Szukaj

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/loksklep/domains/mazowszelok.pl/public_html/modules/mod_fje_likebox/mod_fje_likebox.php on line 18

Statistics - Statystyka

Użytkowników:
3447
Artykułów:
2065
Odsłon artykułów:
11149554

Odwiedza nas

Odwiedza nas 111 gości oraz 0 użytkowników.

LIGA OBONY KRAJU

OGÓLNOPOLSKIE STOWARZYSZENIE PATRIOTYCZNE
ORGANIZACJA POŻYTKU PUBLICZNEGO

 
Krajowy Rejestr Sądowy 0000086818
 

ZWRACAMY SIĘ Z UPRZEJMĄ PROŚBĄ O PRZEKAZANIE 1% PODATKU
NA SZCZYTNY CEL

SZKOLENIE I ORGANIZACJA CZASU WOLNEGO MŁODZIEŻY W ZAKRESIE PATRIOTYCZNEGO-OBRONNEGO WYCHOWANIA, SPORTÓW OBRONNYCH, POLITECHNICZNYCH I WODNYCH (STRZELECTWO, KROSSY OBRONNE, MODELARSTWO, KRÓTKOFALARSTWO, RADIOORIENTACJA SPORTOWA, ŻEGLARSTWO I PŁETWO NURKOWANIE) A TAKŻE SZKOLENIE ŻOŁNIERZY REZERWY.
 
1 wwwsp5kab
 

Zmiana warty w KŻR LOK Nałęczów

W dniu 26 listopada 2016 r. odbyło się zebranie sprawozdawczo‑wyborcze KŻR LOK w Nałęczowie, na którym jego członkowie wybrali na funkcję prezesa mjr.(r) Stanisława Olszewskiego po 53 latach jej sprawowania przez płk.(r) Leona Ginalskiego.

KŻR Nałęczów od wielu lat należy do czołowych klubów w Lubelskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK im. Gen. Tadeusza Kościuszki i chyba jest jedynym w Polsce, w skład którego oprócz zwyczajnych członków wchodzi także ponad 200‑osobowy Korpus Honorowych Członków, zrzeszający powszechnie znane, ważne, zasłużone dla Nałęczowa, Lubelszczyzny i kraju osoby.

Po objęciu funkcji prezesa po swoim poprzedniku – wielkim społeczniku płk.(r) Leonie Ginalskim, który był jego założycielem, Stanisław Olszewski z powodzeniem kontynuuje dotychczasowe kierunki działalności, a nawet je poszerza i udoskonala.

Kim jest nowy prezes?

Mjr(r)Stanisław Olszewski mieszka od 38 lat w Nałęczowie. Urodził się 1.06.1953 r. w Skórcu (woj. podlaskie), s. Eugeniusza i Haliny. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Ciechanowcu podjął studia na Wydziale Techniki Rolniczej Akademii Rolniczej w Lublinie (aktualnie Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie). Od 38 lat jest żonaty – żona Barbara, kardiolog – dr n.med., dyrektor Kardiologicznego Szpitala w Zakładzie Leczniczym „Uzdrowisko Nałęczów” S.A. Mają dwóch synów Michała i Andrzeja.

Bezpośrednio po uzyskaniu dyplomu został powołany na roczne przeszkolenie wojskowe (SOR) w Wyższej Szkole Wojsk Obrony Przeciwlotniczej im. por. Kalinowskiego w Koszalinie, zakończone półroczną praktyką na stanowisku dowódcy plutonu w pułku przeciwlotniczym w Lesznie oraz mianowaniem w 1978 r. na pierwszy stopień oficerski – podporucznika. Po kilkumiesięcznej pracy w Zakładzie Ogrodniczym w Przytocznie, wchodzącym w skład Kombinatu Ogrodniczego Leonów na stanowisku kierownika działu mechanizacji, z dniem 1 marca 1979 r. podjął pracę zawodową w administracji rządowej, a później samorządowej w U rzędzie Miasta i Gminy Nałęczów, pełniąc wiele ważnych, trudnych i odpowiedzialnych funkcji, w tym m.in. kierownika gminnej służby rolnej, kierownika ref. rolnictwa geodezji i gospodarki gruntami, inwestycji, inicjatyw gospodarczych, gospodarki przestrzennej i zastępcy naczelnika Miasta i Gminy Nałęczów. W trakcie pracy zawodowej ukończył podyplomowe studia z zakresu finansów samorządowych oraz organizacji i zarządzania oświatą. Od 18 lat jako dyrektor kieruje jednostką samorządową gminy Nałęczów – Zakładem Obsługi Placówek Oświatowych w Nałęczowie.

