Szukaj

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/loksklep/domains/mazowszelok.pl/public_html/modules/mod_fje_likebox/mod_fje_likebox.php on line 18

Statistics - Statystyka

Użytkowników:
3433
Artykułów:
2059
Odsłon artykułów:
10552050

Odwiedza nas

Odwiedza nas 165 gości oraz 0 użytkowników.

Wojewódzki Zjazd Delegatów Śląskiej Ligi Obrony Kraju

 

W niedzielę, 7 lutego 2016 r., w Domu Kultury „Chemik” w Siemianowicach Śląskich odbył się XV Wojewódzki Zjazd Delegatów Śląskiej Ligi Obrony Kraju, w którym wzięło blisko 60 delegatów z terenu województwa śląskiego. Poza delegatami w spotkaniu wzięli udział: wiceprezydent Katowic Mariusz Skiba, przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach Zbigniew Giemza, przedstawiciel Śląskiego Kuratorium Oświaty w Katowicach Wacław Wójcik, dwaj przedstawiciele Zarządu Głównego LOK, tj. Prezes LOK płk Grzegorz Jarząbek i dyrektor Pionu ds. Sportów Obronnych, Politechnicznych i Wodnych ppłk Jerzy Salamucha.

Po odśpiewaniu hymnu LOK, wstępnych ustaleniach i wyborze stosownych komisji, dokonano wyróżnienia najbardziej zasłużonych działaczy medalami przyznanymi przez MON i ZG LOK, po czym głos zabrali goście życząc zebranym owocnych obrad, m.in. Zbigniew Giemza, który zwrócił uwagę na ważną rolę LOK w krzewieniu postaw patriotycznych wśród społeczeństwa, co dziś ma szczególne znaczenie w sytuacji narastających zagrożeń zewnętrznych. Również dyskutanci zwracali uwagę na potrzebę zintensyfikowania działań proobronnych i krzewienia postaw patriotycznych.

W swym sprawozdaniu z pięcioletniej kadencji prezes Śląskiej Organizacji LOK w Katowicach Wojciech Boroński zapoznał zebranych z dość imponującymi jej osiągnięciami i działaniami, które koncentrują się nie tylko na krzewieniu postaw patriotycznych, ale również na doskonaleniu umiejętności sportowo‑obronnych, politechnicznych i służą społeczeństwu. Stwierdza się, że działania aktywistów LOK trafiają na podatny grunt, zwłaszcza wśród młodzieży, czego przykładem może być niemal powszechna moda na tworzenie klas o profilu wojskowym, w których młodzież ma możliwość zapoznania się ze specyfiką wojskową, a w konsekwencji ułatwiony start do służby wojskowej. Dziś bowiem wojsko staje się coraz bardziej modne wśród młodzieży, a to cieszy naszych działaczy. Dokonania ustępującego ZW LOK zostały wysoko ocenione przez Wojewódzką Komisję Rewizyjną, co przełożyło się na udzielenie absolutorium ustępującemu Zarządowi.

 
czata 2016 01 26a
Prezydium Zjazdu. Od lewej: prezes Śląskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK w Katowicach Wojciech Boroński, przewodniczący Zjazdu Tadeusz Pamięta SP9HQJ, Prezes LOK płk Grzegorz Jarząbek oraz dyrektor Pionu ds. Sportów Obronnych, Politechnicznych i Wodnych ppłk Jerzy Salamucha.
czata 2016 01 26b
Fragment sali obrad
czata 2016 01 27a
Fragment sali obrad
czata 2016 01 27b
Fragment sali obrad
czata 2016 01 28a
Wystąpienie prezesa Śląskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK Wojciecha Borońskiego
czata 2016 01 28b
Odznaczenie dyplomami wyróżniających się działaczy LOK
czata 2016 01 29
Prezes LOK płk Grzegorz Jarząbek wręcza prezesowi Wojciechowi Borońskiemu puchar za zdobycie III miejsca przez Śląską Organizację Wojewódzką LOK we współzawodnictwie za rok 2015

Prezes LOK płk Grzegorz Jarząbek przedstawił sytuację Stowarzyszenia w skali kraju, zwracając uwagę na różne aspekty obecnego funkcjonowania organizacji pozarządowych, w tym również LOK. Odniósł się również do faktu stworzenia niedawno federacji proobronnych przy MON, gdzie główny nacisk kładzie się na szkolenie struktur obrony terytorialnej. Z wypowiedzi płk. Grzegorza Jarząbka wynikało, że ZG LOK wspiera działania tego ruchu widząc swą znaczącą rolę. Nie jest bowiem tajemnicą, że duża liczba działaczy LOK wywodzi się z wojska i ich doświadczenie może być wykorzystane w zakresie szkolenia i propagowania postaw patriotycznych. Dziś niemal powszechnie byli wojskowi szkolą uczniów szkół średnich o profilu wojskowym wpajając im nie tylko patriotyczne postawy i zachowania.

W dalszej części spotkania wybrano jedenastoosobowy Zarząd Wojewódzki LOK z dotychczasowym prezesem Wojciechem Borońskim na czele, poza którym w ścisłym Zarządzie znalazły się następujące osoby: I wiceprezes – Ryszard Kasprzyk, II wiceprezes – Stanisław Kowarczyk, sekretarz – Barbara Karge, skarbnik – Franciszek Musioł, członek Zarządu – Bernard Kalau, członek Zarządu – Robert Garbocz. Wybrano również trzyosobową Wojewódzką Komisję Rewizyjną oraz 9 delegatów na Zjazd Krajowy Ligi Obrony Kraju. Nowemu Zarządowi Wojewódzkiemu LOK w Katowicach wypada życzyć dalszych sukcesów w dotychczasowych działaniach na rzecz dorosłych i młodzieży.

Zjazd zakończył się wspólnym obiadem. Nad obsługą techniczną Zjazdu czuwał dyrektor Biura LOK w Łodzi Marek Jurkiewicz.

  Tadeusz Pamięta
Przewodniczący Zjazdu
   
  powrot 

Copyright © 2014. SatAudio.