Szukaj

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/loksklep/domains/mazowszelok.pl/public_html/modules/mod_fje_likebox/mod_fje_likebox.php on line 18

Statistics - Statystyka

Użytkowników:
3418
Artykułów:
2057
Odsłon artykułów:
10411409

Odwiedza nas

Odwiedza nas 362 gości oraz 0 użytkowników.

Wodne emocje

 

W dniu 11 kwietnia br. Koniński Klub Kajakowy i Sportów Wodnych Ligi Obrony Kraju w Koninie obchodził uroczyście rozpoczęcie szóstego już z rzędu sezonu wodniackiego na rzece Warcie, połączonego z lokalnym spływem kajakowym i prezentacją umiejętności płetwonurkowych jego członków.

Klub powstał 16 listopada 2007 r., wybierając na zebraniu organizacyjno‑wyborczym po raz pierwszy swoje władze, na czele których stanął śp. Stanisław Zieliński, pełniąc tę funkcję przez 4,5 roku. Protoplastą Klubu było powołane w 1900 r. Towarzystwo Ratowania Tonących, przekształcone w Konińskie Towarzystwo Wioślarskie, zwyczajowo nazywane Klubem Wioślarskim z siedzibą w Koninie. Był jednym z najstarszych w kraju, a wcześniej w zaborze rosyjskim (1900 r.) i pruskim (1904) – Związek Wodniacki, skupiający w swoich szeregach ludzi pragnących nieść pomoc ofiarom powodzi i klęsk żywiołowych, później zaś rozwijać umiejętności sportowe, tj. doskonalenie pływania, także sprzętowego na łodziach ręcznych i żaglowych.

   
czata 2015 01 17a czata 2015 01 22a
  Bogusław Graliński – inicjator reaktywowania KTW pod barwami LOK‑u, przedstawia genezę Towarzystwa od jego powstania (1900 r.)
do chwili obecnej 

Historia Konińskiego Towarzystwa Wioślarskiego jest bardzo bogata, doczekała się wielu publikacji w szeregu tytułach prasowych, jak również w Rocznikach Naukowych Katedry Historii Sportu i Turystyki Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu autorstwa Macieja Łuczaka oraz w formie poetyckiej autora niniejszego opracowania. Było to centrum kulturalne dawnego Konina grupujące w swoich szeregach przedstawicieli różnych grup społecznych, głównie z okresu międzywojennego, chociaż mogące się poszczycić już widocznymi efektami..

 
czata 2015 01 18a
Członkowie i sympatycy Konińskiego Klubu Kajakowego i Sportów Wodnych Ligi Obrony Kraju w Koninie na Przystani Wodnej LOK z prezesem Klubu asp. sztab. pożarn. Bogumiłem Marciniakiem (siedzący w środku)
czata 2015 01 18b
Prezydent Konina Józef Nowicki w towarzystwie wodniaków z Konińskiego Klubu Kajakowego i Sportów Wodnych Ligi Obrony Kraju oraz członków Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Koninie
 
W tysiąc dziewięćsetnym i dwudziestym drugim
Na zasadzie fuzji złączyły się z „Unią”
Sekcja piłki nożnej, lekkiej atletyki
Miały zwiększyć zakres, na kilka lat z górą.

Sporym wydarzeniem było dla Konina
Przybycie wioślarzy i to z całej Polski
Dwadzieścia sześć łodzi, sto piętnaście osób
ZTW‑u i „Kurier”, jak mógł, tak ugościł

By dnia następnego ruszyć w dalszą drogę
W kierunku Poznania – na słynną Pe‑Wu‑Kę
Która ukazała – po dziesięciu latach
Dorobek narodu, a w tym wielką sztukę

Jedną z większych imprez w której brali udział
Konińscy wioślarze, też w trzydziestym trzecim
Pod barwą Jacht Klubu, no i Ligi Morskiej
Był spływ setek łodzi, pierwszy od stuleci

W gronie sześciu osób znalazł się stryj Zygmunt
„Przez Polskę do morza” – spływ ten się nazywał
Czterysta szesnasty miał numer kolejny
Pięćset kilometrów na łodzi przepłynął

Zachował się po Nim – żeton okazały
Z piękną dedykacją, symboliką Klubu
Jest dla mnie pamiątką bliską memu sercu
Bo wyczyn pochodził – z pogranicza cudu!

