Ogólnopolskie Mistrzostwa LOK w Strzelectwie Sportowym

Podsumowaniem tegorocznego sezonu strzeleckiego w LOK były tytułowe zawody – dla juniorów i seniorów, które odbyły się w dniach 26 do 28 września 2014 r. w Tarnowie. Była to druga impreza centralna po majowych mistrzostwach LOK młodzików i juniorów młodszych, realizowana przez Biuro Małopolskiego Zarządu Wojewódzkiego na zlecenie Zarządu Głównego LOK. Obydwie imprezy odbyły się na strzelnicy LOK w Tarnowie.

Obiekt po kilkuletniej dzierżawie przez prywatnego najemcę i poważnym zdewastowaniu ponownie przejął Zarząd Powiatowy LOK w Tarnowie. Wysiłkiem miejscowych działaczy społecznych pod kierownictwem pracownika statutowego Jerzego Madeja, przy znacznych nakładach finansowych Oddziału Gospodarczego w Krakowie, obiekt przywrócono do dawnej świetności. Oprócz strzelnicy kulowej na 50 metrów, pneumatycznej oraz pistoletowej do strzelań z broni sportowej bocznego i centralnego zapłonu, znajduje się tu również Ośrodek Szkolenia Kierowców i klub łączności. W nowy sprzęt wyposażono część hotelową na 30 miejsc. Największą inwestycją było pokrycie nowym materiałem dachu budynku, urządzenie sali wykładowej, placu manewrowego do nauki jazdy, a w części sportowej zakup i zainstalowanie czterech urządzeń obrotowych do szybkich strzelań pistoletowych, po 7000 zł każde. Uzupełniono też ogrodzenie siatką oraz uporządkowano cały teren.

 
czata 2014 06 71
Przedstawiciele sześciu najlepszych klubów LOK po dekoracji. Poniżej podium stoją: mjr Witold Markowicz – przedstawiciel WSzW Kraków, Prezes LOK Grzegorz Jarząbek i dyrektor Biura MZW Marek Stasiak

W planie na najbliższy okres jest wybudowanie stałego pawilonu na strzelnicy pistoletowej. Oprócz organizacji wymienionych mistrzostw, na strzelnicy odbywają się obozy kondycyjne strzelców, eliminacje w ramach międzyszkolnej ligi strzeleckiej, eliminacje do zawodów wojewódzkich oraz nauka strzelania, treningi i zawody w ramach letniego i zimowego wypoczynku młodzieży, w których co roku uczestniczy około 800 osób. Wizytujący obiekt Prezes LOK Grzegorz Jarząbek przekazał wyrazy uznania gospodarzom – prezesowi ZP Witoldowi Wardzale i Jerzemu Madejowi, za przywrócenie obiektów do tak dobrego stanu. W porównaniu ze strzelnicą w Krakowie, gdzie do 2013 r. odbywały się mistrzostwa LOK, strzelnica w Tarnowie ma tę przewagę, że wszystkie konkurencje rozgrywane są na miejscu. W Krakowie trzeba było dodatkowo wynajmować strzelnicę pneumatyczną. Obniżyło to koszty, gdyż nie trzeba było płacić za wynajem, które to opłaty obecny dzierżawca strzelnicy na Pasterniku podwyższył o ponad 100 %.

Prezesi i opiekunowie klubów chętnie przyjeżdżają do Tarnowa mając wszystko na miejscu, łącznie z możliwością przechowywania broni. Jest tu również tańsza baza hotelowa. Dla młodzieży Tarnów posiada także swoiste uroki zabytkowego miasta.

 
czata 2014 06 72
Paula Wrońska, wielokrotna medalistka mistrzostw świata i Europy – ustanowiła rekord strzelnicy

Funkcje kierownicze na wrześniowych zawodach, podobnie jak w latach ubiegłych, sprawowali: Marek Stasiak – kierownik, Eugeniusz Gniecki – sędzia główny, Jerzy Madej – delegat techniczny PZSS. Sprawność przebiegu zawodów zapewniło też 27 sędziów stanowiskowych i tarczowych oraz biura obliczeń. Obsługę techniczną, w tym prace w tarczowni wykonało 16 uczniów z miejscowych szkół, entuzjastów strzelectwa.

W ciągu 3 dni rozegrano 23 konkurencje w kategorii wiekowej juniorów i seniorów. Najwięcej strzelań odbyło się w pierwszym dniu, w godzinach 8-23.

