Szukaj

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/loksklep/domains/mazowszelok.pl/public_html/modules/mod_fje_likebox/mod_fje_likebox.php on line 18

Statistics - Statystyka

Użytkowników:
3435
Artykułów:
2059
Odsłon artykułów:
10631963

Odwiedza nas

Odwiedza nas 191 gości oraz 0 użytkowników.

 

W pamięci pokoleń

 

Z inicjatywy i staraniem 36. Drużyny Harcerskiej „Nieprzetartego Szlaku” im. „Małoletniaków” przy Specjalnym Ośrodku Szkolno‑Wychowawczym im. J anusza Korczaka w Koninie (dzieci i młodzież specjalnej troski) prowadzonej przez instruktora – przewodnika Renatę Soboń, została zorganizowana 29 marca br. wycieczka samochodowa do Warszawy, celem której było zwiedzanie kilku najważniejszych obiektów stolicy, a przede wszystkim oddanie hołdu zmarłej w ostatnim czasie śp. Teresie Krysiak – sekretarzowi i skarbnikowi Koła nr 1 „Maloletniaków” – Konin z siedzibą w Warszawie, a prywatnie żonie prezesa Koła. W wycieczce udział wzięli nie tylko harcerze, ale także b. dyrektor Ośrodka Izabela Wilk‑Lemańska i jej zastępczyni Magdalena Malecha, utrzymujące ścisły kontakt z placówką, jak również fotograf, artysta i jednocześnie członek honorowy „Małoletniaków” – Wojciech Sypniewski z Konina. Wielkopolską Organizację Wojewódzką LOK im. Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu reprezentował poeta, kronikarz i falerysta tego Stowarzyszenia Bogusław Graliński – także członek honorowy „Maloletniaków” i ich przedstawiciel na Wielkopolskę. Reprezentował on również w pewnym sensie Powiatową Organizację LOK w Koninie im. Małoletnich Podoficerów Piechoty, podległą strukturalnie pod WOW LOK w Poznaniu, której sympatykiem jest Wojciech Sypniewski.

 
czata 2015 01 42
Spotkanie z „Małoletniakami”. Od lewej: Izabela Wilk‑Lemańska, kpt. (r) Antoni Krysiak, Józefa Słowińska i jej mąż mjr (r) Marian Słowiński, Magdalena Malecha, Maria Rybczyńska i Jan Rybczyński.

W tym miejscu należy nadmienić, że „Małoletniacy” to nie kto inny, jak uczniowie i absolwenci Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich nr 1 w Koninie. Szkoła ta w latach 1928‑1938 mieściła się przy ul. Kaliskiej 19 (w 1938 r. po wakacjach została przeniesiona do Lubawy) – obecnie to gmach SOSW im. J . Korczaka z 45‑letnią tradycją. Szkoła w Koninie została powołana 15 listopada 1928 r. (w Śremie w 1931 r., w Nisku nad Sanem w 1932 r.). Wykształciła ponad 1000 młodych podoficerów zaczynających naukę w 14., 15. lub 16. roku życia.

Nazywani byli dziećmi Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, wkrótce stali się najmłodszymi podoficerami września i wojny obronnej narodu polskiego w 1939 r. W Koninie pozostały po nich liczne pamiątki, zarówno z okresu nauki szkolnej, jak z 6‑letnich zmagań z odwiecznym wrogiem.

Bardzo sympatycznym akcentem na spotkaniu z „Małoletniakami” było przekazanie listów gratulacyjno‑dziękczynnych wraz z upominkami w imieniu prezydenta Konina Józefa Nowickiego. Listy odczytał rodowity koninianin, teraz poznaniak – Bogusław Graliński. Wywołały one ogromne wzruszenie u obecnych na spotkaniu sędziwych „Małoletniaków” (94 i 96 lat), którzy przedstawili swoje drogi życiowe z okresu nauki szkolnej w Koninie i działań wojennych w latach 1939‑1945.