Dużym powodzeniem cieszyły się zawsze
Obchody Dnia Morza, regaty wewnętrzne
W których startowali starsi i „młodziki”
Walczyli o prymat i żetony piękne

Powiatowe święta W.F‑u i P.W‑u
Oraz narodowe doniosłe rocznice
Zawsze obchodzono przy udziale Klubu
Masowych zgłoszeniach i sporym zachwycie.
 
czata 2015 01 20a
Armada kajakarzy asekurowana przez płetwonurków w kombinezonach specjalnych przepływająca pod Mostem Toruńskim na rzece Warcie w Koninie i zdążająca do Przystani Wodnej LOK
czata 2015 01 20b
Sekretarz Urzędu Miasta Konina Marek Zawidzki (w okularach) z kolegą klubowym Wacławem Staszczakiem na rzece Warcie witani przez uczestników uroczystości stojących na bulwarach nadrzecznych
czata 2015 01 21
Na zdjęciu (od prawej) prezydent Konina i gorący sympatyk Klubu Józef Nowicki, przedstawiciel WOW LOK w Poznaniu Bogusław Graliński, sekretarz Urzędu Miasta i członek Klubu Marek Zawidzki – w trakcie wymiany poglądów i doświadczeń

Tak więc działo się, oj działo! W mieście mojego dzieciństwa i beztrosko spędzonej młodości na konińskiej ziemi, by doczekać się faktu reaktywowania działalności wodniackiej na rzece Warcie, pod bardzo dźwięczną nazwą i auspicjami Konińskiego Klubu Kajakowego i Sportów Wodnych LOK, którego prezesem jest obecnie asp. szt. pożarnictwa Bogumił Marciniak.

   
Nowe pokolenia pałeczkę przejęły
Dzieci oraz wnuki – mieszkańcy Konina
Ukochaną rzekę ożywili wreszcie
W sprawnych swoich dłoniach – chcą wiosło potrzymać

Pamięć o pionierach – wodniakami zwanych
Istnieć będzie w ogrodzie przez Klub Kajakowy
Bo to właśnie Oni w ubiegłych stuleciach
Dali z siebie wszystko – nie chowając głowy

Byli solą ziemi – konińskiej przez lata
Związani duchowo z ukochaną Wartą
Przez swe osiągnięcia i liczne sukcesy
Stali się na długo – Jej Złoconą Kartą!
 

By karta ta jaśniała nadal odpowiednim blaskiem, o godz. 11 z Przystani Wodnej przy śluzie morzysławskiej Kanału Warta – Gopło (szlak wodny do Gdyni) wypłynęła armada kajaków wiosłowych asekurowana przez płetwonurków w specjalistycznych kombinezonach oraz łódź motorowa Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Koninie. Pozdrawiano ich z Mostu Toruńskiego w Koninie oraz z bulwarów spacerowych usytuowanych równolegle do płynącej w kierunku Poznania rzeki. A na Przystani Wodnej LOK miało miejsce uroczyste powitanie przez prezydenta Konina Józefa Nowickiego, przedstawicieli organizacji pozarządowych, potencjalnych sponsorów i zaproszonych gości.Wielkopolską Organizację Wojewódzką LOK im. Powstańców Wlkp. reprezentował rodowity koninianin, a także poeta, kronikarz i falerysta w jednej osobie – Bogusław Graliński, który odczytał i wręczył prezesowi KKK i S W LOK w Koninie list gratulacyjny, reprodukowany w dalszej części artykułu, a wdowie po byłym prezesie przekazał 10 pamiątkowych utworów poetyckich swego autorstwa na temat Klubu.

Wartym podkreślenia jest fakt, że wśród wodniaków biorących udział w uroczystości (spływie) znaleźli się dwaj pracownicy Urzędu Miasta Konina – sekretarz Marek Zawidzki i inspektor Wydziału Transportu Andrzej Kropidłowski, którzy są jednocześnie członkami Klubu, a jeden z nich członkiem Zarządu.

 
czata 2015 01 22b
Wręczenie listu gratulacyjnego prezesowi Konińskiego Klubu Kajakowego i Sportów Wodnych LOK w Koninie asp. sztab. pożarn. Bogumiłowi Marciniakowi – 11 kwietnia 2015 r.
czata 2015 01 23
Wręczenie przez Bogusława Gralińskiego wdowie po śp. Stanisławie Zielińskim, pierwszym prezesie KKK i SW LOK w Koninie, 10 utworów poetyckich własnego autorstwa, zawierających historię i dorobek Klubu – 11 kwietnia 2015 r.
 

Po części oficjalnej uroczystości, przed którą wywiadu miejscowym mediom udzielił prezes KKK i SW LOK w Koninie Bogumił Marciniak, na towarzyskim spotkaniu były gratulacje i życzenia, jak również mały poczęstunek. Tańczono w rytmie lat 60. i 70. ub. stulecia wdychając woń rzeki Warty, ożywionej po latach dzięki takim ludziom, jak członkowie i aktywiści Konińskiego Klubu Kajakowego i S portów Wodnych LOK z siedzibą w Koninie.

Życzymy konińskim wodniakom dalszych sukcesów w tak wielkiej sprawie i stopy wody pod kilem. I tak trzymać dalej!!!

  Tekst: Bogusław Graliński
Zdjęcia: Wojciech Sypniewski
   
  powrot 

 

 

Copyright © 2014. SatAudio.