Szukaj

FJE Facebook Like Box

Statistics - Statystyka

Użytkowników:
5380
Artykułów:
2213
Odsłon artykułów:
14810761

Odwiedza nas

Odwiedza nas 135 gości oraz 0 użytkowników.

Święto Mazowieckiej Organizacji Wojewódzkiej LOK - 66 lat tradycji

alt

1

2

Święto Mazowieckiej Organizacji Wojewódzkiej LOK

Dzień 11 października 2010 r. był wielkim wydarzeniem dla mieszkańców i uczniów miejscowości Wesoła koło Warszawy, ale także dla całej społeczności lokowskiej woj. mazowieckiego. W tym dniu bowiem, na terenie tamtejszej jednostki wojskowej, odbywały się dwie ważne uroczystości. Święto stacjonującej tu 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki, a także doniosłe wydarzenie - nadanie nowo ufundowanego sztandaru i nadanie imienia „Bitwy Warszawskiej 1920” Mazowieckiej Organizacji Wojewódzkiej Ligi Obrony Kraju.

Na te uroczystości, licząc się z masowym udziałem mieszkańców Wesołej i zapowiedzianą wizytą wycieczek z okolicznych szkół, przygotowano wiele atrakcji.

Nasza Organizacja przygotowała w wielkim namiocie wystawę dorobku warszawskich modelarzy, prezentując wszelkiego rodzaju modele pływające, latające i kołowe oraz czasopisma wydawane przez LOK, tj. „Modelarza” i „Małego Modelarza” (których egzemplarze bezpłatnie odstąpiono zainteresowanym uczniom szkół oraz żołnierzom tamtejszej jednostki).

W namiocie było też stoisko osiągnięć Warszawskiego Klubu Płetwonurków LOK, był sprzęt do nurkowania, różnego typu kombinezony dla płetwonurków, podręczniki i prezentacja wyników sportowych członków LOK uprawiających tę specjalność.

Wokół namiotu rozmieszczono duże plansze ze zdjęciami wszystkich rodzajów działalności szkoleniowej i sportowej związanych z programową działalnością LOK, poświecone strzelectwu, Klubom Żołnierzy Rezerwy, szkoleniu motorowemu, łączności i działalności wodnej. Na tę okoliczność została uruchomiona stacja czasowa 3ZØMOW, która nawiązywała łączność ze stacjami europejskimi. Stacja ta pracować będzie do końca 2010 roku pod ww. znakiem. Każda nawiązana łączność będzie poświadczona okolicznościową kartą QSL, którą tu zamieszczamy.

Na oddzielnym stoisku obsługiwanym przez działaczy LOK prezentowano i rozdawano bezpłatnie różnego rodzaju albumy, foldery i inne publikacje reklamujące rodzaje Sił Zbrojnych RP, promujące i zachęcające do wstępowania do zawodowej służby w Wojsku Polskim, w tym do Narodowych Sił Rezerwowych.

Swój wkład w uatrakcyjnienie imprezy wniósł Ośrodek Szkolenia Kierowców z Wołomina, który udostępnił dwa samochody szkoleniowe, tj. ciężarowy i osobowy, na których zwiedzający mogli sprawdzić praktycznie swoje umiejętności jazdy.

Atrakcją przygotowaną przez organizatorów części wojskowej było stoisko z różnego rodzaju sprzętem strzeleckim, od rewolwerów osobistego wyposażenia kadry, poprzez zestaw nowoczesnych pistoletów maszynowych używanych przez jednostki bojowe oraz oddziały specjalne „Grom”, a obok manekiny z mundurami różnych formacji WP, w tym stroje tropikalne, jakimi dysponują nasi żołnierze na misjach w Iraku i Afganistanie (gdzie aktualnie przebywa część składu 1. Warszawskiej Brygady Pancernej).

Dla przybyłych gości i publiczności, a szczególnie młodzieży szkolnej stanowiło to okazję do zobaczenia z bliska (można nawet było wejść do środka) wyeksponowanych na dziedzińcu alarmowym pojazdów bojowych, jak np. czołg PT-91 Twardy z działem 125 mm i sprzętem p.lotniczym, kołowy transporter opancerzony „Rosomak”, bojowy wóz piechoty BWP-1 mogący też pokonywać przeszkody wodne, BTR, samobieżne haubice z działem 122 mm, moździerze i działka p.pancerne różnego kalibru.

To była część pierwsza, statyczna, do oglądania. O godzinie 14.oo rozpoczęła się część oficjalna, która przebiegała z udziałem zaproszonych oficjalnych gości oraz licznie zgromadzonej publiczności i młodzieży przybyłej z okolicznych szkół.

