Szukaj

FJE Facebook Like Box

Statistics - Statystyka

Użytkowników:
5357
Artykułów:
2211
Odsłon artykułów:
14565586

Odwiedza nas

Odwiedza nas 132 gości oraz 0 użytkowników.

55-lecie Klubu Łączności LOK SP9KJM w Siemianowicach Śląskich

7 listopada 2014 r. o godz. 17 w Willi Fitznera w Siemianowicach Śląskich odbyła się uroczystość 55‑lecia Klubu Łączności SP9KJM, na którą przybyło około 40 osób. Na uroczystość tę przybył przewodniczący Śląskiego Sejmiku Wojewódzkiego w Katowicach Andrzej Gościniak, prezydent Siemianowic Śl. Jacek Guzy, radny Rady Miasta i kierownik Domu Kultury „Chemik” Zbigniew Krupski, przewodniczący miejscowego TKKF Ryszard Seręga, dyrektor Siemianowickiego Centrum Kultury Marek Banasik wraz z dyrektorem Willi Fitznera Małgorzatą Groniewską. W uroczystości wzięli również przedstawiciele Śląskiej Organizacji Wojewódzkiej LOK w Katowicach z prezesem Wojciechem Borońskim i wiceprezesem, a jednocześnie dyrektorem Biura ZW LOK Ryszardem Kasprzykiem, sekretarzem ZW LOK Barbarą Karge oraz specjalistą do spraw uzbrojenia i strzelectwa Janem Okoniem. Na uroczystość przybyli również przedstawiciele Delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Siemianowicach Śl. Małgorzata Pilarczyk i Jerzy Cholewski. Nie zabrakło również członków Prezydium Zarządu Głównego Polskiego Związku Krótkofalowców z jego prezesem Jerzym Jakubowskim SP7CBG na czele, a także prezesa Śląskiego Zarządu Oddziału Terenowego PZK z siedzibą w Siemianowicach Śl. Marka Nieznalskiego SP9HTY. W spotkaniu wziął również udział przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej PZK Henryk Jegła SP9FHZ.

 
czata 2014 06 33
Prezes Klubu Łączności w Siemianowicach Śl. Eugeniusz Kurzeja otwiera uroczystość
czata 2014 06 34
Uczestnicy spotkania

Z kronikarskiego obowiązku dodam, że w tym dniu w godz. 12.30-16.30 w siedzibie Domu Kultury „Chemik” odbyło się wyjazdowe posiedzenie Prezydium Zarządu Głównego PZK. Nie był to przypadek, że posiedzenie odbyło się w Siemianowicach Śl. w dniu uroczystości 55‑lecia Klubu Łączności SP9KJM. Członkowie Prezydium, doceniając wieloletni dorobek tego klubu, chcieli wziąć udział w uroczystości, aby podziękować działaczom klubu za ogromny wkład na rzecz krótkofalarstwa i życzyć im dalszych szczęśliwych lat.

Uroczystość rozpoczęła się od uhonorowania najbardziej zasłużonych osób działających na rzecz Ligi i krótkofalarstwa. Przedstawiciele Zarządu Wojewódzkiego LOK uhonorowali prezydenta Siemianowic Śl. złotym medalem LOK „Za Zasługi dla LOK”, które otrzymali także: Andrzej Kostorz SQ9DHK, Andrzej Kurtz SQ9IWG, Piotr Kurtz SQ9CXK oraz Arkadiusz Krzykawski SQ9CI. Okolicznościowe Medale 70‑lecia LOK otrzymał Zbigniew Krupski i Tadeusz Pamięta SP9HQJ. Ponadto dość duże grono najbardziej aktywnych członków klubu otrzymało okolicznościowe statuetki z okazji 70‑lecia LOK.

Prezes Polskiego Związku Krótkofalowców Jerzy Jakubowski SP7CBG wręczył podpisane przez wicepremiera Rady Ministrów RP Janusza Piechocińskiego i prezesa PZK Jerzego Jakubowskiego okolicznościowe pismo w podziękowaniu za zasługi na rzecz polskiego krótkofalarstwa prezydentowi Siemianowic Śl. Jackowi Guzemu, dyrektorowi Biura ZW LOK w Katowicach Ryszardowi Kasprzykowi, radnemu Rady Miasta Siemianowic Śl. i kierownikowi Domu Kultury „Chemik” w Siemianowicach Śl. Zbigniewowi Krupskiemu oraz czterem przedstawicielom Delegatury Urzędu Komunikacji Elektronicznej w Siemianowicach Śl., z dyrektorem tej placówki Grzegorzem Dorosem na czele. Prezes PZK wręczył również okolicznościowy grawerton dla Klubu Łączności SP9KJM w Siemianowicach Śl., który odebrał jego prezes Eugeniusz Kurzeja SP9IIA. W uznaniu zasług Klubu SP9KJM na przestrzeni 55 lat prezes Zarządu Śląskiego Oddziału Terenowego PZK w Siemianowicach Śl. Marek Nieznalski SP9HTY wręczył okolicznościowy puchar dla Klubu Łączności SP9KJM i dodatkowy puchar dla Eugeniusza Kurzei SP9IIA za szczególne zasługi na rzecz polskiego krótkofalarstwa. Okolicznościowy grawerton z podziękowaniem za pracę społeczną w Prezydium ZG PZK za poprzednie lata, z rąk wiceprezesa PZK Piotra Skrzypczaka SP2JMR otrzymał Wojciech Szeliga SP9P.

