Liga Obrony Kraju - Organizacja Pożytku Publicznego - KRS 0000086818

Liga Obrony Kraju wspiera wydawnictwa wiedzy wojskowej

13 września 2019 r. w Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu odbyły się uroczystości 100‑lecia Szkolenia Kadr Łączności w Zegrzu. Gościem honorowym uroczystości był m. in. Prezes Ligi Obrony Kraju płk (r) Jerzy Salamucha, który obok prezesów Związku Żołnierzy Wojska Polskiego – płk. Marka Bielca i Zarządu Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Elektryków Polskich Jana Strzałka miał szczególne powody do satysfakcji i zadowolenia, dzięki wsparciu Ligi bowiem wiedza o tajnikach polskiego wywiadu wojskowego i służby łączności została wzbogacona wydaniem znakomitej książki Krzysztofa Leszczyńskiego Polskie szyfry 1919–1945. Łączność – wywiad wojskowy.czata 2019 04 05 55

Praca Krzysztofa Leszczyńskiego ma charakter unikalny i jest pierwszą propozycją całościowego przedstawienia dziejów polskich szyfrów. Autor oparł się na źródłach dotąd niewydanych drukiem, niełatwych do wyselekcjonowania: na syntetycznych opracowaniach zespołów TICOM* oraz na zeznaniach dowódców i pracowników niemieckiego wywiadu. Uwzględnił również dokumenty RSS**, brytyjskiej sekcji kontrolującej łączność radiową aliantów, oraz wykorzystał materiały z archiwów Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Instytutu Józefa Piłsudskiego w Londynie. Autor wskazał na ścisłe związki między szyframi, łącznością (głównie radiową) i wywiadem.

Ważną częścią publikacji są bardzo liczne załączniki, w których czytelnik znajdzie przede wszystkim wiele biogramów oficerów, techników i pracowników cywilnych przedwojennego Biura Szyfrów, jak też osób pracujących na rzecz Sztabu Naczelnego Wodza, w łączności AK czy NSZ w okresie II wojny światowej.

Recenzent naukowy monografii, dr hab. inż. Marek Leśniewicz, napisał: „...potrzebna, użyteczna i pouczająca lektura – nie tylko dla kryptologów, ale dla wszystkich zainteresowanych tą tematyką”. Wspieranie druku tak cennych opracowań, jak ww. pozycja, jest nowym, bardzo pożytecznym kierunkiem działalności statutowej Ligi nie tylko popularyzującym naszą organizację, ale też stawiającą ją w szeregu mecenasów historycznej wiedzy wojskowej. Szacunek i ukłony Panie Prezesie! 

 

* TICOM (Target Intelligence Committee) to tajny sojuszniczy projekt utworzony podczas II wojny światowej w celu znalezienia i przejęcia zasobów niemieckiego wywiadu, szczególnie w dziedzinie kryptologii i wywiadu sygnałów. Działał on wraz z innymi wysiłkami zachodnich sojuszników w celu wydobycia niemieckich informacji naukowych i technologicznych oraz personelu podczas i po wojnie, w tym operacji Paperclip (w przypadku rakiet), operacji Alsos (w przypadku informacji nuklearnych) i operacji Surgeon (w przypadku awioniki). Konkurencja ze Związkiem Radzieckim o te same łupy wojenne była intensywna, z bezpośrednimi wypłatami, w tym technologią rakietową, która doprowadziła zarówno do wzmożonego impasu w zimnej wojnie, jak i lądowania człowieka na Księżycu.
** RSS – umowna rodzina języków znacznikowych do przesyłania nagłówków wiadomości i nowości na wybranych przez użytkownika RSS stronach.

STANISŁAW JAN DĄBROWSKI
Członek Honorowy LOKI

 powrot

logo_lacznosc_lok

pzrs

logo_pzk

wot pzk logo

logo_kzr_all

herb_mazowsza_1

herb_wawa

logo_mon_1

logo cslii zagrze

logo_pttk_1

logo pzss

logo_wopr_1

logo_zhp_1

Copyright © 2014. SatAudio.