Szukaj

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/loksklep/domains/mazowszelok.pl/public_html/modules/mod_fje_likebox/mod_fje_likebox.php on line 18

Statistics - Statystyka

Użytkowników:
3445
Artykułów:
2065
Odsłon artykułów:
11123519

Odwiedza nas

Odwiedza nas 571 gości oraz 0 użytkowników.

LIGA OBONY KRAJU

OGÓLNOPOLSKIE STOWARZYSZENIE PATRIOTYCZNE
ORGANIZACJA POŻYTKU PUBLICZNEGO

 
Krajowy Rejestr Sądowy 0000086818
 

ZWRACAMY SIĘ Z UPRZEJMĄ PROŚBĄ O PRZEKAZANIE 1% PODATKU
NA SZCZYTNY CEL

SZKOLENIE I ORGANIZACJA CZASU WOLNEGO MŁODZIEŻY W ZAKRESIE PATRIOTYCZNEGO-OBRONNEGO WYCHOWANIA, SPORTÓW OBRONNYCH, POLITECHNICZNYCH I WODNYCH (STRZELECTWO, KROSSY OBRONNE, MODELARSTWO, KRÓTKOFALARSTWO, RADIOORIENTACJA SPORTOWA, ŻEGLARSTWO I PŁETWO NURKOWANIE) A TAKŻE SZKOLENIE ŻOŁNIERZY REZERWY.
 
1 wwwsp5kab
 

„Ocalić od zapomnienia” – radosne świętowanie w Specjalnym Ośrodku Szkolno‑Wychowawczym im. Janusza Korczaka w Koninie

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Specjalnym Ośrodku Szkolno‑Wychowawczym w Koninie rozpoczęły się już 7 listopada i trwały przez cały tydzień. Świętowano 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości i 88. rocznicę powołania Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich nr 1 w Koninie, która w latach 1928‑1938 mieściła się w budynku Ośrodka.

Tydzień wypełniony był patriotycznymi akcentami. Wiele radości sprawiła wszystkim sesja zdjęciowa „Biało‑Czerwoni”, którą uczniom podarował pan Wojciech Sypniewski. Na szkolnym korytarzu pojawiła się wystawa „Piękna nasza Polska cała” – efekt szkolnego konkursu plastycznego. Uczniowie, nauczyciele i pracownicy Ośrodka startowali w „Biegu Niepodległości”, który zakończył się w staropolskim stylu – bigosem. Młodzież wzięła udział w szkolnym quizie wiedzy dotyczącym okoliczności odzyskania niepodległości.

 
czata 04 05 2016 15
W otoczeniu harcerzy z 36. Drużyny „Nieprzetartego Szlaku” im. Małoletniaków przy SOSW siedzą od lewej: o. Remigiusz Balcerak, gwardian i proboszcz w byłym kościele garnizonowym, Bogusław Graliński – historyk Środowiska Małoletniaków, Iza Wilk‑Lemańska – była dyrektor szkoły, kpt. Antoni Krysiak – przedwojenny absolwent Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletniaków, Katarzyna Rzymkowska – dyrektor szkoły, Józef Nowicki – prezydent Konina

36. D rużyna Harcerska „Nieprzetartego Szlaku” im. Małoletniaków przygotowała uroczystą zbiórkę, na której obecni byli wyjątkowi goście: kpt. Antoni Krysiak – przedwojenny absolwent Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich, członkowie honorowi środowiska „Małoletniaków”: Bogusław Graliński – poeta, kronikarz, przedstawiciel i pełnomocnik Wielkopolskiej Organizacji Wojewódzkiej Ligi Obrony Kraju im. Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, Wojciech Sypniewski – fotograf, autor zdjęć z życia i działalności absolwentów Szkoły Podoficerskiej, członkowie komendy Hufca ZHP w Koninie oraz nauczyciele, rodzice, wolontariusze związani z 36. D rużyną Harcerską. W blasku harcerskiego ognia, wśród gawęd i obrzędowych pieśni odbyło się wyjątkowe spotkanie pokoleń, a pięcioro harcerzy w obecności „Małoletniaków” – bohaterów drużyny, wypowiedziało piękne słowa Przyrzeczenia Harcerskiego: „Mam szczerą wolę całym życiem pełnić służbę Bogu i Polsce, nieść chętną pomoc bliźnim i być posłusznym Prawu Harcerskiemu”.