Od 1979 r. należy do Klubu Oficerów Rezerwy Ligi Obrony Kraju, a później po zmianie nazwy do Klubu Żołnierzy Rezerwy LOK w Nałęczowie, w którym pełnił m.in. funkcje skarbnika, sekretarza, a przez 20 lat wiceprezesa i sekretarza nałęczowskiego KŻR. Przez kilka lat był też członkiem Wojewódzkiej Komisji ds. Oficerów Rezerwy LOK w Lublinie. W uznaniu szerokiej i aktywnej działalności społecznej na terenie Nałęczowa i województwa lubelskiego oraz po odbyciu wielu ćwiczeń wojskowych, w tym poligonowych, awansował na kolejne stopnie wojskowe, a od 15 sierpnia 2015 r. szczyci się stopniem majora rezerwy Wojska Polskiego.

 
czata 04 05 2016 35
Mjr (r) Stanisław Olszewski nowym prezesem Klubu Żołnierzy Rezerwy w Nałęczowie

W 2011 r. ukończył specjalistyczne szkolenie z zakresu strzelectwa sportowego i uzyskał tytuł instruktora sportu – strzelectwo sportowe oraz uprawnienia do prowadzenia strzelań z broni palnej sportowej, pneumatycznej sportowej, maszynowej (pistolet i gładkolufowej), a także licencję sędziego strzelectwa sportowego kl.III PZSS. Zdobyte kwalifikacje i uprawnienia wykorzystuje do organizowania, prowadzenia i sędziowania zawodów strzeleckich dla członków klubu, a także dla młodzieży szkół ponadpodstawowych z terenu miasta i gminy Nałęczów oraz sąsiedniej gminy Wąwolnicy. Bierze także udział w zawodach strzeleckich organizowanych przez inne – bratnie kluby i Wojewódzką Organizację LOK w Lublinie, w tym m.in. w Lublinie, Warce, Dęblinie, Wąwolnicy, Milanowie k. Parczewa, Radecznicy i Bychawie.

Każdego roku organizuje i uczestniczy w grupowych wyjazdach członków Klubu do miejsc pamięci narodowej oraz pól bitew z I i II wojny światowej (Rąblów, Przyczółek Warecko‑Magnuszewski, Studzianki Pancerne, Kock – Wola Gułowska, Tomaszów Lubelski, Komarów, Kol. Zbędowice, Krynice, Porytowe Wzgórze, Wyszków, Jastków, Samoklęski, Kołobrzeg, Lublin, Kostiuchnówka i Lwów na Ukrainie oraz wiele innych), a także na rocznicowe patriotyczne uroczystości z okazji święta 11 Listopada w Wiedniu na Kahlenbergu (Austria).

Jako wieloletni opiekun pocztu sztandarowego nałęczowskiego KŻR LOK uczestniczy w uroczystościach Ligi oraz kombatanckich i wojskowych i z wielką pasją utrwala na zdjęciach ich przebieg.

Wspólnie z dyrektorami szkół przygotowuje młodzież szkolną do czuwania nad porządkiem, składaniem kwiatów i zapalaniem zniczy nad licznymi na terenie gminy Nałęczów miejscami pamięci narodowej. Od wielu lat każdego roku uczestniczy w kweście na odnowę zabytkowych nagrobków na nałęczowskiej zabytkowej nekropolii. Wydatnie wspierał organizacyjnie zorganizowanie przed trzema laty pneumatycznej strzelnicy w jednej ze szkół w Nałęczowie, z której korzysta z zadowoleniem licznie młodzież, także z okolicznych szkół. W ścisłej współpracy z byłym prezesem Klubu podejmował skuteczne działania uwieńczone w 2014 r. zorganizowaniem stałego urządzonego lokum dla potrzeb nałęczowskiego KŻR LOK.

