99 11listopada1918

W rocznicę bitwy nad Bzurą

 

Jak co roku liczna delegacja powiatu ostrowskiego – przedstawiciele władz samorządowych, kombatantów i weteranów wojennych oraz żołnierzy Klubu Oficerów Rezerwy LOK z Ostrowa Wielkopolskiego – wzięła udział w obchodach 76. rocznicy bitwy nad Bzurą. Była to największa bitwa kampanii wrześniowej z najeźdźcą niemieckim, którą stoczyła Armia Poznań wraz z Armią Pomorze pod dowództwem gen. Tadeusza Kutrzeby, w skład której wchodził również 60. Pułk Piechoty z Ostrowa Wlkp. Uroczystość odbyła się 9 września w Łęczycy, gdzie na placu Tadeusza Kościuszki wydarzenia sprzed 76 lat przypomnieli m.in.: zastępca burmistrza Łęczycy Krzysztof Urbański, wicestarosta łęczycki Krystyna Pawlak, wicestarosta ostrowski Tomasz Ławniczak. W wystąpieniach przypomnieli uczestnikom uroczystości o heroizmie żołnierzy polskich walczących w nierównej walce z armią niemiecką.

 
czata 04 05 2015 23
Delegacja Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu ostrowskiego na cmentarzu w Łęczycy
czata 04 05 2015 24a
Przedstawiciele władz samorządowych na uroczystości w Łęczycy. Od prawej strony: sekretarz Urzędu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego Andrzej Baraniak, radny Zygmunt Malik, wicestarosta ostrowski Tomasz Ławniczak
czata 04 05 2015 24b
Delegacja Związku Kombatantów RP z Przygodzic na cmentarzu w Morawinie
czata 04 05 2015 25a
Przed Pomnikiem Poległych na cmentarzu w Uniejowie
czata 04 05 2015 25b
Delegacja rezerwistów KOR LOK z Ostrowa Wielkopolskiego

Pod pomnikiem bohaterów bitwy nad Bzurą kwiaty złożyli: wicestarosta ostrowski Tomasz Ławniczak, sekretarz Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wlkp. Andrzej Baraniak z rezerwistami z Klubu Oficerów Rezerwy LOK w Ostrowie Wlkp. Kwiaty złożył także prezes Związku Inwalidów Wojennych z Ostrowa Paweł Chudy, a znicze zapalił prezes Klubu Oficerów Rezerwy LOK z Ostrowa Wlkp. st. sierż.(r) Tadeusz Włódarczyk i delegacja ZŻWP z Ostrowa Wlkp. Mszę świętą w intencji Ojczyzny i żołnierzy poległych podczas walk nad Bzurą odprawili ksiądz Dariusz Szeląg i ojciec Leszek Walkiewicz. Następnie na cmentarzu łęczyckim odczytano apel poległych i oddano salwę honorową, a pod pomnikiem poległych złożono kwiaty i zapalono znicze.

Delegacje złożyły także wiązanki kwiatów i zapaliły znicze na cmentarzach w Morawinie, Tumie, Solcy Małej i U niejowie.

  Tadeusz Włódarczyk i Edmund Radziszewski
   
  powrot 

 

logo_lacznosc_lok

pzrs

logo_pzk

wot pzk logo

logo_kzr_all

herb_mazowsza_1

herb_wawa

logo_mon_1

logo cslii zagrze

logo_pttk_1

logo pzss

logo_wopr_1

logo_zhp_1

Copyright © 2014. SatAudio.