Szukaj

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/loksklep/domains/mazowszelok.pl/public_html/modules/mod_fje_likebox/mod_fje_likebox.php on line 18

Statistics - Statystyka

Użytkowników:
3433
Artykułów:
2059
Odsłon artykułów:
10552105

Odwiedza nas

Odwiedza nas 281 gości oraz 0 użytkowników.

70 lat Krotoszyńskiej Ligi Obrony Kraju

 

20 marca br. w auli krotoszyńskiego Liceum Ogólnokształcącego odbyła się uroczysta akademia z okazji 70‑lecia Krotoszyńskiej Organizacji Lokowskiej, której organizatorem byli działacze Zarządu Powiatowego LOK w Krotoszynie. Akademia była zwieńczeniem tego doniosłego jubileuszu, na który składało się kilka imprez. Pierwszym punktem był ogłoszony już w styczniu konkurs historyczny na temat działalności Ligi w Krotoszynie, którego organizatorami był Zarząd Powiatowy LOK, redakcja „Rzeczy Krotoszyńskiej” i sklep sportowy „Proactiva”. Konkurs składał się z 15 pytań publikowanych w cotygodniowych wydaniach „RK” przez okres 5 tygodni. Drugim był konkurs plastyczny dla uczniów szkół podstawowych, który odbył się w okresie ferii zimowych. Trzecim były zawody strzeleckie z broni pneumatycznej dla pracowników samorządów, na terenie których dawniej i dziś działa Krotoszyńska LOK. Zawody odbywały się pod hasłem „70‑lecia LOK” i „25‑lecia samorządów w Polsce”.

Wśród zaproszonych na akademię gości byli m. in. senator Angelika Możdżanowska, poseł Maciej Orzechowski, Stanisław Szczotka – starosta krotoszyński, burmistrzowie okolicznych samorządów z Krotoszyna, Kobylina, Pogorzeli, Koźmina Wlkp., Rozdrażewa, Sulmierzyc i Zdun. Na tak doniosłej uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawicieli instytucji i firm, które wspomagają lokowską działalność oraz dyrektorów wszystkich typów szkół, byłych i aktualnych opiekunów szkolnych kół LOK, byłych działaczy i młodzieży lokowskiej. Swoją obecnością zaszczycili nas przedstawiciele ZW LOK w osobach płk. Janusza Dobrzańskiego – dyr. Biura ZW LOK, płk. Tadeusza Janowskiego – przewodniczącego WKR LOK i st. chor. szt. Marka Stebacha – spec. ds. sportów strzeleckich i uzbrojenia. Niestety nie wszyscy zaproszeni mogli być na tej uroczystości, najczęściej z powodów zawodowych. Uroczystość rozpoczął prowadzący ją Edward Jokiel, który wydał komendę „Sztandar Krotoszyńskiej Organizacji LOK wprowadzić”, następnie odegrane zostały hymny narodowy i lokowski. Prezes ZP LOK Antoni Azgier przywitał wszystkich zebranych przedstawiając zaproszonych gości.

 
czata 2015 01 08
Otwarcie akademii z okazji 70‑lecia LOK

Kolejnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń i medali (łącznie 28): 11 odznak „Zasłużony Działacz LOK”, 12 medali „Za Z asługi dla LOK” – 8 brązowych, 4 srebrne oraz 1 zbiorowy wręczony przez płk. J anusza Dobrzańskiego staroście krotoszyńskiemu; honorową odznakę „Za S zczególne Zasługi dla LOK” otrzymał Edward Jokiel, opiekun SK LOK w I LO; medale 70‑lecia wręczono seniorom Zdzisławowi Jerzakowi i Zygmuntowi Marciszowi; brązowy medal MON „Za Z asługi dla Obronności Kraju” otrzymał Leszek Ostojski, prezes Środowiskowego Koła LOK w Kobylinie.

Referat okolicznościowy „70 lat Krotoszyńskiej Organizacji LOK” wygłosił prezes ZP LOK Antoni Azgier. Zwrócił uwagę, że prawie dokładnie 70 lat temu (23.03.1945 r.) powołano w Krotoszynie Towarzystwo Przyjaciół Żołnierza. Wspomniał o sukcesach i trudnościach w działalności lokowskiej dawniej i dziś. Zaznaczył, że szczególnym zadaniem na dziś jest praca z dziećmi i młodzieżą, która jest chętna do uprawiania sportów strzeleckich, ale brakuje w szkołach opiekunów. Zwrócił się z apelem do władz lokowskich, samorządowych i dyrektorów szkół z prośbą o współpracę w tym zakresie.

