Szukaj

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/loksklep/domains/mazowszelok.pl/public_html/modules/mod_fje_likebox/mod_fje_likebox.php on line 18

Statistics - Statystyka

Użytkowników:
3528
Artykułów:
2134
Odsłon artykułów:
11785902

Odwiedza nas

Odwiedza nas 94 gości oraz 0 użytkowników.

XX Ogólnopolski Konkurs Modeli Kartonowych o Puchar Prezesa LOK

Kto mógł przypuszczać 20 lat temu, że w tym samym miejscu spotkamy się po 20 latach. Bogatsi o wiele doświadczeń modelarskich, często z niejednym siwym włosem, ale wciąż z tym samym błyskiem w oku, który mówi jedno – wciąż nam mało, mało konkursów, modeli, wspólnych spotkań.

Tym lepiej, że już dwudziesty raz mogliśmy się spotkać w Warszawie. Tym razem w konkursie organizowanym przez Zarząd Główny LOK oraz Mazowieckie Biuro Zarządu Wojewódzkiego LOK udział wzięło 74 zawodników z 9 klubów, ale też wielu modelarzy niezrzeszonych. Do oceny konkursowej przez komisje sędziowskie zaprezentowano 182 modele. Wszystkie zostały sklasyfikowane. Z tego modeli młodzików było 83, juniorów 22 i seniorów 64, dodatkowo 13 waloryzowanych.

Od jakiegoś czasu powielana jest opinia, że modelarstwo się kończy, powoli wymiera, że jest nas – modelarzy coraz mniej i że hobby już niedługo będzie tylko wspomnieniem. Konkurs w Warszawie pokazał, że to opinie zupełnie nieuprawnione i że wcale tak nie jest. Liczba modeli konkursowych wcale nie mówi o tym, że modelarzy jest mniej. 182 modele ledwo zmieściły się na sali konkursowej. Jakość prezentowanych eksponatów jak zazwyczaj była bardzo wysoka, choć lekki niedosyt w moim odczuciu powodowała mniejsza liczba okrętów. W królewskiej klasie, gdzie polscy modelarze zawsze prezentowali się wyśmienicie w kraju, by potem zdobywać wiele medali w klasie C‑7 na mistrzostwach świata czy Europy, odczuwało się lekki niedosyt. Choć te okręty, które stanęły do konkursu, jak chociażby HMS „Lion” Mirka Stawiaka ze Stalowej Woli, są klasą same dla siebie. Również zwycięzca klasy okrętów waloryzowanych HMS „Iron Duke” Tadeusza Gawrona pokazuje, że waloryzować to polscy modelarze potrafią na najwyższym poziomie.

 
czata 04 05 2016 84
Uczestnicy XX Ogólnopolskiego Konkursu Modeli Kartonowych podczas sesji fotograficznej dla prasy
czata 04 05 2016 85a
Puchar Prezesa Ligi Obrony Kraju zdobył model żaglowca „Bellona” wykonany przez Marka Matuszczaka z Torunia
czata 04 05 2016 85b
Na pierwszym miejscu w klasie pojazdy gąsienicowe waloryzowane uplasował się radar 1S12 P‑40 „Agata” wykonany przez Jana Urbanowicza – 94 pkt. Model zdobył puchar Prezesa Mazowieckiej Organizacji LOK.
czata 04 05 2016 86
F3F6 „Hellcat” Dawida Kopackiego z Goleniowa. Ocena 90 pkt. i pierwsze miejsce w klasie S1 seniorzy.

Będąc w tym miejscu i pisząc o modelach waloryzowanych, nie sposób nie napisać kilku słów chyba już o legendzie warszawskich konkursów Janie Urbanowiczu, który niezmiennie od wielu lat raczy nas porcją kolejnych perfekcyjnie wyglądających pojazdów waloryzowanych i jest w tej kategorii klasą sam dla siebie. Tym razem w klasie pojazdów gąsienicowych mogliśmy zobaczyć wyrzutnię 2K11 „Krug” (SA‑4) oraz radar 1S12 P‑40 „Agata”. Natomiast w klasie pojazdów kołowych pan Jan pokazał nam rakietę Scud‑B na podwoziu Maz‑543 oraz „Osę”.

