Szukaj

Strict Standards: Only variables should be assigned by reference in /home/loksklep/domains/mazowszelok.pl/public_html/modules/mod_fje_likebox/mod_fje_likebox.php on line 18

Statistics - Statystyka

Użytkowników:
3528
Artykułów:
2134
Odsłon artykułów:
11785970

Odwiedza nas

Odwiedza nas 181 gości oraz 0 użytkowników.

Odszedł Płk Hubert Kępski – wieloletni korespondent „Czaty”

„Umarłych wieczność dotąd trwa, dokąd pamięcią się im płaci”.
Wisława Szymborska

5 sierpnia 2016 r. odszedł na wieczną wartę wieloletni korespondent „Czaty”, kronikarz Lubelskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK płk Hubert Kępski.

Urodził się 3 listopada 1927 r. w Chruślankach Mazanowskich, powiat puławski, tam też skończył szkołę powszechną. Brał udział w ruchu oporu podczas okupacji niemieckiej. Od stycznia do lipca 1944 r. w Armii Ludowej – okres ten zaliczony został do uprawnień kombatanckich w 2003 r. Za udział w ruchu oporu podczas II wojny światowej wyróżniony został brązowym medalem „Zasłużony na Polu Chwały”. Od 16 czerwca 1948 r. powołany został do zasadniczej służby wojskowej. W Legnicy ukończył szkołę oficerską, następnie w latach 1958‑1962 odbył studia w Wojskowej Akademii Politycznej. Zawodową służbę wojskową pełnił do 28 lutego 1978 r., głównie w jednostkach Garnizonu Lublin i Siedlce.

czata 04 05 2016 83Po przejściu na emeryturę pracował w obronie cywilnej w Banku Cukrownictwa w Lublinie. Wyróżniał się aktywnością w działaniu społecznym, zawsze gotowy bezinteresownie pomagać innym. Szanowany, godny zaufania, popularny wśród działaczy organizacji oraz w środowisku osiedlowym.

Był aktywnym działaczem Lubelskiej Organizacji LOK, członkiem Zarządów Miejskiego i Wojewódzkiego LOK, zainicjował i przez prawie 30 lat prowadził Kronikę ZW LOK. To dzięki Jego kronikarskiej pasji zachowały się opisy dziejów, faktów, wydarzeń, unikalne zdjęcia z okresu TPŻ, LPŻ i LOK do lat 90. ub. wieku.

Równie aktywnie działał także w Związku Żołnierzy Wojska Polskiego i Związku Kombatantów RP. Był założycielem Koła nr 10 ZŻWP (ZBŻZiORWP) w 1981 r. w Lublinie. Pełnił w nim różne funkcje, w tym przez prawie 20 lat był jego prezesem. Przez wiele kadencji działał w Zarządzie Wojewódzkim Związku, przewodniczył Wojewódzkiemu Sądowi Koleżeńskiemu.

Był pasjonatem dziennikarstwa. Współpracował od 1956 r. z lokalnymi czasopismami: „Kurierem Lubelskim” i „Dziennikiem Wschodnim”. Na prasowych łamach popularyzował historię wojskowości oraz tradycje oręża polskiego. Pisał m.in.: „W Służbie Narodu”, „Żołnierzu Wolności”, „Głosie Żołnierza WOW”, „Polsce Zbrojnej”, „Przeglądzie OC”, „Polsce Wierni” i w naszej „Czacie”. Był też wieloletnim korespondentem „Głosu Weterana i Rezerwisty”. Wyróżniony został „Patentem Korespondenta”, brązową „Sową” oraz medalem „Za Zasługi dla GWiR”.

Za zasługi na rzecz obronności kraju odznaczony został: Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, złotym medalem „Za Zasługi dla Obronności Kraju”, złotym medalem „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny”, złotym medalem „Za Wybitne Zasługi dla LOK”, Honorową Odznaką „Zasłużonemu dla Miasta Lublin” i wieloma innymi najwyższymi medalami, odznakami organizacji kombatanckich i pro obronnych. Wpisany został do wojewódzkiej i krajowej Honorowej Księgi Zasłużonych dla ZŻWP (ZBŻZiORWP).

Odszedł człowiek prawy, honorowy, życzliwy ludziom. Pochowany został na cmentarzu komunalnym na Majdanku.

W imieniu Redakcji „Czaty” pożegnał zmarłego niżej podpisany.

  Stanisław Jan Dąbrowski Prezes Honorowy Lubelskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK
   
  powrot 

logo_lacznosc_lok

pzrs

logo_pzk

wot pzk logo

logo_kzr_all

herb_mazowsza_1

herb_wawa

logo cslii zagrze

logo_mon_1

logo_pttk_1

logo pzss

logo_wopr_1

logo_zhp_1

Copyright © 2014. SatAudio.