 
czata 2015 01 09
Medale 70‑lecia LOK dla seniorów Zdzisława Jerzaka i Zygmunta Marcisza
czata 2015 01 10a
Odznaczeni Edward Jokiel i Leszek Ostojski w towarzystwie prezesa ZP LOK Antoniego Azgiera i dyrektora BWZW LOK Janusza Dobrzańskiego 
czata 2015 01 10b
Połączone chóry z Gimnazjum nr 2 i Szkoły Podstawowej nr 4 
czata 2015 01 11a
Martyna Wasielak, zwyciężczyni konkursu historycznego z nagrodą główną – rowerem 
czata 2015 01 11b
Młodzież z przekazanymi karabinkami – od lewej Jakub Jopek, Dominik Dymarski i Jagoda Roszak 
czata 2015 01 12
Występ zespołu muzyki dawnej „Artiflex”

Następnie ogłoszone zostały wyniki obu konkursów i zawodów strzeleckich. W konkursie historycznym zwyciężyła Martyna Wasielak ze SP nr 4 i jako nagrodę otrzymała turystyczny rower, na kolejnych miejscach Monika Jadczak z G im. nr 2 i Mateusz Radojewski z LO, którzy otrzymali nagrody książkowe. W konkursie plastycznym komisja konkursowa uznała, że najlepszymi pracami były prace Gabrieli Pawlik ze SP nr 4, Juli Bręk ze SP nr 3 i A urelii Nawrockiej ze SP nr 4 w Krotoszynie, za które otrzymały nagrody książkowe w postaci publikacji turystycznych.

W zawodach strzeleckich w klasyfikacji drużynowej zwyciężyła drużyna UMG Kobylin (Leszek Ostojski, Paweł Wasielewski, Sylwia Wachowiak, Wiesław Lisiak) przed UMG Krotoszyn (Piotr Walkowiak, Arkadiusz Brodziak, Patrycja Śliwińska, Andrzej Zieliński) i UG Rozdrażew (Mariusz Dymarski, Maria Wachowiak, Artur Jakubek, Henryk Szkudłapski). Indywidualnie w poszczególnych konkurencjach zwyciężali: karabin pneum. – Paweł Wasielewski, pistolet pneum. i rzuty lotkami – Piotr Walkowiak. Najlepszą parą zawodów zostali Patrycja Śliwińska i Piotr Walkowiak, oboje z UMG Krotoszyn. Dyplomy i puchary zostały wręczone po zawodach na strzelnicy.

Z okazji 70‑lecia Krotoszyńskiej LOK lokalne samorządy – Starostwo Powiatowe i Urząd Miasta i Gminy w Krotoszynie ufundowały na potrzeby młodzieży trzy karabinki typu Anschutz. Karabinek najlepszemu juniorowi Dominikowi Dymarskiemu wręczył starosta krotoszyński Stanisław Szczotka, a najlepszej juniorce Jagodzie Roszak i młodzikowi Jakubowi Jopkowi naczelnik Wydziału Promocji Urzędu Miejskiego w Krotoszynie Jacek Kępa.

 
czata 2015 01 13
Uczestnicy akademii

Podczas akademii przewidziano także wystąpienia gości, którzy z uznaniem wyrażali się o działalności LOK i zaangażowaniu działaczy w kształtowaniu patriotyczno‑obronnych postaw wśród dzieci i młodzieży, czego wyrazem były liczne listy gratulacyjne i prezenty złożone na ręce prezesa ZP LOK.

Część artystyczną uświetniły połączone chóry dzieci i młodzieży z Gimnazjum nr 2 i S zkoły Podstawowej nr 4 pod dyr. Grzegorza Polańskiego i laureatki konkursu recytatorskiego pod opieką Ewy Ostój z ZS P nr 1 w Krotoszynie. Gościom zaprezentował się także zespół muzyki dawnej „Artifleks”, także pod batutą Grzegorza Polańskiego. Śpiewacy, recytatorzy i muzycy wykonywali pieśni, wiersze i utwory o tematyce patriotycznej.

Na zakończenie części oficjalnej prezes ZP LOK serdecznie podziękował przybyłym przedstawicielom samorządów, instytucji, zakładów pracy i szkół za udział w obchodach 70‑lecia LOK. Podziękowanie skierował także do zasłużonych działaczy, opiekunów szkolnych kół LOK, młodzieży, a zwłaszcza tej, która uświetniła uroczystości swoimi występami. Podziękował również dyrektor I LO Elżbiecie Płóciennik za udostępnienie auli i pomoc w organizacji imprezy oraz kol. Edwardowi Jokielowi za prowadzenie akademii, po czym zaprosił wszystkich na poczęstunek. Część oficjalna zakończyła się wyprowadzeniem sztandaru Krotoszyńskiej LOK.

Zaproszeni goście mogli smakować bardzo smaczną zupę gulaszową, kawę i herbatę oraz jubileuszowy tort z napisem „70 lat LOK”. Po prawie trzech godzinach uroczystości związane z jubileuszem 70‑lecia Krotoszyńskiej Ligi dobiegły końca.

 

  Antoni Azgier
Prezes Zarządu Powiatowego LOK w Krotoszynie
   
  powrot 

Copyright © 2014. SatAudio.