Liga Obrony Kraju - Organizacja Pożytku Publicznego - KRS 0000086818

Zawody strzeleckie z okazji 75‑lecia Ligi Obrony Kraju w Kościanie

Z okazji 75‑lecia Ligi Obrony Kraju 28 lipca na strzelnicy LOK w Kościanie odbyły się zawody strzeleckie. Z okazji tego jubileuszu dla wszystkich uczestników zawodów przygotowane zostały okolicznościowe koszulki, ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Kościanie oraz Urząd Miasta i Gminy Kościan, a wykonała je agencja reklamowa BAW. W uroczystości z okazji jubileuszu LOK i w zawodach strzeleckich udział wzięli zaproszeni goście, którzy współpracują z naszym Stowarzyszeniem, wspierając jego działalność. Wśród nich byli m. in.: radny Rady Powiatu i członek zarządu powiatu kościańskiego Michał Jurga, burmistrz Kościana Piotr Ruszkiewicz, przewodniczący Rady Miejskiej Kościana Maciej Zielonka, zastępca wójta gminy Kościan Mirosław Duda, dyrektor BWZW LOK w Poznaniu ppłk(r) Bogdan Mrowiec, I Starszy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Kościanie Jerzy Kramm, członek Zarządu Stowarzyszenia im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej Piotr Nawrot, prezes KŻR LOK w Kościanie Henryk Michalczak, prezes Klubu Płetwonurków „Triton” Mateusz Przybyła oraz liczni sympatycy.

Na wstępie prezes Zarządu Powiatowego LOK w Kościanie Robert Sekuła odebrał pamiątkowy grawerton oraz list gratulacyjny z rąk radnego Rady Powiatu Michała Jurgi, burmistrza Kościana Piotra Ruszkiewicza, przewodniczącego Rady Miejskiej Macieja Zielonki oraz zastępcy wójta gminy Kościan Mirosława Dudy.

czata 2019 04 05 65Pamiątkowe zdjęcie gospodarzy uroczystości, uczestników zawodów i zaproszonych gości

czata 2019 04 05 66Symboliczne przecięcie wstęgi biura Zarządu Powiatowego Ligi Obrony Kraju, którego dokonali: Piotr
Ruszkiewicz – burmistrz Kościana, ppłk(r) Bogdan Mrowiec – dyrektor Biura Wielkopolskiego Zarządu
Wojewódzkiego LOK w Poznaniu oraz Robert Sekuła – prezes Zarządu Powiatowego LOK w Kościanie

W podziękowaniu za dotychczas pełną zaangażowania pracę dla dobra społeczności lokalnej i zasługi dla Ligi Obrony Kraju ppłk(r) Bogdan Mrowiec, dyrektor B WZW LOK w asyście Roberta Sekuły, prezesa ZP LOK w Kościanie wręczył pamiątkowe medale 75‑lecia LOK, które przyznał Prezes LOK płk(r) Jerzy Salamucha na podstawie Uchwały Rady Krajowej. Medale 75‑lecia LOK „Za Zasługi” otrzymali: Michał Jurga, Piotr Ruszkiewicz, Maciej Zielonka, Mirosław Duda, Henryk Michalczak, Jerzy Wiśniewski. Ponadto z okazji obchodzonego w tym roku jubileuszu 20‑lecia powstania Klubu Płetwonurków „Triton” medalem 75‑lecia „Za Zasługi” uhonorowany został także jego prezes Mateusz Przybyła.

Po części oficjalnej odbyły się zawody strzeleckie. Uczestnicy zawodów – juniorzy i seniorzy oddawali po 10 strzałów z karabinków sportowych kbks na odległość 50 m, z czego 7 najlepszych wyników było liczonych do klasyfikacji. Po części eliminacyjnej 10 najlepszych strzelców w obu kategoriach wiekowych walczyło w finale, oddając kolejno 5 strzałów każdy, z których do wyniku z eliminacji doliczane były 3 najlepsze. Wszyscy finaliści zostali nagrodzeni dyplomami i upominkami. Natomiast trzech najlepszych zawodników w obu kategoriach otrzymało dodatkowo puchary i drobne nagrody rzeczowe: w kategorii junior: Hanna Marcinkowska – 76 pkt.; Olga Puzyrewicz – 74 pkt.; Patryk Krawczyk – 74 pkt.; w kategorii senior: Jagoda Markiewicz – 87 pkt.; Jerzy Kuciak – 86 pkt.; Przemek Frąk – 85 pkt.

Członkowie Ligi w Kościanie: Maria Matuszewska, Monika Gumna, Monika Kowalczak, Czesław Dodat, Jerzy Wiśniewski, Marek Ratajski pełnili funkcje sędziów w zawodach strzeleckich.

czata 2019 04 05 67Przekazanie przez władze Kościana władzom Powiatowej Organizacji LOK pamiątkowego grawertonu oraz
listu gratulacyjnego i kwiatów. Na zdjęciu zaproszeni goście (od lewej): Piotr Ruszkiewicz – burmistrz
Kościana, Maciej Zielonka – przewodniczący Rady Miejskiej Kościana, Robert Sekuła – prezes Powiatowej
Organizacji Ligi Obrony Kraju w Kościanie, Maria Matuszewska – kierownik Rejonu LOK w Kościanie,
Michał Jurga – radny Rady Powiatu i członek Zarządu Powiatu Kościańskiego, Mirosław Duda – zastępca
Wójta Gminy Kościan, ppłk(r) Bogdan Mrowiec – dyrektor Biura Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego
Ligi Obrony Kraju w Poznaniu, Henryk Michalczak – prezes Klubu Żołnierza Rezerwy LOK w Kościanie.

