna Włada wraz z sympatykami Klubu i licznie zaproszonymi gośćmi, by obchodzić w sposób uroczysty jubileusz 20‑lecia działalności sportowej Klubu. Klub liczy aktualnie 31 członków, w tym 26 mężczyzn i 5 kobiet.

20 lat temu członkowie LOK, płetwonurkowie działający wówczas w ramach Klubu Płetwonurków LOK „Delfin”, a mianowicie panowie Paweł Sowisło i A ndrzej Biernacki postanowili utworzyć nowy klub płetwonurkowy. Działo się to w sezonie letnim 1994 r. w czasie pobytu na obozie szkoleniowym w Powidzu. Głównym ich zamysłem było podjęcie próby zmiany podejścia do ówczesnych klubowych zadań szkoleniowych, a mianowicie przy realizacji dewizy „minimum nakładów, maksimum efektów” sprowadzało się to do intensywnego szkolenia kandydatów na płetwonurków przy maksymalnie skróconym czasie trwania tego szkolenia. Takie podejście spowodowało znaczący wzrost zainteresowania tą dyscypliną sportu, wysoką frekwencją w szkoleniach oraz wynikami przekładającymi się na szybkie uzyskanie niezbędnej wiedzy i umiejętności do uprawiania płetwonurkowania.

 
czata 2014 04 05 27
Referat sprawozdawczy wygłasza prezes Klubu „Orka” Paweł Sowisło
 

W miarę rozwoju Klubu przybywało zarówno członków, jak i chętnych do szkolenia. Obligowało to Klub do pozyskiwania w miarę nowoczesnego sprzętu nurkowego, który stawał się podstawowym sprzętem wykorzystywanym w procesie dydaktycznym. Jednocześnie Klub w szerokim zakresie zaczął organizować wyjazdy szkoleniowe i rekreacyjne na pobliskie akweny wodne oraz dalsze wyjazdy zarówno w kraju, m. in. w G iewartowie, Charzykowie oraz Jastarni na Mierzei Helskiej, jak również wyjazdy zagraniczne na wody Adriatyku, omywające Półwysep Gargano w południowych Włoszech oraz u wybrzeży Hiszpanii w pobliżu miasta Javea.

Klub nawiązuje bogatą współpracę z innymi klubami płetwonurkowymi w kraju, tak działającymi w strukturach LOK, jak i spoza LOK‑u. Osobnym rozdziałem w działalności Klubu są jego kontakty i współpraca z Ośrodkiem Szkolenia Nurków Marynarki Wojennej RP. Rozwijający się Klub podjął szkolenie w ramach organizacji nurkowych CMAS i PADI , co zaowocowało uzyskaniem wielu klas płetwonurków z klasami instruktorskim włącznie.

W 20‑lecie swojej prężnej działalności, która zbiegła się z 70. rocznicą obchodów działalności patriotyczno‑obronnej i sportowej Ligi Obrony Kraju – Klub może pochwalić się znacznymi osiągnięciami szkoleniowymi, sportowymi, rekreacyjnymi oraz w dziedzinie popularyzacji tej trudnej i arcyciekawej dyscypliny sportowej, czego wyrazem był specjalny program Telewizji Polskiej poświęcony Klubowi Płetwonurków LOK „Orka” w trakcie organizacji dorocznej imprezy w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w roku 2003. W ostatnich latach działalność klubowa sięga takich krajów, jak Egipt, Turcja i miast, m. in. Sewastopola na Krymie. W ostatnich latach Klub wzbogacił się o nowoczesną bazę nurkową zlokalizowaną w Łagowie, w woj. lubuskim nad Jeziorem Trześniowskim.

 
czata 2014 04 05 28
Uczestnicy uroczystości. Na pierwszym planie prezes WOW LOK gen. bryg. Zdzisław Głuszczyk wraz z małżonką, zastępca prezydenta Poznania Jerzy Stępień oraz starosta powiatu poznańskiego Jan Grabkowski
 

Obchody 20‑lecia Klubu miały bardzo uroczysty charakter, w trakcie którego prezes Klubu Paweł Sowisło wraz z wiceprezesami Joanną Sowisło‑Wawrzyniak i A gnieszką Sowisło zaprezentowali zarówno historię 20‑letnich poczynań, jak i blaski i cienie działalności klubowej, z wyraźnym zaznaczeniem, że cienie były nieliczne, a blaski znaczące. Po prezentacji multimedialnej wraz z komentarzem w systemie audio zabrali głos zaproszeni goście, wśród których należy wymienić starostę powiatu poznańskiego Jana Grabkowskiego i zastępcę prezydenta Poznania Jerzego Stępienia, prezesa Wielkopolskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK gen. bryg. Zdzisława Głuszczyka. Wszyscy występujący podkreślali znaczący dorobek klubowy oraz wielką dozę pasji sportowej, która charakteryzuje wszystkich członków „Orki”.

Końcowym elementem spotkania jubileuszowego było wręczenie przez prezesa zasłużonym sympatykom Klubu upominków w postaci noży nurkowych, na których klindze została wygrawerowana jubileuszowa nazwa Klubu.

Uroczystość zakończyła się wspólnym obiadem, w trakcie którego prowadzono ożywioną dyskusję na tematy płetwonurkowania oraz dzielono się wspomnieniami z działalności płetwonurkowej na różnych akwenach, tak krajowych, jak i E uropy.

  Janusz Dobrzański
   
  powrot 

Copyright © 2014. SatAudio.