Szukaj

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/loksklep/domains/mazowszelok.pl/public_html/modules/mod_fje_likebox/mod_fje_likebox.php on line 18

Statistics - Statystyka

Użytkowników:
3445
Artykułów:
2065
Odsłon artykułów:
11123201

Odwiedza nas

Odwiedza nas 279 gości oraz 0 użytkowników.

LIGA OBONY KRAJU

OGÓLNOPOLSKIE STOWARZYSZENIE PATRIOTYCZNE
ORGANIZACJA POŻYTKU PUBLICZNEGO

 
Krajowy Rejestr Sądowy 0000086818
 

ZWRACAMY SIĘ Z UPRZEJMĄ PROŚBĄ O PRZEKAZANIE 1% PODATKU
NA SZCZYTNY CEL

SZKOLENIE I ORGANIZACJA CZASU WOLNEGO MŁODZIEŻY W ZAKRESIE PATRIOTYCZNEGO-OBRONNEGO WYCHOWANIA, SPORTÓW OBRONNYCH, POLITECHNICZNYCH I WODNYCH (STRZELECTWO, KROSSY OBRONNE, MODELARSTWO, KRÓTKOFALARSTWO, RADIOORIENTACJA SPORTOWA, ŻEGLARSTWO I PŁETWO NURKOWANIE) A TAKŻE SZKOLENIE ŻOŁNIERZY REZERWY.
 
1 wwwsp5kab
 

„100 lat + VAT” dla kpt. Antoniego Krysiaka

W Sali Tradycji Zarządu Głównego Ligi Obrony Kraju przy ul. Chocimskiej 14 w Warszawie 22 czerwca 2016 r. miało miejsce uroczyste uhonorowanie jednego z nielicznie już żyjących „Małoletniaków”. Porcelanowym Krzyżem „Za Zasługi dla KŻR” uhonorowano 95‑letniego kpt. w st. spocz. Antoniego Krysiaka, prezesa Koła nr 1 „Małoletniaków” – Konin z siedzibą w Warszawie, członka Związku Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych – środowiska wychowanków Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich nr 1 w Koninie, uczestnika wojny obronnej w 1939 r. Odznaczenie to w uznaniu zasług za wieloletnią i owocną współpracę, głównie z Powiatową Organizacją LOK im. Małoletnich Podoficerów Piechoty w Koninie, nadał kpt. Antoniemu Krysiakowi decyzją z 18 maja 2016 r. Prezes LOK płk(r) Grzegorz Jarząbek.

czata 04 05 2016 4495‑letni kpt. w st. spocz. Antoni Krysiak– prezes Koła nr 1 „Małoletniacy”
Konin z siedzibą w Warszawie, były uczeń Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla
Małoletnich nr 1 w Koninie oraz Centrum Wyszkolenia Saperów w Modlinie

W uroczystości wręczenia odznaczenia uczestniczyli: nowo wybrany Prezes LOK ppłk(r) Jerzy Salamucha, sekretarz Zarządu Głównego LOK płk (r) pil. Józef Jagos, przedstawiciel i pełnomocnik „Małoletniaków” w Wielkopolsce Bogusław Graliński – poeta, kronikarz i falerysta WOW LOK z Poznania, oraz osoby towarzyszące.

Kpt. Antoni Krysiak, s. Jakuba i Teofili z d. Zysk, ur. 17 kwietnia 1921 r. w Porębie – Kocembach, członek Związku Harcerstwa Polskiego (1932‑1935), członek Polskiego Związku Strzeleckiego (1935‑1937), uczeń Szkoły Podoficerskiej Piechoty d. Małoletnich nr 1 w Koninie (1937‑1938), uczeń Centrum Wyszkolenia Saperów w Modlinie (1938‑1939), żołnierz Batalionu Szkolnego CWS (1‑30.09.1939), uciekinier z niewoli sowieckiej (1.10.1939), w niewoli niemieckiej od 1 maja 1940 r. (łapanka) do lutego 1945 r., po okupacji nauczyciel i kierownik Domu Dziecka w Warszawie, uhonorowany w przeszłości szeregiem odznaczeń państwowych i kombatanckich. Jako prezes wspomnianego już Koła, po kilkudziesięciu latach przerwy (1989), powrócił w mury swojej dawnej Szkoły, by od tego czasu corocznie uczestniczyć w uroczystościach Narodowego Święta Niepodległości, połączonego z kolejnymi rocznicami powołania Szkoły i urządzanych w niej promocjach (1931‑1938). Od 1968 r. w gmachu dawnej Szkoły Podoficerskiej Piechoty w Koninie – powołanej rozkazem Ministra Spraw Wojskowych gen. Tadeusza Kasprzyckiego nr 30/1928 z 15 kwietnia 1928 r. jako pierwszej w kraju w okresie międzywojennym – mieści się specjalny Ośrodek Szkolno‑Wychowawczy im. Janusza Korczaka (dla dzieci i młodzieży specjalnej troski), posiadający przepiękną Izbę Pamięci „Małoletniaków” z okresu ich nauki i walki o niepodległość ojczyzny (1939‑1945) oraz odbudowy zniszczonego kraju.

