99 11listopada1918

XIX Ogólnopolskie Konkurs Modeli Kartonowych o Puchar Prezesa LOK

 

czata 04 05 2015 70aJan Urbanowicz z Piastowa wystawił po raz
pierwszy model przeciwlotniczego zestawu
rakietowego 9K33 Osa. Modelem tym zdobył
Puchar Dyrektora Biura Mazowieckiego ZW LOK.
Już od dziewiętnastu lat na zakończenie sezonu modelarskiego odbywa się w Warszawie Ogólnopolski Konkurs Modeli Kartonowych o Puchar Prezesa Ligi Obrony Kraju. Tegoroczny konkurs został przeprowadzony w dniach 4‑6 grudnia br. w sali konferencyjnej Zarządu Głównego LOK przy ul. Chocimskiej 14. Do Warszawy przybyli modelarze z 8 ośrodków modelarstwa kartonowego z całej Polski oraz modelarze niezrzeszeni. Łącznie wystawili 127 modeli.

Oceny modeli dokonywały trzy komisje sędziowskie działające pod przewodnictwem sędziego głównego Kazimierza Surowiaka. W większości byli to sędziowie pierwszej klasy i klasy międzynarodowej. Przy ocenie prac nie było więc taryfy ulgowej. Jednakże wiele modeli otrzymało wysokie noty powyżej 90 pkt. Trzeba więc powiedzieć, że modele były z najwyższej modelarskiej półki. Nie brakowało złotych medalistów mistrzostw świata i Europy. Były też prace wystawione po raz pierwszy, m.in. przeciwlotniczy zestaw rakietowy Osa utytułowanego modelarza Jana Urbanowicza z Piastowa.

– Ogólny poziom wykonania modeli oceniam jako bardzo wysoki – powiedział sędzia główny Kazimierz Surowiak. Dobrze, że zapewniono dobre warunki ich oceny, to pozwoliło sędziom na rzetelną analizę ich wykonania i przyznanie adekwatnych not punktowych. O dobrej pracy sędziów świadczy brak protestów ze strony zawodników.

Puchar Prezesa LOK zdobył japoński samolot N1K2‑J Shinden Krzysztofa Toborowskiego z Mińska Mazowieckiego. Model uzyskał 96 pkt. w swojej klasie i okazał się najlepszym modelem w kategorii standard. Jednocześnie był jednym z najwyżej ocenionych eksponatów tegorocznego konkursu.

 
czata 04 05 2015 70b
Pamiątkowe zdjęcie uczestników XIX Ogólnopolskiego Konkursu Modeli Kartonowych w Warszawie
czata 04 05 2015 71a
Niszczyciel Piorun Grzegorza Deca z Warszawy. Zdobywca Pucharu „Małego Modelarza” za najlepszy model z tego wydawnictwa

Puchar Dyrektora Biura Mazowieckiego ZW LOK wywalczył model przeciwlotniczego zestawu rakietowego 9K33 Osa Jana Urbanowicza z Piastowa. Zestaw ten także otrzymał 96 pkt. i okazał się najlepszym modelem w kategorii otwartej.

Z kolei Puchar Redakcji „Małego Modelarza” za najlepszy model z tego wydawnictwa przypadł Grzegorzowi Decowi z Warszawy za niszczyciel Piorun. Model pomimo dobrego wykonania uzyskał 83 pkt. i był dopiero trzeci w swojej klasie.

 
czata 04 05 2015 71b
Model samolotu N1K2-J Shinden – zdobywca Pucharu Prezesa LOK w klasie standard

Przyznano również następujące nagrody regulaminowe: najlepszy model w klasie standard (młodzik) – model Międzynarodowej Stacji Kosmicznej Tomasza Głomba z Wrocławia; najlepszy model w klasie standard (junior) – model samochodu Star 25 dźwig Mariusza Tylkowskiego z Kruszwicy; najlepszy model polskiego samolotu – model samolotu Zlin Z‑50 Andrzeja Latyńskiego z Krakowa; najlepszy model polskiego pojazdu – model gąsienicowego transportera PTS‑M Grzegorza Dukaczewskiego ze Skierniewic; najlepszy model okrętu (statku) pod polską banderą – model trałowca Jaskółka Pawła Homerskiego z Łodzi; najlepszy model rakiety – model rakiety Wostok Wojciecha Głomba z Wrocławia; najlepszy model budowli – model neogotyckiego kościoła w Szczecinie‑Dąbiu Wojciecha Staręgi z Nowego Tomyśla; Puchar dla najmłodszego zawodnika otrzymał Kacper Hodun z Wołowa.

     
czata 04 05 2015 72a   czata 04 05 2015 72b
Instruktor Henryk Napora z modelarni działającej
w Szkole Podstawowej nr 20 we Wrocławiu, która
zdobyła pierwsze miejsce w klasyfikacji drużynowej
  PNa pierwszym planie model neogotyckiego
kościoła w Szczecinie Dąbiu

W klasyfikacji drużynowej wygrała modelarnia działająca w Szkole Podstawowej nr 20 we Wrocławiu uzyskując łącznie 970 pkt. Jest ona prowadzona przez instruktora Henryka Naporę, który jest jednocześnie nauczycielem w tej szkole. Według opinii uczestników konkurs został przeprowadzony na wysokim poziomie organizacyjnym i w miłej atmosferze. Zapewniono dobre warunki pracy dla sędziów i właściwą ekspozycję modeli. Konkurs przeprowadził i o jego wysoki poziom organizacyjny zadbał Zbigniew Ciećwierz z Wydziału Modelarstwa ZG LOK.

  Zbysław Gontarz
   
  powrot 

 

 

 

 

 

logo_lacznosc_lok

pzrs

logo_pzk

wot pzk logo

logo_kzr_all

herb_mazowsza_1

herb_wawa

logo_mon_1

logo cslii zagrze

logo_pttk_1

logo pzss

logo_wopr_1

logo_zhp_1

Copyright © 2014. SatAudio.