 
czata 2014 06 35
Wyróżnienie Medalem 70‑lecia LOK prezydenta Siemianowic Śl. Jacka Guzego. Od lewej: dyrektor Biura ZW LOK w Katowicach ppłk w st. spoczynku Ryszard Kasprzyk, prezes Śląskiej OW LOK w Katowicach Wojciech Boroński i prezydent Siemianowic Śl. Jacek Guzy
czata 2014 06 36a
Wyróżnienie prezydenta Siemianowic Śl. okolicznościowym dyplomem podpisanym przez wicepremiera Rady Ministrów RP Janusza Piechocińskiego i prezesa PZK Jerzego Jakubowskiego SP7CBG. Wręczenia dyplomu dokonuje prezes PZK Jerzy Jakubowski SP7CBG
czata 2014 06 36a
Odznaczenie medalem LOK przewodniczącego Śląskiego Sejmiku Wojewódzkiego w Katowicach Andrzeja Gościniaka przez prezesa Śląskiej OW LOK w Katowicach Wojciecha Borońskiego
czata 2014 06 37
Tadeusz Pamięta SP9HQJ w czasie prelekcji pt. „Krótkofalarstwo – historia, teraźniejszość i przyszłość”

Ciekawą prelekcję pt. „Krótkofalarstwo – historia, teraźniejszość i przyszłość” wygłosił sekretarz generalny PZK i jednocześnie sekretarz klubu SP9KJM w Siemianowicach Śl. Tadeusz Pamięta SP9HQJ przybliżając zebranym specyfikę krótkofalarstwa jako hobby, jak też przedstawił zabawne anegdoty i epizody z nim związane. A na przestrzeni dziesięcioleci wiele się działo, nie tylko w siemianowickim klubie. Poza zabawnymi sytuacjami były też trudne czasy, zwłaszcza w okresie okupacji niemieckiej i w okresie powojennym. W tej grupie pasjonatów są przedstawiciele niemal wszystkich zawodów, a łączy ich pasja poznawania ludzi i świata oraz nowoczesne techniki. Prelegent zwrócił uwagę na fakt, iż to krótkofalowcy byli i nadal są swoistym motorem postępu i siłą napędową w wielu odkryciach. To właśnie dzięki krótkofalowcom powstało między innymi radio, telewizja, telefonia komórkowa, łączności kosmiczne itd. Współczesny krótkofalowiec to osoba wykształcona, znająca języki obce, nowoczesne techniki, a znajomość techniki komputerowej wśród krótkofalowców to dziś standard. Mimo powszechnie panujących dziś nowoczesnych technik komunikowania się, krótkofalarstwo nadal istnieje, ma się dobrze i nadal przybywają tu młodzi ludzie, których zachwyca telegrafia, łączność z astronautami ze stacji orbitalnej czy też nowoczesne, krótkofalarskie techniki cyfrowe z wykorzystaniem komputera. Tu każdy młody człowiek może z łatwością doskonalić znajomość języków obcych, a praca na radiostacji to rodzaj darmowej korepetycji w tym zakresie. Prelegent przy okazji obalił panujący jeszcze czasem wśród niektórych osób mit o szkodliwości pracy na radiostacji stwierdzając, że nie ma żadnego zagrożenia dla życia czy zdrowia człowieka.

Zabierający udział w dyskusji dyskutanci podzielili stanowisko prelegenta dodając przy okazji garść dalszych informacji, równie pikantnych i koncentrowali się na nowoczesnych technikach, jak też zwracali uwagę na panujące czasem utrudnienia związane z uprawianiem krótkofalarskiego hobby. Zabierający głos w dyskusji prezes PZK Jerzy Jakubowski SP7CBG zwrócił uwagę na fakt, iż środowisko krótkofalowców jest poważnie traktowane przez organy państwowe, zwłaszcza przez struktury zarządzania kryzysowego, jak też przez Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przy Prezydencie Państwa. Należy bowiem zawsze mieć na uwadze fakt, iż w sytuacji zagrożenia powszechnego, np. powodzi czy innych kataklizmów na środowisko krótkofalowców zawsze można liczyć i środowisko to stanowi alternatywne zaplecze dla profesjonalnych służb.

Skrócony tekst wraz zdjęciami znajduje się na portalu Urzędu Miejskiego Siemianowice Śl. na stronie http://www.siemianowice.pl/aktualnosci/55-lecie-klubu-lacznosci-lok.3341/. Ponadto redaktor naczelny Radiowego Biura Informacyjnego PZK Jerzy Kucharski SP5BLD nakręcił film z tej uroczystości i jest on do obejrzenia na stronie http://www.rbi.ampr.org/news. php?readmore=375.

W związku z tak ważną uroczystością wypada życzyć aktywistom klubowym dalszych owocnych lat, woli działania i powodzenia w realizacji zaplanowanych przedsięwzięć.

 

  Tadeusz Pamięta SP9HQJ
   
  powrot 

 

logo_lacznosc_lok

pzrs

logo_pzk

wot pzk logo

logo_kzr_all

herb_mazowsza_1

herb_wawa

logo_mon_1

logo cslii zagrze

logo_pttk_1

logo pzss

logo_wopr_1

logo_zhp_1

Copyright © 2014. SatAudio.