Wartym podkreślenia jest fakt, że od 2002 r. na terenie Ośrodka działa 36. D rużyna Harcerska „Nieprzetartego Szlaku” im. Małoletniaków, że na frontonie budynku dawnej Szkoły (SPPd.M) znajduje się tablica pamiątkowa, a druga w dawnym kościele garnizonowym przy ul. Kolskiej, że największe w starej części Konina rondo, zlokalizowane przy trasie Poznań‑Warszawa (E8), nosi imię „Podoficerów Małoletnich”.

Nad przybywającymi okazjonalnie do Konina „Małoletniakami” opiekę sprawują przedstawiciele Powiatowej Organizacji LOK im. Małoletnich Podoficerów Piechoty w tym mieście. Trudno sobie wyobrazić, że jako młodzieńcy zaczynali naukę w konińskiej Szkole w 1928 r. w wieku 14‑17 lat (w Śremie w 1931 r., w Nisku nad Sanem w 1932 r.), ale mimo upływu lat potrafią w dalszym ciągu być emocjonalnie związani ze szkolnymi murami i corocznie kierowane są do nich w formie wokalnej życzenia „100 lat + VAT” ze strony dyrekcji i grona pedagogicznego SOSW, honorowych członków środowiska „Małoletniaków”, przedstawicieli konińskiej Ligi, no i oczywiście młodzieży z członkami 36. D rużyny Harcerskiej „Nieprzetartego Szlaku” im. Małoletniaków na czele.

Szkoła konińska dała piechocie armii przedwrześniowej 829 kandydatów na podoficerów zawodowych i 113 kandydatów do Centrum Wyszkolenia Czołgów i Samochodów Pancernych oraz Kompanię Małoletnich przy Centrum Wyszkolenia Saperów w Modlinie. W czasie wojny obronnej we wrześniu i październiku 1939 r. absolwenci Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich mając odpowiednie wykształcenie wojskowe wykazali się patriotyzmem, odwagą i zaciętością. Dowiedli tego w bitwach nad Bzurą, pod Mławą, w obronie Warszawy, Modlina, wybrzeża, jak również w bitwie armii „Polesie” gen. Kleeberga.

Po zakończeniu działań wojenno‑obronnych „Małoletniacy” nie złożyli broni. Prowadzili walkę nadal! Część z nich brała udział w wojnie walcząc w Polskich Siłach Zbrojnych – we Francji, Anglii, Norwegii, w Afryce, we Włoszech, w ZSRR oraz w Ludowym Wojsku Polski. Zginęła ich w sumie w tym okresie niemal połowa. „Małoletniacy” zasilali również szeregi armii podziemnej w kraju (Armia Krajowa, Bataliony Chłopskie, Armia Ludowa).

Po zakończeniu II wojny światowej „Małoletniacy” czynnie włączyli się w odbudowę zniszczonego kraju. Część z nich pozostała wierna mundurowi w Ludowym Wojsku Polskim, inni podjęli pracę w różnych zawodach wykorzystując swoje wysokie kwalifikacje.

Postanowieniem Prezydenta Polski z 14 grudnia 1993 r. awansowano na stopień podporucznika (pierwszy stopień oficerski) 53 żyjących wychowanków Szkoły Podoficerskiej Piechoty nr 1 w Koninie, żołnierzy – kombatantów II wojny światowej, niebędących w czynnej służbie wojskowej, a postanowieniem z 8 maja 1995 r. awansowano kolejnych 26 wychowanków – ze Szkoły nr 1 w Koninie, nr 2 w Śremie, nr 3 w Nisku nad Sanem. Powtórny awans konińskich „Małoletniaków” na drugi stopień oficerski – czyli porucznika, miał miejsce w różnych rejonach kraju w 2000 r.

Kpt. Antoni Krysiak (pomimo sędziwego wieku) za swą nieustającą i zaangażowaną działalność na rzecz środowiska „Małoletniaków” w ZWRPiBWP oraz pielęgnowanie tradycji oręża polskiego, rozkazem personalnym MON nr 1626/Komb. z 29 października 2009 r. mianowany został kapitanem Wojska Polskiego w st. spoczynku.

Gratulujemy i życzymy Panu, Panie kapitanie nominacji na stopień majora!!!

  Tekst: Bogusław Graliński
Zdjęcie: Wojciech Sypniewski
   
  powrot 

logo_lacznosc_lok

pzrs

logo_pzk

wot pzk logo

logo_kzr_all

herb_mazowsza_1

herb_wawa

logo cslii zagrze

logo_mon_1

logo_pttk_1

logo pzss

logo_wopr_1

logo_zhp_1

Copyright © 2014. SatAudio.