W konkurencjach indywidualnych potrójne zwycięstwo odniosła Paula Wrońska z Lęborka: w strzelaniach z ksp‑60 leżąc, w ksp 3x20 z trzech postaw i kpn‑40. Dwukrotne zwycięstwa w strzelaniu z kdw 3x20 i kpn‑60 odnieśli Szymon Wielgomas z Kozienic, a w strzelaninach z pistoletu Przemysław Dopart z Krakowa. Pozostałe zwycięstwa indywidualne obrazuje poniższa tabela.

W klasyfikacji klubowej na 40 klubów pierwsze sześć miejsc zajęły: 1. KS ZO LOK Kraków – 358 pkt.; 2. Piast Bieruń – 247 pkt.; 3. Twierdza Przemyśl – 206 pkt.; 4. TKS Tarnów – 152 pkt.; 5. Hamer Kozienice – 132 pkt.; 6. Szarotka Nowy Targ – 122 pkt.

W rywalizacji wojewódzkiej bezapelacyjne zwycięstwo odniosła Małopolska uzyskując 707 pkt. Drugie miejsce zajęło woj. podkarpackie z 455 pkt., a trzecie woj. śląskie z 409 pkt. Pozostałe województwa uplasowały w następującej kolejności: 4. dolnośląskie – 241 pkt.; 5. pomorskie – 143 pkt.; 6. mazowieckie – 131 pkt.; 7. warmińsko‑mazurskie – 97 pkt.; 8. lubelskie – 91 pkt.; 9. wielkopolskie – 85 pkt.; 10. lubuskie – 56 pkt.; 11. łódzkie – 45 pkt.; 12. podlaskie – 14 pkt.

Konkurencja Kategoria wiek. Liczba zawod. Imię i Nazwisko Klub Punkty
 Ksp 3x20  juniorka  9  Marlena Stec  LOK Oława  568
 Kdw 3x20  junior  10  Łukasz Kotomski  Kielce  543
 Ksp 60L  juniorka  15  Angelika Jachym  Kraków  587
 Kdw 60L  junior  13  Adrian Marcin  Bieruń  584
 Kdw 60 L  senior  30  Zbigniew Wrotkowski  Polanica  586
 Kpn 60  junior  18  Radosław Żywiec  Krosno   593,6
 Kpn 40  juniorka  12  Katarzyna Kośmider  Twierdza
 Przemyśl
 408,8
 Psp 30x30  juniorka  4  Justyna Skrzyńska  Kraków  500
 Psp 30x30   seniorka  9  Monika Bukowiec  Kraków  522
 Pcz 30d.  senior  24  Wojciech Krakowski  Olsztyn  289
 Ppn 60  junior  7  Dawid Wołtosz  Krosno  550
 Ppn 60  senior  42  Jan Buć  Wawel  566
 Ppn 40  juniorka  7  Natalia Nowak  Legnica  362
 Pst 3x20  junior  4  Marcin Zieliński  Krokus Nowy  530

 

W bieżącym roku startowało nieco mniej zawodników w porównaniu z ubiegłymi latami. W sumie odbyły się 353 osobostarty, a w 2012 r. było ich 474. Wpłynęła na to zbieżność kilku ważnych imprez strzeleckich w ramach PZSS i część klubów LOK również wzięła w nich udział. Województwo podlaskie, które było liderem w zawodach młodzików i juniorów młodszych w obecnych zawodach wystawiło tylko 2 reprezentantów. W tym roku zabrakło też Klubu ALU‑PRO Opole, który w poprzednich latach plasował się w czołówce w klasyfikacji klubowej.

W zakończeniu zawodów uczestniczył Prezes LOK Grzegorz Jarząbek, który wraz z organizatorami wręczał medale, dyplomy, upominki oraz puchary zwycięzcom indywidualnym i zespołowym. Koszty zawodów zbilansowano dzięki pomocy finansowej Ministerstwa Obrony Narodowej, bez wsparcia po raz kolejny ze strony Zarządu Głównego LOK.

  Henryk Koclęga
     
  powrot   

logo_lacznosc_lok

pzrs

logo_pzk

wot pzk logo

logo_kzr_all

herb_mazowsza_1

herb_wawa

logo_mon_1

logo cslii zagrze

logo_pttk_1

logo pzss

logo_wopr_1

logo_zhp_1

Copyright © 2014. SatAudio.