99 11listopada1918

Obchody 90-lecia Utworzenia Korpusu Kadetów w Rawiczu

 

3 października 2015 r. w Rawiczu odbyły się uroczystości z okazji 90. rocznicy utworzenia Korpusu Kadetów. Uroczystościom patronował prezydent RP Andrzej Duda, a w składzie Komitetu Honorowego obchodów byli: marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, starosta Rawicki Adam Sperzyński, burmistrz Rawicza Grzegorz Kubik i dyrektor Muzeum Ziemi Rawickiej Jacek Jarczewski oraz przedstawiciele Ligi Obrony Kraju w Rawiczu.

 
czata 04 05 2015 47
Kadeci z Lipin przed rozpoczęciem zawodów strzeleckich z karabinka pneumatycznego, organizowanych przez Organizację Powiatową Ligi Obrony Kraju w Rawiczu

Uroczystości rozpoczęło złożenie kwiatów pod tablicą na dawnym gmachu Korpusu Kadetów (obecnie szpital). Potem nastąpił przemarsz przez miasto pod pomnik ofiar wojny polsko‑bolszewickiej i pod pomnik Żołnierza Polskiego, gdzie także złożono kwiaty. Po uroczystej mszy w kościele pw. św. A. Boboli dalsza część uroczystości odbywała się na Placu Wolności, pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. Zebranych przywitał starosta rawicki Adam Sperzyński, który odczytał również list od prezydenta Andrzeja Dudy. Wśród gości byli żołnierze AK, członkowie stowarzyszeń wojskowych kombatantów, rodziny kadeckie, a także senator Marian Poślednik oraz poseł Jan Dziedziczak. Po Apelu Pamięci i salwie oddanej przez żołnierzy Wojskowej Asysty Honorowej wystawionej przez 1 Leszczyński Dywizjon Przeciwlotniczy, złożono kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

 
czata 04 05 2015 48a
Wręczenie medali, pucharów oraz okolicznościowych nagród najlepszym strzelcom
czata 04 05 2015 48b
Nagrody wręczał przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Rawiczu, a okolicznościowe wyróżnienie odebrał płk. dypl. Ryszard Młodzianowski z Korpusu Kadetów w Lipinach

Spotkanie uczestników uroczystości kontynuowano w domu kultury. Gości przywitał burmistrz Grzegorz Kubik, który przybliżył tradycje szkół kadeckich, a szczegółowo o rawickim Korpusie Kadetów nr 3 mówił Mariusz Suchanecki (przewodniczący Rady Muzeum Ziemi Rawickiej). Potem odbyła się promocja wydanego przez MZR albumu „Korpus Kadetów w Rawiczu. Tradycja i historia”. Opowiedział o nim dyr. Jacek Jarczewski. Część z zaproszonych gości, a wśród nich komendant Liceum Kadetów płk Ryszard Młodzianowski, otrzymała od Jacka Jarczewskiego pamiątkowe medale. Sylwetkę jednego z wybitnych absolwentów, ppłk. Łukasza Cieplińskiego, przybliżył historyk Zbigniew Wójcik. Prezes Stowarzyszenia Absolwentów Liceów Wojskowych SALW – Grzegorz Leśniewski przekazał eksponaty do MZR, z których część pochodziła z biblioteki rawickiego Korpusu Kadetów i jednocześnie wyróżnił pismem i nagrodą rzeczową przodującego kadeta LKRP – kpr. kadeta Jakuba Suskiewicza. W imieniu zaproszonych gości głos zabrał płk J an Podhorski, weteran II wojny światowej, który mówił o swoich kontaktach z wychowankami i wykładowcami Korpusu Kadetów w Rawiczu. Wspomniał również, że w 1939 r. trafił do obozu przejściowego, który Niemcy zorganizowali na terenie byłego korpusu.

 
czata 04 05 2015 49
Uczestnicy zakończonych zawodów strzeleckich oraz zaproszeni goście

Część artystyczną uroczystości przygotowali uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 3. W godzinach popołudniowych kadeci wzięli udział w turnieju strzeleckim na terenie strzelnicy LOK w Sierakowie, który poprowadził kierownik Rejonu LOK w Rawiczu – Piotr Musielak. Czołowe miejsca w strzelaniu zajęli: st. szer. kadet Norbert Chomiczewski, kadet Julia Sienkiewicz, kpr. kadet Izabela Wójciak oraz st. szer. kadet Dawid Kościsty. Zawody zakończyły się przy smacznej grochówce.

  Piotr Musielak
   
  powrot 

logo_lacznosc_lok

pzrs

logo_pzk

wot pzk logo

logo_kzr_all

herb_mazowsza_1

herb_wawa

logo_mon_1

logo cslii zagrze

logo_pttk_1

logo pzss

logo_wopr_1

logo_zhp_1

Copyright © 2014. SatAudio.