W br. podjął i zrealizował w sierpniu nową inicjatywę polegającą na zorganizowaniu w Nałęczowie uroczystych obchodów Święta Wojska Polskiego – wspólnie z Powiatową Organizacją LOK w Biłgoraju i Związkiem Piłsudczyków RP – Okręg w Kraśniku.

W 2015 r., będąc delegatem na Zjazd Powiatowej Organizacji LOK w Puławach, został ponownie wybrany na członka jej zarządu na kolejną 5‑letnią kadencję. Uzyskał także mandat na Zjazd Wojewódzki Lubelskiej Organizacji LOK w Lublinie, na którym został wybrany do Prezydium Zarządu Wojewódzkiej Organizacji LOK oraz na delegata na XV Krajowy Zjazd Delegatów LOK w Warszawie. Aktualnie jest przewodniczącym Komisji ds. Klubów Żołnierzy Rezerwy przy ZG LOK.

W związku z aktywną współpracą z bratnimi klubami został uhonorowany tytułem Honorowego Członka KŻR LOK w Warce oraz Honorowego Członka KŻR LOK w Biłgoraju.

Niezależnie od działalności w LOK pełni także odpowiedzialne i zaszczytne społeczne funkcje w wielu innych organizacjach, m.in.: jest wiceprezesem Związku Piłsudczyków RP w Okręgu Kraśnik, a na ostatnim Kongresie Związku powierzono mu funkcję przewodniczącego Koleżeńskiego Sądu Krajowego Związku Piłsudczyków RP; jest komandorem Nałęczowskiej Komandorii Królewskiego Orderu Świętego Stanisława Biskupa Męczennika (KOŚS BM), jest także skarbnikiem Konfraterni Środkowo‑Wschodniej KOŚS B M w Kielcach; członkiem towarzystw: Towarzystwa Przyjaciół Nałęczowa, Regionalnego Stowarzyszenia Działań Społecznych „U Źródła” w Nałęczowie, Stołecznego Środowiska 1. Dywizji Pancernej im. Gen. Maczka, Towarzystwa Miłośników Wołynia i Polesia w Chełmie. Ponadto utrzymuje systematyczną współpracę z Okręgowym Związkiem Inwalidów Wojennych RP w Lublinie, Związkiem Żołnierzy Wojska Polskiego w Lublinie, Związkiem Weteranów i Rezerwistów WP w Lublinie, Związkiem Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Lublinie, Wojewódzkim Oddziałem Mazowieckiego Związku Weteranów i Rezerwistów WP, Stowarzyszeniem Twórczym „Pasja” w Chełmie, oraz z wieloma stowarzyszeniami i klubami KŻR LOK.

Jest autorem wielu patriotycznych, okolicznościowych, imieninowych, krajobrazowych i podróżniczych wierszy, licznych artykułów i zdjęć publikowanych m.in. w: „Czacie”, „Piłsudczyku”, „Głosie Nałęczowa” i „Gazecie Nałęczowskiej”.

Za aktywną działalność społeczną i dobrą pracę zawodową został uhonorowany wieloma odznakami, wyróżnieniami i medalami, w tym m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi (2013), Złotym Medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju” (2004), Złotym Medalem Opiekuna Miejsc Pamięci Narodowej (2012), Odznaką Honorową „Za Wybitne Zasługi dla LOK” (2002), Porcelanowym Krzyżem „Za Zasługi dla Klubów Żołnierzy Rezerwy” (2013), Honorową Odznaką „Za Zasługi dla Federacji Stowarzyszeń Rezerwistów i Weteranów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej” (2009), Orderem I klasy – Krzyżem Wielkim Orderu Świętego Stanisława BM (2016) oraz kilkudziesięcioma innymi związków, organizacji kombatanckich i patriotyczno‑obronnych w kraju.

  Stanisław Jan Dąbrowski
Honorowy Prezes
Lubelskiej Organizacji Wojewódzkiej LO K
   
  powrot 

logo_lacznosc_lok

pzrs

logo_pzk

wot pzk logo

logo_kzr_all

herb_mazowsza_1

herb_wawa

logo cslii zagrze

logo_mon_1

logo_pttk_1

logo pzss

logo_wopr_1

logo_zhp_1

Copyright © 2014. SatAudio.