Podczas tegorocznego konkursu szczególnie obrodziło w kategorii figurek w grupie młodzików. Mieliśmy tu szeroki przegląd modeli od śnieżnej sowy, poprzez żółwie, króliki czy tygrysy, a skończywszy na papużkach. Cieszy to, że najmłodsi modelarze, zaczynając wcale nie na najprostszych modelach, wkładają w nie tyle zapału i pracy. W tej kategorii zwycięzcą był Mateusz Marciniak i jego model właśnie śnieżnej sowy. Prezentowanych było także wiele modeli budowli. Tu ciekawostkę stanowił wspaniały model Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. W tej kategorii najlepszym seniorem okazał się Dawid Kopacki prezentujący Bramę wolińską, wśród juniorów triumfował Wojciech Głomb Zamkiem Chęciny, a model Zamku Konrada Kolańskiego zwyciężył w grupie młodzików.

 
czata 04 05 2016 87a
Śmigłowiec Kaman K‑max w wykonaniu Andrzeja Nowickiego – pierwsze miejsce w klasie helikoptery w grupie seniorów
czata 04 05 2016 87b
Krążownik liniowy HMS „Lion” Mirosława Stawiaka oceniony na 96 pkt. – pierwsze miejsce w klasie okręty seniorzy
czata 04 05 2016 88
Przeciwlotniczy zestaw rakietowy 2K11 „Krug” (SA‑4) Jana Urbanowicza z Piastowa – druga lokata w klasie pojazdy gąsienicowe waloryzowane

Klasa H, czyli helikoptery, tym razem mniej licznie reprezentowana, miała jedną bardzo interesującą nowość. Był to model śmigłowca Kaman K‑max w wykonaniu Andrzeja Nowickiego. Ciekawa konstrukcja, bardzo dobrze sklejona, zwyciężyła w kategorii seniorów. Drugim modelem autorstwa Andrzeja Nowickiego, tym razem w klasie samolotów wielosilnikowych S2, był AEG G.I V. Tu również nie obyło się bez złotego medalu. Już od dłuższego czasu wnikliwy obserwator życia modelarskiego może zauważyć, że modelarz ten szczególnie upodobał sobie w lotnictwie okres I wojny światowej, a wychodzące spod jego ręki samoloty są perfekcyjne.

Bardzo licznie tego roku reprezentowane były modele żaglowców. To cieszy, bo to i niełatwe modele i niewielu szkutników było zazwyczaj wśród braci modelarskiej spotykającej się na konkursach. Szczególnie pięknie prezentowała się pod pełnymi żaglami „Bellona” Marka Matuszczaka – zwyciężczyni klasy senior. Równie pięknie asystowała jej „La Belle Poulle” Józefa Kuchcickiego zajmująca drugie miejsce. Z większych konstrukcji żaglowych warto wspomnieć o galeonie „Revenge” Gabriela Tatarowicza, który wygrał w klasie junior.

Podsumowując, można uznać konkurs za bardzo udany, choć nam jest zawsze mało i zazwyczaj chciałoby się zobaczyć jeszcze więcej wspaniałych modeli i ich wykonawców. Ale to już za rok...

  Tekst i zdjęcia: Przemysław Kuchcicki
   
  powrot 

logo_lacznosc_lok

pzrs

logo_pzk

wot pzk logo

logo_kzr_all

herb_mazowsza_1

herb_wawa

logo cslii zagrze

logo_mon_1

logo_pttk_1

logo pzss

logo_wopr_1

logo_zhp_1

Copyright © 2014. SatAudio.