Na plac apelowy wmaszerowały przy dźwiękach orkiestry wojskowej oddziały żołnierzy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej, w tym część w mundurach tropikalnych (klasa z LO w Puszczy Mariańskiej), jakich używają ci, którzy aktualnie służą w Afganistanie, oraz w zwartych szeregach uczniowie szkół przysposobienia wojskowego z Liceum Ogólnokształcącego w Urlach. Po powitaniu oficjalnych gości – Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, parlamentarzystów przedstawicieli organów administracji państwowej, władz samorządowych wszystkich szczebli, wojska, policji, straży pożarnych, pracowników oświaty, organizacji i stowarzyszeń pozarządowych - odczytano Akt Ufundowania Sztandaru, a następnie przystąpiono do symbolicznego wbijania w drzewiec sztandaru, gwoździ honorowych i dokonywano okolicznościowych wpisów fundatorów oraz instytucji.

Po okolicznościowym wystąpieniu kapelana Garnizonu Wesoła ks. ppłk. Piotra Majka, zakończonego życzeniami i błogosławieństwem zebranych żołnierzy i sztandaru, Prezes LOK płk Grzegorz Jarząbek odczytał Akt Nadania Sztandaru Mazowieckiej Organizacji Wojewódzkiej LOK. Potem nastąpiło imienne odczytanie wyróżnionych i wręczanie medali resortowych, honorowych i okolicznościowych zasłużonym żołnierzom oraz pracownikom i działaczom LOK.

Gratulacje wyróżnionym i życzenia dalszych owocnych starań w dziele umacniania patriotyzmu i pracy na rzecz obronności kraju złożyli: w imieniu Dowódcy 1. Warszawskiej Brygady Pancernej jego zastępca płk dypl. Janusz Wiatr, Dowódca 1. Warszawskiej Dywizji Zmechanizowanej gen. bryg. Ryszard Jabłoński, Prezes LOK płk Grzegorz Jarząbek, Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik, Prezes Mazowieckiego Zarządu Wojewódzkiego LOK płk Michał Wojtkowski i inni zaproszeni goście. Na zakończenie tej ceremonii jedna z odznaczonych osób złożyła podziękowania za medale i wyróżnienia.

Ta wzniosła uroczystość odbywała się przy chłodnej, ale słonecznej pogodzie i zakończona została defiladą zgromadzonych pododdziałów, poprzedzoną koncertowym wykonaniem melodii wojskowych przez orkiestrę garnizonową. Wspomnieć trzeba o atrakcyjnym występie zespołu szkockich dziewcząt w oryginalnych strojach. Zaprezentowały one różne układy taneczno-wokalne przy dźwiękach szkockich melodii. Wykonano je na szkockich piszczałkach i innych instrumentach. Występ szkockiego zespołu nagrodzono burzliwymi oklaskami.

Dodatkową atrakcją było serwowanie chętnym typowej żołnierskiej grochówki, wydawanej wprost z klasycznej kuchni polowej. Oficjalni goście, osoby odznaczone i kadra 1. Warszawskiej Brygady Pancernej zostali zaproszeni do Klubu Garnizonowego na żołnierski poczęstunek przy muzyce wykonywanej przez reprezentacyjną orkiestrę Wojsk Lądowych z Siedlec.

Październikowe uroczystości w Wesołej na długo pozostaną w pamięci z powodu wzorowej organizacji tej imprezy i wielu atrakcji przygotowanych dla uczestników.

uch_1_36_2010

7

8

uch_2_37_2010

3

4

uch_3_38_2010

3

4

uch_38_2010

9

10

zap_a_struzik

odp_a_struzik

12

13

zap_a_stanczyk

zap_e_olszowy

a_stanczyk

e_olszowy

pdf_button Komitet Honorowy
pdf_button Fundatorzy Sztandaru

14

15

akt_nadania

36

37

akt_fundacji

certyfikat_chrzest

36

38

34

35

bur_wolomin

39 40

19

21

odp_kuratora

20

25

48

49

odp_wopr

50

53

54

55

wojtkowski_tnx

50

53

54

55

logo_lacznosc_lok

pzrs

logo_pzk

wot pzk logo

logo_kzr_all

herb_mazowsza_1

herb_wawa

logo_mon_1

logo cslii zagrze

logo_pttk_1

logo pzss

logo_wopr_1

logo_zhp_1

Copyright © 2014. SatAudio.