Wieczorem goście spotkali się w gronie przyjaciół, wspominając i śpiewając pieśni patriotyczne, gawędząc o wartościach, codziennym życiu i losach absolwentów przedwojennej szkoły.

 
czata 04 05 2016 16a
Prezes Koła nr 1 „Małoletniaków” – Konin kpt. Antoni Krysiak, prezydent Konina Józef Nowicki i honorowy członek Środowiska Małoletniaków Bogusław Graliński – uczestnicy akademii z okazji 98. rocznicy Narodowego Święta Niepodległości i 88. rocznicy powołania SPPd.M nr 1 w Koninie
czata 04 05 2016 16b
Uroczysta zbiórka 36. Drużyny Harcerskiej „Nieprzetartego Szlaku” im. Małoletniaków, na której za chwilę pięciu harcerzy złoży Przyrzeczenie Harcerskie na proporzec ufundowany przez swoich patronów

W czwartek, 10 listopada odbyły się główne obchody Narodowego Święta Niepodległości. Społeczność szkolna i goście uczestniczyli we mszy świętej w intencji Ojczyzny i absolwentów Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich, która odprawiona została w klasztorze o.o. Franciszkanów. Wzruszający rapsod swojego autorstwa, inspirowany losami „Małoletnich” odczytał Bogusław Graliński. Następnie złożono kwiaty i zapalono znicze pod pamiątkową tablicą. We mszy uczestniczyły poczty sztandarowe Specjalnego Ośrodka Szkolno‑Wychowawczego w Koninie, Ligi Obrony Kraju i 36. Drużyny Harcerskiej „Nieprzetartego Szlaku” im. Małoletniaków.

W Specjalnym Ośrodku Szkolno‑Wychowawczym w Koninie z udziałem „Małoletniaków”, prezydenta Konina Józefa Nowickiego, przedstawicieli LOK i ojca Remigiusza z klasztoru o.o. Franciszkanów, odbyła się przygotowana przez harcerzy akademia „Ocalić od zapomnienia”. Przypomnieli w niej okoliczności odzyskania przez Polskę niepodległości i historię Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich. Wzruszająco uczcili pamięć tych, którzy dla Polski żyli, walczyli i za nią ginęli. Była chwila na wspólne śpiewanie i refleksję nad losami Ojczyzny. Taka forma świętowania jest doskonałą okazją do przekazania młodzieży patriotycznych wartości i zachowania tożsamości historycznej. To także naturalna lekcja patriotyzmu.

 
czata 04 05 2016 17
Sztandar Powiatowej Organizacji LOK w Koninie im. Małoletnich Podoficerów Piechoty w otoczeniu przedstawicieli Środowiska Małoletniaków, dyrekcji SOSW im. Janusza Korczaka i członków Ligi, wśród których w środku stoi kpt. Antoni Krysiak

Podczas akademii prezydent Konina Józef Nowicki wręczył wyjątkowym gościom pamiątkowy album autorstwa Jacka Wiśniewskiego pt. „Stary Konin”. Znajdują się w nim m.in. wspomnienia i zdjęcia przedwojennej Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich. Kapitan Antoni Krysiak, jej absolwent, nie krył wzruszenia i radości.

Uroczystości zakończyły się spotkaniem w szkolnej Izbie Tradycji, gdzie goście przeglądali kroniki Ośrodka i pamiątkowe fotografie, ilustrujące życie Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich nr 1 w Koninie.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w Specjalnym Ośrodku Szkolno‑Wychowawczym są dla młodzieży czasem radości i pięknych spotkań z ludźmi, którzy miłość do Ojczyzny noszą w sercu. Te wyjątkowe chwile uczą młodzież szacunku do drugiego człowieka i do dokonań przeszłych pokoleń.

  Tekst: Zespół Redakcyjny SOSW im. Janusza Korczaka w Koninie
Zdjęcia: Wojciech Sypniewski
   
  powrot 

logo_lacznosc_lok

pzrs

logo_pzk

wot pzk logo

logo_kzr_all

herb_mazowsza_1

herb_wawa

logo cslii zagrze

logo_mon_1

logo_pttk_1

logo pzss

logo_wopr_1

logo_zhp_1

Copyright © 2014. SatAudio.