 
czata 2015 01 43
Spotkanie trzech pokoleń z „Małoletniakami”. Pierwszy od lewej Bogusław Graliński, obok harcerze z 36. DH „Nieprzetartego Szlaku” im. „Małoletniaków” przy SOSW w Koninie i ich instruktorka Renata Soboń.
czata 2015 01 44a
 
czata 2015 01 45a
Kpt.(r) Antoni Krysiak, prezes Koła nr 1 – Konin z siedzibą w Warszawie, były uczeń SPP d.M nr 1 w Koninie i CWŚ w Modlinie   Mjr (r) Marian Słowiński, b. absolwent SPP d.M nr 1 w Koninie, sierżant‑czołgista 1. Dywizji Pancernej gen. St. Maczka
czata 2015 01 44b  
Bogusław Graliński wręcza prezesowi Koła nr 1 „Małoletniaków” – Konin kpt.(r) Antoniemu Krysiakowi w imieniu prezydenta Konina list gratulacyjno‑dziękczynny oraz upominek
czata 2015 01 45b
W imieniu prezydenta Konina Bogusław Graliński przekazuje członkowi Koła nr 1 „Małoletniaków” – Konin mjr. (r) Marianowi Słowińskiemu list gratulacyjno‑dziękczynny wraz z upominkiem

Sympatycy konińskiego Środowiska Małoletniackiego (Koło nr 1 – Konin), wśród których byli m. in. sekretarz Urzędu Miasta Marek Zawidzki i zastępca kierownika Wydziału Gospodarki UM Błażej Zalewski, syn jednego z „Małoletniaków”, plutonowego 19. Pułku Piechoty Odsieczy Lwowa we Lwowie, uczestnika Bitwy nad Bzurą, a w okresie powojennym porucznika, dumni byli, że prezydent Konina docenił wkład „Małoletniaków” na rzecz miasta i środowiska kombatanckiego Wielkopolski.

Prezes Koła nr 1 „Małoletniaków” – Konin z siedzibą w Warszawie kpt.(r) A ntoni Krysiak zgłębiający wiedzę wojskową w S PPd. M nr 1 w Koninie oraz w C entrum Wyszkolenia Saperów w Modlinie, jak również członek Koła, obecnie mjr(r) Marian Słowiński, podoficer 67. Pułku Piechoty w Brodnicy, a później dowódca czołgu w stopniu sierżanta 1. Dywizji Pancernej gen. St. Maczka, uczestnik wszystkich bitew stoczonych przez Dywizję z Niemcami, nie mieli słów uznania, że społeczeństwo Konina darzy ich w dalszym ciągu wielką sympatią i docenia ich wkład w dzieło obronności Najjaśniejszej Rzeczypospolitej Polskiej.

 
czata 2015 01 46
Hołd śp. Teresie Krysiak, sekretarzowi i skarbnikowi Koła nr 1 „Małoletniaków” – Konin w Warszawie oddają harcerze 36. DH „Nieprzetartego Szlaku” im. „Małoletniaków” przy SOŚW w Koninie, Renata Soboń (instruktor – przewodnik), mjr (r) Marian Słowiński z małżonką, kpt. (r) Antoni Krysiak, Izabela Wilk‑Lemańska, Magdalena Malecha, za nimi Bogusław Graliński i Wojciech Sypniewski

Harcerze z wielkim zainteresowaniem wsłuchiwali się w opowieści szkolno‑wojenne byłych „Małoletniaków”, było 100 lat + VAT dla obydwu panów, omówiono wstępnie obchody 97. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości i 84. rocznicy I Promocji – SPPd. M nr 1 (1931 r.) w S pecjalnym Ośrodku Szkolno‑Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Koninie oraz przyjęto deklarację stałych kontaktów z Ośrodkiem, telefonicznych i w miarę możliwości osobistych, oraz zapewnienie o sprawowaniu pieczy nad Izbą Pamięci (Tradycji) „Małoletniaków” znajdującą się na terenie ich byłej szkoły.

Okazało się, że mimo tak znacznego upływu czasu od tamtych wydarzeń pamięć mieszkańców Konina (w tym młodzieży szkolnej) może być przykładem ogromnej wdzięczności za pionierski trud włożony przez „Małoletniakow” w odbudowę armii polskiej niepodległej Ojczyzny, w myśl słynnej wypowiedzi Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, że „...TEN KTO NIE SZANUJE I NIE CENI SWOJEJ PRZESZŁOŚCI , TEN NIE JEST GODZIEN SZACUNKU TERAŹNIEJSZ OŚCI , ANI NIE MA PRAWA DO PRZYSZŁOŚCI ...”.

  Tekst: Bogusław Graliński
Zdjęcia: Wojciech Sypniewski
   
  powrot 

Copyright © 2014. SatAudio.