Po zakończeniu zawodów goście zostali zaproszeni na wspólny obiad, podczas którego nie zabrakło grochówki i grilla, a na osłodę przygotowany został pyszny, jubileuszowy tort.

Niespodzianką w tym dniu było oficjalne otwarcie biura Zarządu Powiatowego Ligi Obrony Kraju w Kościanie. Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Robert Sekuła – prezes ZP LOK w Kościanie, ppłk(r) Bogdan Mrowiec – dyrektor B WZW LOK oraz Piotr Ruszkiewicz – burmistrz Kościana.

– 75‑lecie LOK. To dopiero były zawody! Gorąca atmosfera, sportowa rywalizacja oraz odrobina adrenaliny to był przepis na udany weekend. Sobotni miniturniej oraz niedzielne zawody strzeleckie, moim zdaniem, zapiszą się w historii kościańskiego LOK‑u jako szczególne, z uwagi na to, że od początku można było odczuć ich wyjątkowy charakter. Koszulki, które przypominały o rocznicy Stowarzyszenia, okazały się nie tylko świetną niespodzianką, ale także doskonałą pamiątką tych wydarzeń. N iezwykle emocjonalną częścią okazało się podsumowanie zawodów ze względu na wzajemne gratulacje oraz obecność szczególnych gości... Myślę, że te zawody zapisały się w pamięci lokalnej społeczności nie tylko jako lekcja żywej historii. Były także okazją do wspomnień, gdyż należy wziąć pod uwagę to, jak długo są już organizowane zawody przez Ligę Obrony Kraju na naszej kościańskiej strzelnicy oraz ile pokoleń kościan miało okazję wziąć w nich udział – relacjonuje Monika Gumna.

czata 2019 04 05 68aUroczyste wniesienie okolicznościowego tortu „75‑lecia Ligi Obrony Kraju”. Na zdjęciu: Robert Sekuła –
prezes Powiatowej Organizacji Ligi Obrony Kraju w Kościanie, Piotr Ruszkiewicz – burmistrz Kościana,
ppłk(r) Bogdan Mrowiec – dyrektor Biura Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Ligi Obrony Kraju
w Poznaniu, Mateusz Przybyła – prezes Klubu Płetwonurków „Triton” Kościan, Piotr Nawrot – członek
Zarządu Stowarzyszenia im. Kościańskiej Rezerwy Skautowej.

czata 2019 04 05 68bMonika Wesołek i w głębi Rafał Puzyrewicz startują w strzelaniu z karabinka kbks na 50 m w pozycji leżącej

czata 2019 04 05 69aNa podium zwycięzcy w kategorii juniorów: 1. Hanna Marcinkowska, 2. Olga Puzyrewicz, 3. Patryk Krawczyk

czata 2019 04 05 69bNa podium zwycięzcy w kategorii seniorów: 1. Jagoda Markiewicz, 2. Jerzy Kuciak, 3. Przemysław Frąk

– Dzisiaj obchodziliśmy 75‑lecie Ligi Obrony Kraju – to dla nas wielkie wydarzenie do świętowania. Jako członek LOK w Kościanie od trzech lat widzę jak to wszystko się zmienia. Szczególnie strzelnica, a przy okazji dziś zostało otwarte nowe biuro, gdzie będą mogły odbywać się wszystkie nasze zebrania oraz nowo powstałej Młodzieżowej Sekcji LOK Kościan. To wspaniale, że z pomocą członków udało nam się zdążyć z remontem na tak ważną uroczystość i pochwalić się rezultatem samemu dyrektorowi B iura Wielkopolskiego Zarządu Wojewódzkiego Ligi Obrony Kraju w Poznaniu oraz władzom lokalnym i zaproszonym gościom. 75 lat to ogrom czasu i wielkie pole do popisu, szczególnie patrząc na puchary i dyplomy z zawodów poprzednich lat naszego kościańskiego LOK‑u – liczne wygrane w mistrzostwach województwa i Polski, a nawet i świata – chcemy nadal kontynuować te tradycje, a są wśród nas osoby, które mają taki potencjał. Dzisiaj, poza pamiątkową tarczą i koszulką, każdy zyskał swój poniekąd wpis do historii, bo sam udział w zawodach to dużo – im więcej chętnych, tym więcej to daje energii do działania i modernizowania strzelnicy, a i codziennie takich pięknych jubileuszy się nie spotyka – relacjonuje Monika Kowalczak.

Zawody zostały przeprowadzone przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Kościanie oraz Urzędu Miasta i Gminy Kościan.

Podziękowania należą się członkom Ligi, którzy z zaangażowaniem udzielali się podczas zawodów, szczególnie zespołowi w składzie: Monika Gumna, Monika Kowalczak, Piotr Marcinowski, Paweł Pentek, Grzegorz Ratajczak oraz Tomasz Ciszewski. Bez wsparcia tych osób przygotowanie wydarzenia na tak wysokim poziomie z pewnością nie byłoby możliwe.

ROBERT SEKUŁA
Prezes Powiatowej Organizacji LOK w Kościanie

powrot

logo_lacznosc_lok

pzrs

logo_pzk

wot pzk logo

logo_kzr_all

herb_mazowsza_1

herb_wawa

logo_mon_1

logo cslii zagrze

logo_pttk_1

logo pzss

logo_wopr_1

logo_zhp_1

Copyright © 2014. SatAudio.